logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Uroczystość NMP Królowej Polski jest świętem nakazanym?
Autor: Wicher (---.wroclaw.vectranet.pl)
Data:   2013-05-03 14:50

Czy dzisiejsze święto (3 maja) królowej Polski jest świętem nakazanym,? Nie widzę tego święta w żadnych spisach świat nakazanych, ale nie widziałem w pozostałych,a w mojej parafii obowiązuje niedzielny porządek mszy.

---
W Polsce, oprócz Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i wszystkich niedziel w ciągu roku, świętami nakazanymi są:

Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia);
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia);
Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia);
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało);
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia);
Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

z-ca moderatora

 Re: Czy Uroczystość NMP Królowej Polski jest świętem nakazanym?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-03 20:37

W Polsce to wielka uroczystość patriotyczna, której Kościół w czasach "zakazanych" mocno patronował. Jest to także święto naszej Królowej. Cóż więc dziwnego, że msze są tak jak w niedzielę? Chyba w każdej parafii tak było. Zwróć jednak uwagę, że w Poniedziałek Wielkanocny i drugi dzień Bożego Narodzenia też obowiązuje niedzielny porządek mszy w parafiach, a to też nie są dni obowiązkowego uczestnictwa we mszy świętej. Po prostu, gdy są większe święta/uroczystości, to Kościół daje nam szerszą możliwość przyjścia na mszę świętą - żeby w tym nie przeszkadzali ani goście, ani wycieczka, ani inny odpoczynek.

 Re: Czy Uroczystość NMP Królowej Polski jest świętem nakazanym?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-05-04 09:07

Tu wszystko jasne, ale jak jest "z obowiązkiem" w przypadku głównego odpustu parafialnego?

 Re: Czy Uroczystość NMP Królowej Polski jest świętem nakazanym?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-04 16:39

Jeśli dajemy słowo "obowiązek" w cudzysłowie, to mamy obowiązek przynieść kwiaty mamie na Dzień Matki, w rocznicę śmierci najbliższych iść na cmentarz, na walentynki dać swojej dziewczynie prezent, oświadczyć się narzeczonej na kolanach i być na parafialnym odpuście, bo to największe parafialne święto.
Takich obowiązków mamy dużo więcej. Ale to wszystko można też zrobić trochę inaczej, w inny dzień i nie jest grzechem gdy to dziewczyna się oświadczy.
Odpust to nie jest święto nakazane przez Boga czy Kościół, na pewno nakazuje to proboszcz, bo mu zależy na parafii. Żadnego z tych "obowiązków" nie powinno się lekceważyć, bo nasza obecność/pamięć świadczy o mocnych, dobrych związkach z innymi. Ale tak samo jak na cmentarz można iść dwa dni wcześniej, dziewczynie wysłać SMS-a, że prezent będzie jutro, tak samo można nie iść na mszę odpustową, bo nie jest świętem nakazanym. A że w odpust (jak sama nazwa wskazuje) można uzyskać odpust zupełny, to inna sprawa. To powinno mobilizować.

 Re: Czy Uroczystość NMP Królowej Polski jest świętem nakazanym?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-05-04 17:25

Dzięki za poświęcenie czasu na odpowiedź.Chodziło mi tylko o wymóg formalny. Jestem ze względu na wiek "tradycjonalistą" i uważam za normę świąteczne pójście do kościoła w Szczepana, drugi dzień Wielkanocy czy NMP Królowej Polski. Tak na marginesie - to komu przeszkadzało aby 3 ww. uroczystości nie były w Polsce "świętami nakazanymi", skoro są (i długo będą) dniami świątecznymi (wolnymi).

 Re: Czy Uroczystość NMP Królowej Polski jest świętem nakazanym?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-04 20:40

Myślę, że za bardzo boimy się, że dużo obowiązków odstraszy wiernych. A wydaje mi się, że to naprawdę wcale nie tak działa.
Jeśli kiedyś Boże Ciało także u nas przeniosą na niedzielę, to się załamię.

 Re: Czy Uroczystość NMP Królowej Polski jest świętem nakazanym?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-05 11:33

A może tak, jak zostało napisane w dzisiejszym pierwszym czytaniu: "Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne" (Dz 15, 28).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: