logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy popiół można przyjąć w stanie grzechu?
Autor: anna (---.play-internet.pl)
Data:   2013-02-10 18:54

Mam takie pytanie a więc czy mozna przyjac posypanie głow popiołem w sroede popielcowa jezeli sie jest w grzechach ciezkich bez spowiedzi? Czy jak to jest? Czy potrzeba sie wyspowiadac i wtedy mozna przyjac posypanie głow popiołem? Z gory dziekuje za odp ;)

 Re: Czy popiół można przyjąć w stanie grzechu?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-10 19:04

Formalnie nie trzeba, to nie jest sakrament. Natomiast biorąc pod uwagę znaczenie tego znaku, wypadałoby przynajmniej podjąć solidne postanowienie rychłej spowiedzi, inaczej to się jakaś schizofrenia robi.

 Re: Czy popiół można przyjąć w stanie grzechu?
Autor: K. (---.tvkstella.pl)
Data:   2013-02-10 19:04

Im cięższe mamy grzechy tym bardziej powinniśmy się bić w piersi, żałować, pokutować i sypać głowy popiołem. Stan łaski uświęcającej jest konieczny jedynie do wejścia do nieba, a na ziemi do godnego przyjęcia Komunii Świętej i innych sakramentów (poza chrztem i sakr. pojednania - które służą uzdrowieniu wewnętrznemu właśnie po grzechu).

 Re: Czy popiół można przyjąć w stanie grzechu?
Autor: ks. Marian (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2013-02-10 19:24

Przyjęcie popiołu nie jest Sakramentem. Jest znakiem gotowości do nawrócenia. Przy posypaniu ksiądz mówi: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" Mk 1,15b

 Re: Czy popiół można przyjąć w stanie grzechu?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-02-11 09:14

Trwanie w grzechu ciężkim jest niebezpieczne dla zdrowia duchowego. Czy stoi coś na przeszkodzie, by się wyspowiadać? Żyć ze świadomością, że się odcięło od łaski Bożej jest, delikatnie mówiąc, mało komfortowe. A przecież mamy żyć pełnią Życia.

 Re: Czy popiół można przyjąć w stanie grzechu?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-11 09:40

Można. Jeśli się akurat zgrzeszyło i nie zdążyło wyspowiadać. Jeśli natomiast trwa się w grzechu już dość długo, to warto pomyśleć: a po co ten popiół? On nie oczyści. Jeśli nie ma w planie spowiedzi, to jest to gest trochę bezsensowny.
Uwaga: nie mówię, żeby wtedy nie podchodzić do kapłana. Chodzi o to, że sens posypania głowy popiołem jest w naszym pragnieniu nawrócenia. Inaczej jest pustym gestem. Dopiero nasze pragnienie oczyszczenia się w konfesjonale nadaje sens temu znakowi.

 Re: Czy popiół można przyjąć w stanie grzechu?
Autor: Marek Piotrowski (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-11 10:58

Ja bym powiedział że to nawet niezły pomysł - jako element przygotowania do spowiedzi (punkt 3 - żal za grzechy).
Z drugiej strony czy warto czekać aż do Popielca (dopiero pojutrze)? Umrzeć można w każdej chwili...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: