logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: angelika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-26 16:28

Biblia jest stara (ma kilkadziesiąt lat), do tego protestancka i napisana tak trudnym językiem, że nie da się jej czytać. Książeczkę do nabożeństwa musiałam kupić nową. Co zrobić z tymi? Niedługo się przeprowadzam do mniejszego mieszkania, więc z zabieraniem może być problem.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: Ali (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-01-26 16:45

Biblię protestancką najlepiej spalić (albo oddać księdzu w kościele). Książeczkę oddać komuś kto będzie się z niej modlił.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-26 17:05

Starą Biblię spróbowałabym oddać np. do antykwariatu albo biblioteki - może się komuś przydać, także protestancka i trudnym językiem. Zakładam, że jest wydana po 1945 roku - gdyby byla starsza, to tym bardziej naprawdę niedobrze byłoby niszczyć.
Nie wiem, dlaczego poprzedniej książeczki do nabożeństwa już nie potrzebujesz - może po prostu jest bardzo zniszczona. Może nie masz komu oddać. Moim zdaniem narasta problem zbędnych i nienadających się do użytku przedmiotów o charakterze religijnym. Z jednej strony chcemy je uszanować, ale z drugiej naprawdę nie namawiałabym wszystkich do tradycyjnego zakopywania i palenia. Ja np. nie mam tu nigdzie pod ręką osoby z piecem. W mieście mało kto ma możliwość spalenia. Może ktoś się obruszy, ale ja bym oddała na makulaturę, zwyczajnie i ekologicznie. Tak jak co miesiąc wyrzucam do kontenera zeszyt "Oremus" z tekstami mszalnymi, bieżącymi czytaniami itp.
Wyjątek czyniłabym dla rzeczy o wartości artystycznej i kulturowej (naprawdę stara książka) - szkoda niszczyć.
Niektórzy "oddają" takie przedmioty do kościoła - tzn. porzucają w kruchcie itp. Nasz ks. proboszcz kiedyś powiedział, że to jest tylko zbędne przerzucanie problemu na niego - bo i on nie ma pieca, a i magazynował nie będzie rozbitych gipsowych figurek itp.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: angelika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-26 18:35

Biblia jest z 1975. Znam jednego ewangelika, ale nie wiem czy by chciał. Obecnie jest bezdomny, więc też miałby problem z przechowywaniem.
Co do książeczki - po prostu weszło na rynek nowsze wydanie ze zmienioną numeracją pieśni itd. W mojej parafii zaczęto wyświetlać numery pieśni wg nowej numeracji, więc musiałam kupić nową. Stara jest w bardzo dobrym stanie.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: Ali (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-01-26 19:35

Inne wyjście: tu http://www.luteranie.pl/kontakt.html
znajdź najbliższy Ci zbór luterański i zanieś tam tę Biblię. Jeśli w pobliżu nie ma żadnego, to zapakuj w kopertę i wyślij pocztą (koszt pewnie nie wyniesie więcej niż 10 zł).

Nie wyobrażam sobie wyrzucania do kontenera materiałów zawierających teksty Pisma Świętego. Jeśli już, to najpierw należy je dokładnie zniszczyć (można tez np. zmielić w niszczarce do jakiej wielu z nas ma dostęp w biurze).

Tutaj jest strona kapucynów z tekstami do modlitwy lectio divina:
http://lectiodivina.pl/index.php?page=7902
Można je sobie ściągnąć i wydrukować. Na dole znajduje się dopisek: "Stronice te zawierają słowa Pisma Świętego. Dlatego powinny być uczczone i godnie traktowane".
I ja się całkowicie zgadzam z braćmi kapucynami.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-27 00:00

Przyznaję, Ali, że systematycznie oddaję na makulaturę także stare czasopisma katolickie, a i one zawierają, jak piszesz, teksty Pisma Swiętego. Nie mam tu żadnych oporów ani wyrzutów. I nie chodzi o to, że nie mam dostępu do niszczarki (a nie mam).

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: AsiaBB (79.139.65.---)
Data:   2013-01-27 14:40

Spal, co za problem? Papier pali się dobrze.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: az (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-01-27 15:16

A gdzie niby ma spalić? W mieszkaniu pod kaloryferem? Na kuchence gazowej? W lesie? A przy okazji las się zapali. Skoro to nie problem...

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: angelika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-27 15:28

Mamy piec węglowy. Ale trochę dziwnie spalić biblię.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-27 16:55

"Nie wyobrażam sobie wyrzucania do kontenera materiałów zawierających teksty Pisma Świętego. Jeśli już, to najpierw należy je dokładnie zniszczyć (można tez np. zmielić w niszczarce do jakiej wielu z nas ma dostęp w biurze)."

Szacunek do Biblii rzecz piękna. Ale zewnetrzny szacunek nie moze przeslonic tego, co najwazniejsze. A najwazniejsze jest nie otaczanie czcia papieru, ale tresci. Pewnie nie dotyczy to Ciebie, Ali, ale widziałam już wiele osób z nabożeństwem traktujących swoj egzemplarz Pisma Swietego i kompletnie ignorujacych jego tresc. Stoja na polkach Polakow Biblie wydane kilkadziesiat lat wczesniej i wciaz pachnace nowoscia, bo nigdy nie otwierane. Mysle, ze jesli bedzie sie szanowac Słowo i zachowywac je w swoim sercu, to Pan Bog nie pogniewa sie o oddanie rozpadającego sie egzemplarza Biblii na przemiał. Przy niszczarce tez bym sie nie upierala. A moze ta Biblia ma trafic w rece kogos, kto od lat Pisma Swietego w rekach nie trzymal, i zmienic jego zycie.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-01-28 12:30

Temat był tu przerabiony wielokrotnie.
Najlepiej jest "zutylizować", tak aby chronić środowisko, nie ranić czyjeś wrażliwości i mieć czyste sumienie.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: lena9752 (---.icpnet.pl)
Data:   2013-01-31 22:22

nowa tu jestem i nie wiem jak długo Bóg mi da jeszcze być, ale jak jeszcze nic z tym nie zrobiłaś to możesz przysłać mojemu synowi.
On na pewno będzie szczęśliwy.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: angelika (---.opera-mini.net)
Data:   2013-02-02 12:07

Nic jeszcze z tym nie zrobiłam. Mogłabym przesłać.

 Re: Co zrobić ze starą biblią i książeczką?
Autor: angelika (---.opera-mini.net)
Data:   2013-02-03 12:53

Lena9752, jeśli pani to czyta, a pani propozycja jest nadal aktualna, to proszę się ze mną skontaktować. Wolę to komuś wysłać niż wyrzucić.
Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: