logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co zrobic ze starą palmą?
Autor: magda (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-03-14 09:15

Witam,mam pytanko bo mnie meczy co zrobic ze stara palma,wiem ze powinno sie spalic ale nie mam gdzie,wyrzycic nie pasuje,zaniesc do kosciola?jak gdzie jak to bedzie wygladalo?niw bylo by problemu gdyby ta palma jakos wygladal ale sypie sie i wogole nie nadaje

 Re: Co zrobic ze starą palmą?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-14 11:51

Nie można z kościoła robić śmietnika, chyba że ksiądz wykaże chęć jej spalenia z innymi. Jak nie masz gdzie spalić, bo jest niebezpieczeństwo zaprószenia ognia, to ubierz rękawiczki i zgnieć dokładnie, żeby nie przypominała palmy i rozrzuć w krzaki, w lesie, zakop do ziemi. Osobiście uważam, że spokojnie można ją i w calości, i w kawałkach wyrzucić do śmieci, szczególnie jeśli w większości jest sztuczna. Nie chcę jednak gwałcić Twoich uczuć, więc jeśli byłoby to dla Ciebie problemem, to lepiej wsypać resztki pod jakiś kamień, do wykopanego dołka, do rzeki, żeby się rozłożyła, do kretowiska. Nie nadaje się chyba do użyźniania ziemi w doniczce czy ogródku, bo te barwniki nie są chyba naturalne.
Myślę, że trzeba powoli uczyć się odróżniać rzeczy święte od odpadów do niczego się nienadających.

 Re: Co zrobic ze starą palmą?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-03-14 12:08

Magdo, nie ma przepisów, które mówiłyby, co należy dokładnie zrobić z poświęconymi przedmiotami. Mamy je po prostu potraktować z szacunkiem. Jeśli nie spalić, to zakopać w ogródku, rozkruszyć wśród listowia w parku, czy w lesie. Jeśli ma jakieś plastikowe wstążeczki, to je do plastików do utylizacji. Coś tam na pewno wymyślisz. :) Nie polecam zostawiania w kościele, bo niby co ksiądz ma potem zrobić z tymi palmami?

 Re: Co zrobic ze starą palmą?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-03-14 16:26

Czytałam, że palmy pali się, a popiół pozostały po spaleniu używa się we Środę Popielcową. Ja bym spaliła. A jeśli nie masz takiej możliwości - zapytaj księdza w swojej parafii. Zawsze możesz poczekać do nocy świętojańskiej i podrzucić do jakiegoś ogniska :)

 Re: Co zrobic ze starą palmą?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-03-15 14:42

Wyrzucić!
Palma nie jest sakramentem, nie jest przedmiotem kultu, ma tylko i wyłącznie rolę podrzędną i pomocniczą. Ja mogę sobie wyobrazić bycie chrześcijaninem wyznania rzymskokatolickiego bez palmy, nie wyobrażam sobie bez Eucharystii, Biblii, wiary w Trójcę Świętą i tak dalej.
Jeśli jednak czyjaś wrażliwość mu na to nie pozwala albo nie chce się ranić kogoś, to można palmę "zutylizować", czyli dyskretnie się jej pozbyć w zgodzie z zasadami ekologii.
Odradzam domorosłe i pokątne (szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży) próby całopalenia.

Jeśli obawa przed "utylizacją" palmy i lęki związane z jej poźniejszymi losami jest tak silna, to radzę się trzykrotnie zastanowić nim się nabędzie palmę w przyszłości. Chrześcijaństwo i jego obrzędy nie mogą być źródłem traumatycznych przeżyć i niewyjaśnialnych wątpliwości.

 Re: Co zrobic ze starą palmą?
Autor: Grażka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-04-09 10:47

Czy byłoby to grzechem (...).

---
Czy to grzech?: (klik).
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: