logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jąkanie o podłożu psychicznym.
Autor: Syrena (21 l.) (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2013-04-23 17:30

Witam, chciałabym dowiedzieć się czy ktoś tutaj ma w życiu styczność z jąkaniem o podłożu psychicznym? Czy ta choroba może doprowadzić do czegoś poważniejszego niż zacinanie się? Zależy mi żeby znać opinie kogoś kto empirycznie dotknął tematu.

Narzeczony kuzynki ma z tym problem, jednak nie znam przyczyny jego jąkania (wydaje się wyluzowanym człowiekiem, więc może nie o psychikę chodzi). Martwię się nieco o nią, jest dla mnie siostrą, w naszej rodzinie już dość chorób, stąd wrażliwość.

 Re: Jąkanie o podłożu psychicznym.
Autor: tomaszp (---.opera-mini.net)
Data:   2013-04-30 15:46

Zacznij od lekarza specjalisty a nie forum. Ale lekarz też nie doradzi bez kontaktu i rozpoznania. Może nie ma problemu dla niej i dla niego?
No i jaki to ma związek z religią?

 Re: Jąkanie o podłożu psychicznym.
Autor: Syrena (21 l.) (---.ostnet.pl)
Data:   2013-04-30 18:30

W info zawartych na forach odnośnie tej wady, ludzie skupiają się na poprawieniu płynności mówienia, a nie na przyczynie.
Miałam nadzieje tu coś znaleźć. Koleżanka która jest na medycynie tematu nie zna. A jakoś nie widzę żeby lekarz coś konkretnego doradził, nie wysnuje chyba wniosku że przyczyna jąkania jest poważna, ze wg psychicznych. Mam nadzieje że nie.

 Re: Jąkanie o podłożu psychicznym.
Autor: B. (---.pl)
Data:   2013-04-30 20:53

Znajoma ma pięcioro dzieci. Jest to piękna, wierząca głęboko rodzina. Dla jednego ze średnich chłopców mama miała najmniej czasu, był to jakby "zimny chów". Chłopiec się jakał (nie wiem jak jest teraz). Ale to nie jest pewnie reguła.

 Re: Jąkanie o podłożu psychicznym.
Autor: AsiaBB (---.31.18.76.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-04-30 21:43

Jestem logopedą i mam na terapii jąkającą się dziewczynkę (6 lat). Przyczyna jej problemu w dużej mierze (bo to nigdy nie jest jedna przyczyna) tkwi w problemach emocjonalnych oraz podejściu rodziców do rozwojowej niepłynności mówienia. Jąkanie może doprowadzić do tego, że jąkająca się osoba jeszcze bardziej będzie bała się mówić, nie poradzi sobie w sytuacjach komunikacyjnych i przyjmie wycofującą się postawę wobec życia, a zatem są to raczej konsekwencje psychiczne. Narzeczony kuzynki powinien udać się do logopedy, bo określenie przyczyny jego jąkania jest kluczowe dla ewentualnej terapii. Pozdrawiam.

 Re: Jąkanie o podłożu psychicznym.
Autor: Syrena 21l. (---.ostnet.pl)
Data:   2013-05-01 13:56

Dziękuję wszystkim za odp., to delikatna sprawa, ale widocznie pozostaje mi zaproponować kuzynce, żeby namówiła go na wizyte.. Pozdrawiam również

 Re: Jąkanie o podłożu psychicznym.
Autor: Ata (---.30.4.10.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-05-02 15:45

W Warszawie jest naprawdę dobra klinika jąkania, ale konsultacje prowadzone są też w różnych miastach. W klinice pracują katolicy.

Ze strony www.jakanie.pl skopiowałam najbliższe.

Najbliższe konsultacje

15.05.2013 - Gdańsk
09.05.2013 - Warszawa
11.05.2013 - Poznań
17.05.2013 - Wrocław
18.05.2013 - Warszawa
24.05.2013 - Łódź
29.04.2013 - Kraków
20.05.2013 - Kraków

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: