logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kpł 19,19 - czy obowiązuje katolików?
Autor: Maciek (---.stargard.mm.pl)
Data:   2013-02-07 17:21

I ogólnie chrześcijan?

Będziecie przestrzegać moich ustaw. Nie będziesz łączył dwóch gatunków bydląt. Nie będziesz obsiewał pola dwoma rodzajami ziarna. Nie będziesz nosił ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici.
Kpł 19,19

 Re: Kpł 19,19 - czy obowiązuje katolików?
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2013-02-07 18:10

Nie obowiązuje

"Po długiej wymianie zdań przemówił do nich Piotr: Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli. Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam. Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając przez wiarę ich serca. Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać. Wierzymy przecież, że będziemy zbawieni przez łaskę Pana Jezusa tak samo jak oni. (...) Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!"
Dz 15; 7-11, 28-29

 Re: Kpł 19,19 - czy obowiązuje katolików?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-07 18:21

Mam nadzieje, ze nie, bo musiałabym wyrzucic 99% ubran :-)

A tak poważnie: wydaje mi się, że to dlatego, że Izraelici byli maleńkim narodkiem z ogromnymi tendencjami do synkretyzmu. Ze wzgledu na ich sklonnosci, trzeba bylo zakazac wszelkiego rodzaju łączenia. Bo trudno by było później im wytłumaczyć, dlaczego jedno mieszanie jest dobre (np. rozród osła i konia), a drugie złe (np. małżeństwa z pogańskimi ludami ościennymi). Trzeba więc było zakazać hurtem wszystkich rodzajów łączenia. Dodatkowo niektóre z tych zakazów miały znaczenie praktyczne. Dzisiaj wiadomo, że krzyżówki międzygatunkowe nie dają z reguły płodnego potomstwa, więc to nie tylko zakaz rytualny, ale i dobra rada: nie kryj oślicy koniem, bo zbiedniejesz).

Dziś nie jest to już uzasadnione, bo świadomość ludzi jest większa niż kiedyś. A i o ubrania bez domieszki poliestrów bardzo trudno ;-)

 Re: Kpł 19,19 - czy obowiązuje katolików?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-02-07 19:36

I płodozmian jest jak najbardziej korzystny i dla gleby i roślin. Więc obsiewanie cały czas tym samym ziarnem pola, zubożyłoby glebę (i choroby) przez co plony by znacznie się pogorszyły. Więc dzisiaj produkcja idzie (przynajmniej powinna iść) w jakość ilość i różnorodność przede wszystkim. Co nie jest niczym 'złym', wręcz można korzystać z wielu darów natury, w postaci różnych roślin - co jest dobre.

 Re: Kpł 19,19 - czy obowiązuje katolików?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-02-07 19:38

Zakazy, ktore cytujesz, sa czescia prawa Mojzeszowego. Poniewaz "... kresem prawa jest Chrystus" (Rz 10, 4), ktory wypelnil to prawo, wiele z rytualow obecnych w ST jest juz nieaktualnych. I tak, np. nie odplacamy nikomu pieknym za nadobne (oko za oko), tylko staramy sie nastawic drugi policzek, nie swiecimy szabatu, jak nakazuje czwarte przykazanie, tylko pierwszy dzien tygodnia, bo Jezus wtedy zmartwychwstal, itd.
"Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto stało się nowe." (2 Kor 5,17)

 Re: Kpł 19,19 - czy obowiązuje katolików?
Autor: B. (---.pl)
Data:   2013-02-12 01:13

"Nie będziesz orał razem wołem i osłem." Pwt 22,10 Przypis mówi: "Do pracy podobnej używa się zwierząt o równiej sile". Przypuszczam, że ze względów humanitarnych, żeby słabsze zwierzę nie było zmuszone do pracy ponad siły.

A teraz to, że "Nie będziesz nosił ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici" (w Kpł 19,19)
Wtedy jednymi z głównych rodzajów nici do wyrobu tkanin były wełna i len. Tkaniny były niesłychanie cenne, wyrabiane z mozołem ręcznie. Pamiętasz, że nawet szaty skazańców żołnierze rozrywali i dzielili między siebie (tunika Jezusa nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu, była chyba dzianiną, więc nie rozdarli jej lecz rzucili o nią losy). Wyobraź sobie, że ktoś utkał tkaninę lniano wełnianą, uszył z tego ubranie i za jakiś czas dał go służącemu do wyprania. Len wymaga wysokiej temperatury prania, zaś wełna powinna być prana w letniej wodzie (w gorącej sfilcuje się, zniszczy). Służący podczas prania albo nie będzie w stanie doprać lnu w chłodnej wodzie, albo zniszczy tkaninę w wodzie gorącej. Dobre upranie takiej tkaniny jest niewykonalne, a zniszczenie spowodowałoby gniew właściciela. Myślę, że zakaz łączenia różnych rodzajów nici zapobiegał takim "fanaberiom" i ich konsekwencjom.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: