logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: Alicja (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-09-11 22:20

Czy można prosić Boga o potwierdzenie bądź zaprzeczenie swoich pragnień jako odbicia Jego woli? W ostatnich miesiącach tak Go prosiłam, oddając Mu swoje pragnienia. Byłam w gotowości zmienić swoje życie, jeżeli tylko w jakiś sposób mi pokaże że Jego wola jest inna niż moje pragnienia. Od tego czasu zaczęłam mieć wiele potwierdzeń co do dobrego kierunku moich pragnień. Czy miał tak ktoś z Was?

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: xc (---.147.123.40.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-09-12 00:52

Boga mozna o wszystko prosić, także o znak. A czy spełni nasze prośby, to inna sprawa. Czasem spełnia ale zupelnie inaczej niz to sobie wyobrażamy, bo Jego logika jest jednak inna od naszej.

Co do widomych znaków. Przypominam, że istotą chrześcijaństwa jest WIARA. Wierzymy w to, że Jezus zmartwychwstał (to jest oś naszej wiary) ale nie mamy wiedzy o tym. Nie ma bowiem żadnego świadectwa, nie ma widomego znaku zmartwychwstania. Jest pusty grób i wiara pierwszych apostołów w to, że ON zmartwychwstał. Wiarę tę przekazujemy sobie, chrześcijanie, jeden od drugiego. Choć materialnego dowodu, znaku nie mamy. No bo jak byśmy mieli, to wiara nasza po co? Mielibyśmy znak.

Warto więc zastanowić się, po co nam znaki. I rozważyć taki wariant, że co będzie jak już ten znak się pojawi. Póki go nie ma, wierzymy. Pojawi się i co?

Może przecież Pani zmienić swoje życie, bo to leży w Pani gestii. Po co Pani znak? A jak znaku nie będzie, to będzie to powód do tego, żeby życia nie zmieniać?
Jest Pani stworzeniem Boga, obdarzonym wolną wolą. Czy po to ON dał ją Pani, aby teraz na siłę forsować swoją? Niech Pani postępuje tak jak Pani własne, wolne sumienie nakazuje. To w nim spotyka Pani Stwórcę. Jeśli szukać jakiegoś znaku, to dla mnie istnienie wolnego sumienia jest właśnie takim znakiem. Bóg daje nam znak: możesz wybrać, możesz iść wbrew MNIE, jesteś MOIM wolnym stworzeniem.
Jeśli potwierdzenia Pani pragną płyną z głębi Pani sumienia, to nie potrzebuje Pani znaków, wszystko jest na dobrej drodze. ON Panią prowadzi, jest przy Pani. Spokojnie, wszystko będzie tak jak ma być.

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: Michał (---.range86-156.btcentralplus.com)
Data:   2012-09-12 02:21

Powodzenia.

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: Alicja (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-09-12 09:33

Co do: "Nie ma bowiem żadnego świadectwa, nie ma widomego znaku zmartwychwstania" to bym polemizowała. Apostołowie widzieli przecież Zmartwychwstałego- to nie była ich wiara tylko fizyczne, namacalne z Nim przebywanie. Słysząc o pustym grobie nie uwierzyli. Można powiedzieć, że machnęli ręką i zasmuceni z powodu Jego ŚMIERCI wrócili do dawnego życia. Uwierzyli dopiero gdy Go zobaczyli ŻYJĄCEGO - tacy byli. Kolejni wierni Kościoła uwierzyli, w dużej mierze, nie na słowo Apostołów ale dlatego, że widzieli cuda, widoczne znaki obecności Boga.

Co do reszty się zgadzam.

Pewnie, nie do końca precyzyjnie się wyraziłam. Nie rządałam od Boga znaków, nawet tego formalnie w modlitwie nie wypowiedziałam. Oddałam Mu swoje życie i pragnienia aby je przemienił jeśli tego ode mnie chce. Gdzieś w głębi serca chciałam by jakoś mi pomógł zrozumieć, by poprowadził w odpowiednim kierunku. (nie na zasadzie, jeśli Boże chcesz ode mnie tego i tego to niech narobi na mnie gołąb) I wtedy po raz pierwszy w życiu doświadczyłam utwierdzenia w dotychczas obranej drodze, w skali masowej.

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-12 11:58

"zaczęłam mieć wiele potwierdzeń co do dobrego kierunku moich pragnień" - Teraz potrzeba dobrego rozeznania, czy te "potwierdzenia" pochodzą od Ducha Świętego, czy są tylko kłamstwem złego ducha. Tą dziedziną z powodzeniem zajmują się jezuici, opierając się na Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego Loyoli. Radziłabym ci wybrać się na rekolekcje ignacjańskie lub inne o rozeznawaniu sensu życia, szukania swojej drogi i poznawania siebie.

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: Alicja (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-09-12 12:40

Żądać oczywiście - coś mnie zamroczyło :)

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: xn (---.gorzow.mm.pl)
Data:   2012-09-12 14:13

Proponuję, żebyś sama wzięła odpowiedzialność za swoje życie. Bo co jeśli weźmiesz za znak coś, co znakiem nie było?

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: xc (---.181.24.227.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-09-13 23:30

ad Alicja

Widzenie Zmartwychwstałego to nie to samo to widznie Zmartwychwstania. Proszę wskazać mi na konkretny fragment Pisma Świętego, który opisuje Zmartwychwstanie. Pytanie retoryczne, bowiem takiego nie ma.

Na margnesie: osobiście całkowicie odrzucam, z teologicznego punktu widzenia, film niejakiego Gibsona pod tytułem "Pasja", bowiem pokazuje on moment zmartwychwstania, co dla mnie jest bluźnierstwem i herezją. Część apokryfów ewangelicznych, i to takich bardzo, bardzo starych, odrzucono jako nie prawowierne, dlatego właśnie, że opisywały, w ten lub inny sposób zmartwychwstanie.

Rozumiem, że mnie Pani może nie ufać (no bo co to za autorytet?) ale jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, to proszę się zapytać w tej kwestii swojego proboszcza.

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: Alicja (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-09-14 10:23

Nie za bardzo potrafię zrozumieć sensu postawionego przez Pana pytania.
Pasję oglądałam, ale nie pamiętam już tego filmu, także niczym co było tam ujęte nie mogłam się sugerować.
Skoro pisze Pan, że nie ma żadnych dowodów na zmartwychwstanie (bo nikt tego osobiście nie widział, nikt nie wie jak to się odbyło) to znaczy, że Pan wątpi... albo w śmierć albo w życie mimo śmierci Jezusa? Co jest takiego istotnego w samym procesie zmartwychwstania, że mieli by być naoczni świadkowie? (tak samo nie ma naocznych świadków powstawania świata, no ale chyba nikt nie wątpi, że jest prawdziwy, no chyba że to Matrix). Są świadkowie śmierci i są świadkowie życia Zmartwychwstałego, czy to co pomiędzy jest istotne?
Proszę wytłumacz mi swoją myśl, bo mimo że wczesna pora, a umysł świeży nie potrafię zrozumieć.
Gdybym żyła w czasach Chrystusa, znakiem byłoby dla mnie Jego życie mimo śmierci, a nie oglądanie procesu zmartwychwstania. Św. Tomasz nie uwierzył póki nie zobaczył Jezusa żywego, ale nie powiedział Mu "wiesz co dalej nie wierzę mimo że Cię widzę, uwierzę jak mi pokażesz jak zmartwychwstałeś". Może gdyby uczniowie uwierzyli słowom Jezusa to by zmartwychwstanie oglądali, ale oni nie uwierzyli.

Nie wiem kim Pan jest, dlatego nie rozważam kwestii autorytetu, w każdym razie bardzo sobie cenię Pana wypowiedzi na tym forum. Jednocześnie przypuszczam, że ma Pan dużo większą wiedzę teologiczną ode mnie.

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: Arizona (62.233.195.---)
Data:   2012-09-14 14:34

Alicjo, oczywiście, masz prawo prosić o znak. Ale uważaj, by nie traktować go na sposób magiczny (jako głupiutkiemu, 10-letniemu dziecku zdarzało mi się podejmować głupie decyzje na podstawie głupich znaków typu "jeśli zza rogu wyjdzie mężczyzna, pójdę do koleżanki, jeśli kobieta-zacznę odrabiać lekcje").

Obecnie mam wiele dystansu do wszelkiego rodzaju znaków. ale nie zapominam też, że "Duch tchnie, kędy chce" i Pan Bóg może nas zaskoczyć w sposób najmniej spodziewany. Przez wiele lat prosiłam Go o pewną interwencję i wyobrażałam sobie, że wysłuchanie tej prośby może nastąpić w wariantach A lub B. Pan Bóg mnie wysłuchał. Zastosował wariant C, którego absolutnie nie brałam pod uwagę. Bo żeby w ten sposób!?Czy to aby na pewno Jego działanie?-pytałam siebie. I wtedy przypomniałam sobie, że ta sytuacja ( z wariantem C) już mi się kiedyś przyśniła. Czy to taka "pieczątka" od Pana Boga, że On to już wcześniej dla mnie zaplanował?Być może. Ale to nie oznacza, że teraz wierzę w każdy sen.

Myślę, że przede wszystkim powinnaś dużo modlić się do Ducha Świętego, bo On jest Tym, który oświeca umysły, a oczekiwanym znakiem może być po prostu zwykły pokój serca po podjęciu danej decyzji czy po obraniu określonego kierunku. Niewykluczone, że Pan będzie też chciał potwierdzić słuszność twych wyborów dodatkowymi znakami. Trudno Go wyczuć :)

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-09-14 14:47

Proszę Pani!

jeśli chce Pani ze mną polemizować, proszę otworzyć stosowny wątek na Forum Dyskusji, to sobie podyskutujemy.

Tutaj nie czas i miejsce.

Tymczasem sugeruję Pani wnikliwą lekturę 15 rozdziału 1 Listu do Koryntian.

 Re: Czy można prosić Boga o znaki?
Autor: Alba (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-17 15:08

ZAWSZE można prosić o znaki - choć nie znaczy to "musieć otrzymać." Warto też poprosić kogoś zaufanego (np. kierownika duchowego) o pomoc w ich odczytywaniu, bo człowiek z reguły już tak ma, że WSZYSTKO jest skłonny interpretować na swoją korzyść (zgodnie z własnymi pragnieniami).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: