logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można oświadczyć się w Poście?
Autor: G (---.189.219.110.skyware.pl)
Data:   2013-02-08 17:48

Witam, mam pytania czy są jakieś przeciwwskazania, aby katolik oświadczył się w Poście?

 Re: Czy można oświadczyć się w Poście?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-08 18:04

A zamierzasz z tego powodu wydać wielkie przyjęcie? Urządzić huczną zabawę? Bal na ile par?

 Re: Czy można oświadczyć się w Poście?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-08 18:06

Biorąc pod uwagę, jak bardzo małżeństwo wymaga wyrzeczeń i samozaparcia, aby było szczęśliwe i trwałe, Wielki Post to bardzo dobry moment na oświadczyny. Czy jest lepszy moment na wzięcie na siebie nowego krzyża? :-)

 Re: Czy można oświadczyć się w Poście?
Autor: Tarakin (---.kielce.vectranet.pl)
Data:   2013-02-08 23:09

Co to za różnica? Jak się ożenisz/wyjdziesz za mąż to dopiero będziesz miał/miała Wielki Post. Pozdrawiam serdecznie ;)

 Re: Czy można oświadczyć się w Poście?
Autor: xc (---.147.213.104.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-02-09 11:03

Można a nawet trzeba. Wielki Post to nie jest okres "Wielkiej Smuty", paraliżu duchowego. Wręcz przeciwnie.

 Re: Czy można oświadczyć się w Poście?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-02-09 12:20

Podejrzewam, iż zarówno Iza jak i Tarakin oczywiście żartują z tym krzyżem i Wielkim Postem, jakim niby mialoby być małżeństwo? Niemniej często spotykam się z podobnymi zartami i niestety nie są one takimi do końca. Pokutuje w nas właśnie takie podejście do małżeństwa, co jest bardzo smutne, a w dzisiejszych czasach szczególnie niebezpieczne.
Małżeństwo to sakrament, Współmałżonek to Boży dar dla drugiego człowieka i tak też winniśmy patrzeć na małżeństwo. Owszem, bywa różnie, ale zaraz na starcie zakładając, że "bierzemy na siebie krzyż", albo "pozbawiamy się wolności" czy też afirmując (lub też bezmyślnie i w żartach powtarzając) inne podobne stwierdzenia, negujemy samo małżeństwo. A jest ono ustanowione przez Boga i jest święte.
Będąc w związku małżeńskim spotykam się z pytaniami - "i jak jest? szczęśliwa jesteś?", a mój Mąż: "Dwa miesiące po slubie, a ty nadal uśmiechnięty?" (autentyk z pracy mojego Męża). Nie wiem, dlaczego ludzie nie przyjmują za oczywiste, że w małżeństwie jest się szczęśliwym? I że wszelkie nieporozumienia, zło, itd. itp. to jest odstępstwo od pierwotnej natury małżeństwa?
Od jakiegoś czasu obserwuję właśnie takie zjawisko, ze ludzie "patologie" uznają za coś oczywistego "bo tak to już jest", zamiast mieć w głowie ideę, zamysł, że życie jest piękne i to piękno życia sami tworzyć.

 Re: Czy można oświadczyć się w Poście?
Autor: Joanna (---.dyn.optonline.net)
Data:   2013-02-09 19:12

Jasne, że tak. Tylko przyjęcia szumnego nie wyprawiaj. I po kłopocie :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: