logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: Łukasz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2012-10-01 11:02

Witam żyje bez ślubu z mają dziewczyną mamy syna, na sakrament nie mam kasy a i nie jestem pewny czy ona tego chce na 100% na pytanie o to odpowiedziała mi 'może kiedyś tak' ;-). Chodzi mi o to czy w jakiś sposób mogę się wyspowiadać i przyjmować Jezusa w czasie Mszy św. ?

 Re: Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-10-01 13:25

Nie bardzo rozumiem o co chodzi w pytania.
Może Pan się wyspowiadać, bez żadnych wstępnych warunków, w sposób właściwy dla tego sakramentu w Kościele rzymskokatolickim tj. w kościele, w konfesjonale, dousznie, przed upoważnionym do tego duchownym.
Co ten duchowny powie Panu, to już sprawa między nim a Panem. Nam nic do tego.

 Re: Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: Diana (---.2.pxs.pl)
Data:   2012-10-01 13:48

"Na sakrament nie mam kasy"
No comment :/

 Re: Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: ... (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-10-01 14:48

Idź i powiedz to samo na spowiedzi. Szybciej i łatwiej, niż szukać w internecie.

 Re: Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: Bratkowa (---.mos.gov.pl)
Data:   2012-10-02 12:09

Jest tylko jeden sposób by się przekonać czy Ona tego chce. Kupić bukiet kwiatów i pierścionek, klęknąć i zapytać. I sprawa będzie jasna. Nie ma się co zasłaniać jakąś tam wypowiedzią z kiedyś tam. Odwagi :)

 Re: Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: annegrete pontmann (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2012-10-02 22:29

Jak nie chcecie brać ślubu a chcesz przyjmować Najświętszy Sakrament to musisz przestać żyć seksualnie z dziewczyną. Zycie z nią pod jednym dachem daje okazję do grzechu więc to bardzo trudne. NIE KOMPLIKUJ. Decyzja należy do Ciebie. Porozmawiaj z księdzem, niech powie Ci po co jest sakrament małżeństwa. Porozmawiaj z dziewczyną czy chce dotrzymać przysięgi małżeńskiej aż was śmierć rozłączy.

 Re: Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: monika (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-10-03 14:00

Jako kobieta zgadzam się z przedmówcą:) - oświadcz się jej, wieczorem, przy świecach z pierścionkiem, jeśli to z nią chcesz spędzić resztę życia.
Jeśli "nie macie kasy" to idźcie do kancelarii parafialnej porozmawiać z księdzem na ten temat. Może nawet sam się tam wybierz jeszcze przed zaręczynami i przedstaw Waszą sytuację ksiedzu, poproś o radę;
z tego co wiem, ofiara za Sakrament Małżeństwa jest dobrowolna i nie obowiązkowa.
Jestem świeżo zaręczona i planujemy skromny ślub i tylko ślub. Bez wesela. :)
Odwagi.

 Re: Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: smutna94 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-10-04 19:48

Może jestem dość młoda ale powiem ci co ja sądzę o takiej sytuacji.
Pomyśl jeszcze raz o tym co będziesz przysięgał twojej partnerce podczas ślubu.
Zastanów się czy naprawdę chcesz wziąć ślub dlatego że ją kochasz i chcesz by towarzyszyła ci do końca życia. Nie działaj zbyt pochopnie, bo ślub to dla katolików naprawdę poważna sprawa. Pomyśl czy nie podejmujesz tej decyzji pod presją czasu i tej całej sytuacji. Ślub nie podjęty z "samego siebie", ale nawet częściowo ze względu na dziecko nie jest wg mnie rozsądną decyzją i w przyszłości zarówno dla ciebie jak i dla niej a nawet dla dziecka może to mieć smutne skutki.
Pomyśl czy jakbyś nie miał z nią syna chciałbyś się jej oświadczyć. Jeśli tak to zrób to :). Co do kwestii finansowej to ci nie poradzę, bo nie znam się po prostu na tym. Ale wg mnie Msza św. i złożenie sobie przed Bogiem przysięgi to o wiele piękniejsza chwila niż jakieś wesele.

 Re: Czy bez ślubu mogę do Komunii?
Autor: Tomasz (---.play-internet.pl)
Data:   2012-10-08 17:02

Witaj. Najpierw uwaga formalna. I sakrament malzenstwa i sakrament pojednania i sakrament eucharystii sa wylacznie dla ludzi wierzacych, zyjacych we wspolnocie Kosciola, majacych zaufanie do Kosciola, przyjmujacych ze nauczanie Kosciola to najlepsza recepta na milosc, szczescie, rodzine dla nich i dla ich bliskich. Myslisz ze spelniasz te warunki, ze spelniacie je oboje?
Oczywiscie kazdy z sakramentow wymaga takze pozytywnych odpowiedzi na inne pytania ale te powyzsze sa moim zdaniem dobrym punktem wyjscia. Po co chesz przyjac Komunie Swieta, czym ona dla ciebie jest, czym ona jest dla twoich bliskich?
Tu nawet nie chodzi o samo wspolzycie ale o rzecz duzo wiekszej wagi.
Osobiscie radze przed oswiadczynami przemyslec, przegadac, przemodlic to jak chcecie zyc, na jakich wartosciach budowac. Przeciez moze byc tak ze sakrament malzenstwa czy Komunia Swieta to w waszym przypadku po prostu bezsensowny pomysl. Moze powinniscie zalozyc wasza rodzine w USC?
Naprawde uwazam ze tego typu powazne moga i czasem wymagaja pomocy osob trzecich ale formula internetowego forum slabo sie do tego nadaje. Jesli chcialbyc kilka spraw przegadac akurat ze mna to zawsze mozesz napisac...
Pokoj Tobie
Tomek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: