logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: Maria (---.play-internet.pl)
Data:   2013-01-28 18:17

1. Czy dusza a duchem dobrym i zlym?
2. Jaka byla dusza ludzi z ktorych Jezus wyrzucal zle duchy? 3. Biblia uzywa obu pojec ducha i duszy, ale na czym polega roznica? Bo cialo czlowieka wg Biblii to duch, cialo i krew.

 Re: Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-29 11:06

"Bo cialo czlowieka wg Biblii to duch, cialo i krew" - Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia, czym jest godność człowieka: "Osoba ludzka, obdarzona "duchową i nieśmiertelną" duszą, jest "jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego". Od chwili poczęcia jest ona przeznaczona do szczęścia wiecznego" (KKK 1703).

 Re: Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-29 11:25

Chyba jednak coś tu nie tak Mario. Ciało człowieka to nie może być duch i ciało, bo ciało to ciało ;)) Może być najwyżej tak: człowiek to dusza i ciało. Jeśli jednak mamy "dyskutować" z Biblią, to podaj namiary. Gdzie to wyczytałaś, w której księdze. W kontekście może to brzmieć inaczej.

 Re: Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: Nell (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-01-29 12:48

Myślę, że Marii chodziło o to, że w języku biblijnym słowo "ciało" ("basar") oznacza całego człowieka. "W mentalności semickiej człowiek był jednością, bez podziału na ciało i duszę, stosowanego w świecie greckim". To cytat ze Słownika znajdującego się w Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu w najnowszym tłumaczeniu wydanym przez Edycję Świętego Pawła. Podobną informację, tzn., że w języku biblijnym "ciało" oznacza całego człowieka, znalazłam też w książce "Eucharystia nasze uświęcenie" o. Raniero Cantalamessy OFM Cap. (Warszawa 2008, str. 37). Pewnie stąd to zamieszanie terminologiczne :)

Jednak takie znaczenie ww. słowa w Biblii nie zmienia faktu, że człowiek posiada ciało i duszę, o czym można poczytać w Katechizmie Kościoła Katolickiego, punkty 362-368.

Co do duszy i ducha Katechizm mówi tak (pkt 367):
"Niekiedy odróżnia się duszę od ducha. W ten sposób św. Paweł modli się, aby "nienaruszony duch wasz, dusza i ciało... zachowały się na przyjście Pana" (1 Tes 5, 23). Kościół naucza, że rozróżnienie to nie wprowadza jakiegoś dualizmu w duszy. "Duch" oznacza, że człowiek, począwszy od chwili swego stworzenia, jest skierowany ku swojemu celowi nadprzyrodzonemu , a jego dusza jest uzdolniona do tego, by była w darmowy sposób podniesiona do komunii z Bogiem."

 Re: Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: Maria (---.play-internet.pl)
Data:   2013-01-29 22:53

Dziękuję.

 Re: Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: Michał (---.range109-149.btcentralplus.com)
Data:   2013-01-30 02:41

Doprawdy Mario - nie ma za co.
„Ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech
życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą"
Ciało (sarks) w ST oznacza w uproszczeniu i dosłownie martwe ciało, np kamień, szyna, martwy człowiek. W NT ciało (soma) w teologii św. Pawła dotyczy istoty żyjącej (w świetle wiary), stąd grzechy nie są nigdy opisywane jako grzechy ciała (soma), tylko sarks, ponieważ prowadzą do śmierci, np uprawiany homoseksualizm, tak modny ostatnio w Polsce. Stąd też pojęcie grzechu śmiertelnego - zmieniającego ciało żywe, w martwy, nieożywiony przedmiot, w dużym uproszczeniu. Soma ---> sarks pod wpływem grzechu. Ciało - sarks, opanowane przez grzech (Rz 7, 20), ze swej strony bierze w posiadanie ciało - soma. Koryntianie, do których Paweł pisał, próbowali sobie wmówić, że rozpusta to akt sam w sobie obojętny, bez znaczenia. Odpowiadając im Paweł nie odwołuje się ani do duchowości duszy ludzkiej, ani do odróżnienia życia czysto wegetatywnego od bardziej duchowego, które wskutek takiego postępowania znajduje się w stanie poważnego zagrożenia. Podczas gdy ciało - sarks zamieni się w pył ziemi, to ciało - soma, oddane Panu, okryje się niezrównanym pięknem. Wskrzeszenie z martwych nie dotyczy sarks, a wyłącznie soma.
Pan Bóg wziął sarks (to co martwe) i tchnął w jego nozdrza (to czym oddychamy, bez powietrza człowiek wytrzymuje 1 - 3 minuty i mózg zaczyna umierać) dech życia. Duch oznacza istotę żywą, np. słonia, rybę, pająka, człowieka (patrz przepisy dotyczące uboju rytualnego, nie bedę rozwijał - to a`propos krwi). Stworzenie (materia nieożywiona staje się materią ożywioną pod wpływem Ducha, którzy tchnie w nie ducha - ożywia je. Po śmierci mówimy "duch z niego uszedł" (człowieka, psa, konia). Tym co odróżnia człowieka od innych stworzeń jest dusza, (bardzo nieformalnie - pierwiastek Boży w duchu człowieka, przez starożytnych określany mianem serca, ośrodek wewnętrzny człowieka, który zwraca go w stronę Boga, a przynajmniej powinien to czynić), potocznie ego, indywidualna osobowość, obejmującą trzy elementy: wolę, intelekt i emocje. Ponosi ona odpowiedzialność za podejmowanie osobistych decyzji i wyraża siebie w trzech zwrotach: „Chcę”, „myślę”, „czuję”. Te trzy motywacje kontrolują ludzkie zachowanie, zanim zostanie ono dotknięte przez nadnaturalną Bożą łaskę. Teoretycznie przynajmniej stając się istotą żywą (ożywioną przez Boga), człowiek uzyskał zdolność do kontaktu ze Stwórcą (w porze wieczornego wiatru). Jednak wraz z upływem czasu od popełnienia grzechu pierworodnego zdolność ta wydaje się coraz bardziej zanikać, na rzecz coraz powszechniejszej głupoty. Możemy mówić tu także o sumieniu i Prawie Naturalnym, wpisanym w serce każdego człowieka. Choć dusza ludzka jest nieśmiertelna, to jak widać, człowiek odwracając się od Boga, może ją zabijać, nawet przez wieczność. Ale to inny temat, który był tu już omawiany. Temat ma wiele duchowych odniesień, np. Trójca Święta, Kościół - Ciało Chrystusa, ożywione Duchem Świętym. ( Greckie słowo psyche (dusza) użyto w Nowym Testamencie dwukrotnie w odniesieniu do całej gminy chrześcijańskiej. Po raz pierwszy pisze o tym Łukasz w Dz. 4,32 „A u tych wszystkich wierzących było jedno serce i jedna dusza”. Św. Apostoł Paweł znowu w liście do Filipian upomina ich, aby sprawowali się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej, by niezależnie od tego czy jest obecny u nich czy też będzie z daleka od nich – mógł słyszeć o nich, że „trwają mocno w jednym duchu, jednym sercem”. Wyrażenie „w jednym duchu, jednym sercem” dosłownie brzmi „w jednym duchu, z jedną duszą”. Filipianie mieli więc trwać „w jednym duchu, z jedną duszą walcząc wspólnie o wiarę w Ewangelię”. Apostoł tutaj także wymienia duszę i ducha owego symbolicznego człowieka. Dusza oznacza tu wspólne „życie” gminy chrześcijańskiej – realizacje wspólnych celów, głoszenie Ewangelii, utwierdzanie się w niej, wzajemne budowanie się jako żywe kamienie, w duchowy dom (1 Kor. 2,5).)
Pozdrowienia dla świata, w którym idea Polski stała się całkowicie martwa, a wiara bezużyteczna, bo nie można za nią kupić chleba. Wszystko - na własne życzenie.

 Re: Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: patefon (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-02-01 18:53

Ad Michal
W takim razie ciekawe, że J 1,14 ma Logos SARKS egeneto - Słowo stało się ciałem. Coś tu nie gra. Zbytnie uproszczenie.

 Re: Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: Michał (---.range109-151.btcentralplus.com)
Data:   2013-02-02 01:00

Wszystko co napisałem jest ogromnym uproszczeniem. Nawet nie zasygnalizowałem tematu. Temat jak ocean. Trzeba poszukać samodzielnie. Jeśli kogoś to interesuje. Proponuję rozwinąć temat: Trójca Święta. Człowiek (także nad Wisłą) został wyposażony w ROZUM. (To nie jest to samo co antenka telewizyjna, albo łącze internetowe.) Sorry ja już skończyłem.

 Re: Jak jest różnica miedzy duszą a duchem?
Autor: Michał (---.range109-151.btcentralplus.com)
Data:   2013-02-02 18:52

Dobrze, widzę, że to co napisałem, napisałem niewyraźnie. Moja odpowiedź patefonowi nie jest odpowiedzią na jego zarzut, tylko wskazaniem przykładowego kierunku rozwinięcia. (Bo całość zaczyna się w akcie stworzenia, a "kończy" gdzieś po akcie Paruzji, w wieczności, temat wskazany jest w tym wszystkim najbardziej fascynujący). Odpowiedź na zarzut brzmi: Moja odpowiedź jest jednym wielkim uproszczeniem, to prawda - ale - wszystko gra, wskazana sprzeczność nie istnieje.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: