logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak się bronić przed agresją słowną?
Autor: Maja (---.28.168.175.zetnet.slupsk.pl)
Data:   2013-01-09 19:32

Potrzebuję informacji jak nauczyć się asertywności. Chodzi o to, że jestem osobą spokojną i niekonfliktową, ale co chwila w pracy, wśród znajomych napotykam na osoby napastliwe, traktujące mnie z góry, próbujące mnie atakować słownie. Wydawało mi się, że spokój i uprzejmość wystarcza. Ale relacje z ludźmi są o wiele skomplikowane. Nie wiem jak się bronić, bo większość ludzi reaguje zdenerwowaniem i agresją słowną.A wiara uczy nas przecież pokojowego rozwiązywania konfliktów. Tylko jak to juź nie podpowiada. Coraz częściej wydaje mi się że, postawa katolika to głównie bronienie się przed atakami innych, niż niesienie zgody. Tacy dobrotliwi ludzie są atakowani. Jak się bronić? Jaką postawę zachowywać?
Może mi ktoś podpowie czy są na Podkarpaciu kursy jak budować relacje z ludźmi?
Bo książki owszem czytam ale mało jest takich pozycji jak układać sobie relacje z ludźmi. Będę wdzięczna z podpowiedź.

 Re: Jak się bronić przed agresją słowną?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-01-15 19:24

Unikaj konfliktowych sytuacji. Jak widzisz, że coś 'wisi w powietrzu' to albo odchodź dalej, do innego pomieszczenia, do toalety lub intensywnie czymś się zajmij. Bo w normalnych relacjach to spokój i uprzejmość faktycznie są normalne i powinny wystarczyć. Jak to nie pomaga, to spróbuj raz na próbę podnieść lekko głos, ale bez brzydkich słów. A jak i to nie poskutkuje to trzeba cierpliwości, że jednak ta łagodność przyniesie dobre efekty z czasem. Bo verba docent, exempla trahunt (słowa pouczają a przykłady pociągają).

 Re: Jak się bronić przed agresją słowną?
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-16 07:23

Maju, mam wrażenie, że mając spokojny ugodowy charakter zbyt silnie przeżywasz, że ludzie różnie się zachowują, czasem agresywnie, ale to może wynikać z ich problemów lub osobowości. Nie możemy mieć super relacji ze wszystkimi. Z jednymi osobami łatwiej się porozumieć, a z innymi trudniej i nie ma to związku z naszą wiara, światopoglądem czy wyznaniem. Problem pojawia sie wówczas, kiedy z nikim nie można spokojnie się porozumieć, ale z Twojego listu to nie wynika. Moim zdaniem jeśli chcesz jakoś sobie pomóc to mozesz zrobić następujące rzeczy
1/ z ksiązek poszukac popularnych tytułów raczej z komunikacji niz asertywności i moze trafisz na coś, co Ci pomoże - jest tak wiele pozycji, trudno coś polecić.
2/ nie ma kursów uczących wszystkich relacji, ale bywają np warsztaty na temat przyjaźni, związków, relacji biznesowych, budowania więżi w małżeństwie - kazda z tych relacji jest troche inna, wymaga innego podejścia. Czy masz problem z każdym rodzajem relacji, czy np tylko w pracy?
3/porozmawiać z coachem - psychologiem, pedagogiem, menadżerem, a jeśli nie znajdziesz to z przyjaciółką -co moze być przyczyną Twoich problemów- czy coś w Twojej postawie może innych drażnić, czy przesadzasz w ocenie, czy masz w swoim otoczeniu dużo głośnych napastliwych osób. Chodzi o to, zeby zdiagnozować, czy problem leży w relacjach, komunikacji czy braku asertywności, a moze w Twoim lub rozmówcy charakterze.
4/na początek rozpracuj sama ten problem, tzn wypisz 10 ostatnich konfliktowych sytuacji, zobacz, jaka to część Twoich normalnych kontaktów, zobacz, kto Twoim zdaniem je prowokuje i z jakiego powodu oraz jak ta osoba zachowuje się wobec innych.
Na pewno nie masz wpływu na osobowość i zachowania innych ludzi, co najwyżej swoje, ale musisz mieć pewnosć, ze problem leży po Twojej stronie i zacząć nad nim pracować.
Z Panem Bogiem.

 Re: Jak się bronić przed agresją słowną?
Autor: Michał (---.jmdi.pl)
Data:   2021-07-20 10:20

Nie wiem jak było w 2013, ale teraz (rok 2021) mobbing jest zakazany. Oczywiste, że jako katolicy nie powinniśmy odpowiadać na obelgi obelgami, ale moim zdaniem powinniśmy też bronić swojej godności. Chyba czego innego dotyczy mowa Pana Jezusa o nadstawianiu drugiego policzka, a czego innego brak zgody na ewidentne zło w postaci pytania "Dlaczego mnie bijesz?" po spoliczkowaniu Go.

Ogólnie mamy prawo i moim zdaniem obowiązek w sposób godny chrześcijanina bronić swojej godności osobistej. Wytaczając nawet działa prawne przeciwko pracodawcy oraz zgłaszając nękanie przez konkretną osobę na policje. Oczywiście gromadząc dowody w postaci nagrań.

https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/mobbing-w-pracy-jak-go-rozpoznac-i-co-robic/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: