logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: Łucja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-13 21:35

Mam pytanie na które nikt nie jest w stanie mi odpowiedzieć. Czy bluzki z motywem krzyża są grzechem? Chodzi mi o to czy to będzie grzech jeżeli taką bluzkę założę?

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: Eovina (---.197.210.92.threembb.co.uk)
Data:   2013-03-14 02:05

U mnie w kościele parafialnym w każdą niedzielę (no chyba że bardzo zimno) parafianie z Afryki ubrani są na galowo w piękne batikowe szaty z nadrukowanym Jezusem i Maryją albo innymi motywami religijnymi. Nie odważyłabym się im powiedzieć, że to grzech. Oni tak okazują wiarę i świętują niedzielę. I pięknie to wygląda.

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: Maria (---.pl)
Data:   2013-03-14 08:42

Zależy jak ten krzyż wygląda i w jakim jest kontekście na bluzce (tło i pozostałe motywy i wzory). Zakładam u Ciebie dobrą wolę, która nie u wszystkich jest (zrobiono np. bluźnierczy krzyż z puszek po piwie).

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-14 08:45

Zalezy, jak sie bedziesz w tej bluzce zachowywala i w jakich okolicznosciach bedziesz ja nosila. Taka bluzka, w zaleznosci od kontekstu i caloksztaltu tego, jak bedziesz postrzegana, moze byc albo ewangelizacja, albo szyderstwem.

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: A-Mail (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-14 09:10

Najpierw odpowiedz dlaczego chcesz ten krzyż na bluzce nościć?
Jeżeli, dlatego że ładnie wygląda...

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-14 10:53

A jak będziesz się w tej bluzce zachowywać? Pamiętaj, że zgorszenie będzie większe. Ważna jest też motywacja. Chcesz ją nosić, bo jest dla Ciebie jakimś pięknym znakiem, czy może chcesz tym znakiem drażnić innych, robić im na złość? Bo to może mieć znamiona grzechu. Zwróciłabym jeszcze uwagę na to (zakładając Twoją dobrą intencję), czy często bywasz w otoczeniu ludzi, którzy wyśmiewają Kościół i czy taka bluzka nie spowoduje agresji słownej, niewybrednych żartów, obrażania Boga. Wtedy byłoby to "rzucanie pereł przed wieprze", co Biblia nam odradza.

Jeśli jednak nie przewidujesz trudnych sytuacji (zdarzyć się mogą, ale o tym nie trzeba myśleć), to dlaczego nie? Ja bym się źle w tym czuła (chyba że we wspónocie identycznie ubranych), ale nie widzę w tym żadnego zła.

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: lll (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-03-14 17:18

Przypuszczam, że chodzi o modne obecnie stosowanie symboli różnorakich na ubraniach w oderwaniu od religii - krzyż na T-shircie bo moda, a nie wyznanie wiary. O to pytasz? Nie wiem, czy grzech, ale brak wyczucia i poczucia estetyki.

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2013-03-14 20:29

Krzyż krzyżowi nie równy - nie każdy kształt, który określilibyśmy taką nazwą nawiązuje do chrześcijaństwa. No ale zakładając, że jest to motyw chrześcijański...

Nie wiem, czy takie coś należy nazwać grzechem, ale dla mnie osobiście jest to nie do przyjęcia. Trudno mi uznać przedstawianie czegoś w formie deseniu na ubraniu za traktowanie symbolu wiary z należytym szacunkiem.
Trzeba jednak podkreślić, że ja jestem pod tym względem bardzo zasadnicza i nie toleruję nie tylko żadnych koszulek z religijnymi motywami i napisami, ale także breloczków z takowymi oraz wszelkich innych przedmiotów codziennego użytku w taki sposób ozdobionych. A nawet obrazków nie spełniających norm estetycznych.

Gdybym miała szukać jakiegoś formalnego uzasadnienia to chyba bym skupiła się na drugim przykazaniu: "Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego do czczych rzeczy (...)" (Wj 20,7). Bluzka jest "czczą rzeczą".

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-03-15 14:43

"Nikt mi nie potrafi odpowiedzieć" A samej siebie Pani się już pytała? Co mówi Pani własne sumienie i własna wrażliwość?

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: Mary (---.centertel.pl)
Data:   2013-03-15 15:14

A jakie znaczenie ma Krzyz dla Ciebie? Czy będziesz tę koszulkę nosiła po to, żeby pokazać jak wielkie znaczenie ma dla Ciebie Twoja wiara, czy raczej ma to być taki "kontrowersyjny "gadżet? Jeżeli to drugie, to pomysl, że możesz nim obrazic niechcąco lu chcąco uczucia religijne innych.

Chrzescijanie są czasem zdumiewająco tolerancyjni. Pozwalamy, żeby noszono nasze symbole religijne w uszach, na szyjach (rózaniec) w pępkach i w częściach intymnych, pozwalamy "krzyżować" rózne stworki- potworki- celebrytki wmawiając sobie, że to przecież sztuka wyższa.

Wiecie ile głów potoczyłoby się przez podobne zachowania, którego głównym bohaterem byłaby podobizna Mahometa?

 Re: Czy noszenie bluzki z motywem krzyża jest grzechem?
Autor: afro (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-16 00:41

Osobiście bym nie założyła - bo dla mnie to szyderstwo a nie wyznanie wiary. Po to właśnie takie koszulki produkują - na pewno nie dla ewangelizacji :-( Krzyżyk można nosić na szyi, na łańcuszku - ale nie na kolczykach, pierścionkach, czy koszulkach.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: