logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę spokojnie przyjąć komunię?
Autor: Mateusz (---.internetia.net.pl)
Data:   2013-01-05 15:36

W nowy rok po hucznej zabawie sylwestrowej trwającej do rana wybralem sie do kościoła. Nie przyjąłem jednak komunii świętej, ponieważ miałęm złe samopoczucie związane pewnie z alkoholem podczas sylwestra. Uwazalem, ze byloby to nie stosowne gdybym przyjmowal komunie swiea majac we krwii jeszcze jakies ilosci alkoholu. Moje pytanie ejst takie czy teraz, w nastepna niedziele moge spokojnie przyjac komunie ? Dodam, ze bylem u spowiedzi przed swietami i staram sie byc co 1-2 msc.

 Re: Czy mogę spokojnie przyjąć komunię?
Autor: Pitrazzz (---.gdynia.mm.pl)
Data:   2013-01-05 19:56

Masz wrażliwe sumienie. To chyba dobrze. Nie wiem, czy to było konieczne, coś mi podpowiada, że tak, ale mam wrażenie, że postąpiłeś bardzo godnie (nie przyjmując Komunii Św.). Co do pytania - chyba najlepiej byłoby, gdybyś zapytał księdza w konfesjonale. Wyjaśni Ci zapewne tę kwestię. Z tego, co jest mi wiadomym, odpowiedź na Twoje pytanie naprawdę nie wynika w sposób jednoznaczny, wprost, kazuistycznie, z jakiegoś konkretnego "przepisu" obowiązującego nas, katolików, prawa nieświeckiego. Więc wirtualnie nie da się tego tak do końca rozstrzygnąć. A ksiądz w konfesjonale, jeżeli uzna za potrzebne, dopyta Cię o jakieś istotne kwestie.
Nasuwa mi się jednak problem upicia się - i w tym kontekście ewentualnego grzechu, implikowanego samym upiciem się. To też przy okazji wymagałoby wyjaśnienia. Dodatkowo w grę wchodzi ustalenia stopnia (grzech lekki, czy ciężki). Naprawdę najlepiej, aby rozstrzygnął to ksiądz w konfesjonale.
Z Bogiem.

 Re: Czy mogę spokojnie przyjąć komunię?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-01-05 21:02

Mysle, ze jesli powodowala Toba jedynie kwestia alkoholu we krwi, a nie swiadomosc jakiegos grzechu, z ktorego czujesz, ze powinienes sie wyspowiadac, to nie ma przeszkody. Nieprzyjecie komunii z jakiegos powodu nie neguje przyjecia jej podczas kolejnej mszy - na przyklad w przypadku jakichs sensacji zoladkowych, ktore moglyby sie skonczyc wymiotami, niedotrzymania godzinnego postu, itd.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: