logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaki sposób postu dla diabetyka?
Autor: mm (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-02-11 14:50

Mam pytanie, w jaki sposób post ścisły w środę Popielcową powinien obchodzić diabetyk (typ 1)? Nie dotarłam do tak wnikliwej analizy choroby, ale zawsze mnie uczono, że nie powinnam robić za dużych przerw w jedzeniu ani głodować, ponieważ to przyczynia się... no właśnie nie pamiętam do czego, ale do czegoś na pewno, tylko nie wiem na ile groźnego i czy w o gole istotnego, bo przeciez mowimy o jednym dniu. 3 posiłki w środę przy zalecanych 6 wymuszają długie przerwy. Jak sobie poradzić z tym problemem? Nie chciałabym iść na łatwiznę, jednocześnie narażanie zdrowia (nawet nieznacznie) chyba mija się z celem. Wiem, że pokuta to nie tylko jedzenie, ale i z tej formy nie chciałabym rezygnować.
Nasuwa się pytanie gdzie w tym wszystkim Miłość i Bóg oraz że to nie człowiek została stworzony dla postu.... ale jednak chętnie posłucham Waszych podpowiedzi, doświadczeń...

 Re: Jaki sposób postu dla diabetyka?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-11 15:17

Chorych post nie obowiazuje. W cukrzycy nie wolno sie glodzic nawet przez jeden dzien, bo jesli jestes na insulinie (a pewnie jestes), to mozesz wpasc w potencjalnie smiertelna spiaczke z powodu hipoglikemii. Istota postu jest w pierwszej kolejnosci wyrzeczenie (hartowanie ducha), w drugiej - wygospodarowanie srodkow finanowych na jalmuzne. Mozna podjac inne wyrzeczenia (np. post od internetu, od telefonu komorkowego, od rozmow niekoniecznych) względnie jeść z rozmysłem to, czego sie nie lubi. To, ze post jest od miesa, to echo dawniejszych czasow, kiedy jedzenie miesa bylo luksusem. Wiec zrob sobie post od godziwych moralnie przyjemnosci tak, aby nie zagrazalo to zdrowiu.

 Re: Jaki sposób postu dla diabetyka?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-02-11 15:59

Jaki sposób postu? Taki, który uwzględnia jego stan zdrowia. Najlepiej uzgodnić to z lekarzem.
Post to nie tylko dieta ale także "ćwiczenia duchowe". Te radze ustalić z duchownym.

 Re: Jaki sposób postu dla diabetyka?
Autor: Piotr (109.232.30.---)
Data:   2013-02-11 20:34

Mój tata ssał landrynki co jakis czas aby uzupełniac cukier.

 Re: Jaki sposób postu dla diabetyka?
Autor: AsiaBB (---.180.183.15.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-02-11 21:47

Osoby chore są zwolnione z postów, bo istotą postu nie jest zrujnowanie sobie zdrowia lub wręcz spowodowanie zagrożenia dla życia, a wyrzeczenie pewnej przyjemności na rzecz rozwoju duchowego. Jeśli masz zaleconych 6 posiłków to nie skracaj ich do trzech. Możesz za to zjeść coś, co mniej lubisz (na przykład wolałabyś wędzonego łososia, ale wybierzesz zwykłą kanapkę z serem itp.) Możesz odmówić sobie też czegoś innego, jak pisze Iza.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: