logo
Piątek, 22 czerwca 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Żółto-biała flaga w układzie poziomym.
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-05-11 08:56

Mam dość błahe pytanie jak na forum pomocy ale....
W związku ze skumulowaniem uroczystości kościelnych i świąt państwowych wieszane są "flagi kościelne" - żółto białe w układzie poziomym.
Moje pytanie:
1. co to za flaga?
2. czy to flaga Kościoła katolickiego globalnego czy tylko polskiego?
3. czy tylko rzymskokatolickiego?
4. czy katolicy innych obrządków mają "flagi kościelne"?
5. inne kościoły chrześcijańskie
Na niezastąpionych googlach nic nie znalazłem.
Spotkałem sie z mówieniem, ze to flaga Watykanu (Papieża), a "kościelna" ma się tak do watykańskiej, jak polska do maltańskiej.

 Re: Żółto-biała flaga w układzie poziomym.
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-11 09:16

> Na niezastąpionych googlach nic nie znalazłem.

-------

Na szybko, przez google.pl:

www.przewodnik-katolicki.pl/nr/wiara/zoltobiala.html

Zupełnie niewłaściwe - tłumaczy Znamierowski, który był dyrektorem artystycznym największej na świecie wytwórni flag w New Jersey - jest użycie tych barw na fladze w układzie poziomym. Dwa pasy poziome: biały u góry, żółty u dołu miała flaga prowincji pruskiej Niederschlesien (Dolny Śląsk) w latach 1882-1935. Dwa pasy poziome: żółty u góry, biały u dołu mają flagi trzech miast niemieckich - Kirn (Nadrenia-Palatynat), Marbach am Neckar (Badenia-Wirtembergia) i Obernkirchen (Dolna Saksonia).
Do kurii poznańskiej telefonował niedawno rzymski katolik oburzony, że na budynku seminarium zawieszono flagę biało-żółtą, z kolorem białym na górze. Na odpuście w jednej z wyjątkowo "żywotnych" parafii nawę główną kościoła upiększały flagi biało-czerwone, biało-niebieskie i biało-żółte, wszystkie z białym kolorem na górze. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się tych wszystkich flag "papieskich" w jeden dzień zastąpić oryginalnymi, watykańskimi. Trzeba jednak pamiętać, że flaga Stolicy Apostolskiej jest żółto-biała, a nie biało- żółta, a kolory powinny być zawsze w pionie, a nie w poziomie. Nie można przecież barw narodowych odwracać, jak nam się podoba, bo flaga Republiki Włoskiej odwrócona o dziewięćdziesiąt stopni daje flagę węgierską, a flaga Polski nie jest czerwono-biała, lecz biało-czerwona.

------------

http://www.pogotowieflagowe.pl/artykuly/watykanskie_flagi.html

W społecznym obiegu funkcjonuje wzór flagi o barwach żółto-białych ułożonych w pas - analogicznie jak we fladze państwowej Rzeczypospolitej.

Płachta dzielona w połowie w pas; pas górny - barwy żółtej, zaś pas dolny - białej.

Wprawdzie barwy żółto-białe uznane zostały za papieskie barwy na początku XIX w przez Papieża Piusa VII, jednakże flaga o tych barwach ułożonych w pas nie jest oficjalnym weksylium Watykanu! Jest ona używana jedynie zwyczajowo na obszarze państw Europy Środkowej. Dodajmy, iż dość często spotykamy tego typu flagi o odmiennie, a więc nieprawidłowo, ułożonych barwach, gdzie pas górny nosi barwę białą, a dolny barwę żółtą - co sprzeczne jest z hierarchią barw papieskich, w której barwa żółta jest nadrzędna nad barwą białą.

W praktyce mamy do czynienia jeszcze z jednym typem flag „papieskich”, a mianowicie z flagami o barwach ułożonych w słup, na których w miejsce godła herbu Watykany umieszczany jest osobisty herb papieża. Takie flagi w postaci małych chorągiewek (drukowanych na tkaninie lub tez na papierze) były powszechnie spotykane podczas wszystkich papieskich pielgrzymek do Polski - zarówno podczas pielgrzymek Jana Pawła II, jak i podczas pielgrzymki Benedykta XVI. Dodajmy, że powyższe weksylia nie są oficjalnym symbolami Watykanu, a były one sporządzane i używane spontanicznie przez społeczeństwo z szacunku dla papieskiego pielgrzyma i dla podkreślenia społecznej gościnności.

 Re: Żółto-biała flaga w układzie poziomym.
Autor: Galadriela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-21 14:55

Czy zatem rzecz się ma podobnie z flagą biało-niebieską w poziomie?
Pewnie chodzi o Maryjny wymiar uroczystości, ale proszę o wyjaśnienie.
Bóg zapłać

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: