logo
Czwartek, 23 października 2014
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Re: Żółto-biała flaga w układzie poziomym.
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-11 09:16

> Na niezastąpionych googlach nic nie znalazłem.

-------

Na szybko, przez google.pl:

www.przewodnik-katolicki.pl/nr/wiara/zoltobiala.html

Zupełnie niewłaściwe - tłumaczy Znamierowski, który był dyrektorem artystycznym największej na świecie wytwórni flag w New Jersey - jest użycie tych barw na fladze w układzie poziomym. Dwa pasy poziome: biały u góry, żółty u dołu miała flaga prowincji pruskiej Niederschlesien (Dolny Śląsk) w latach 1882-1935. Dwa pasy poziome: żółty u góry, biały u dołu mają flagi trzech miast niemieckich - Kirn (Nadrenia-Palatynat), Marbach am Neckar (Badenia-Wirtembergia) i Obernkirchen (Dolna Saksonia).
Do kurii poznańskiej telefonował niedawno rzymski katolik oburzony, że na budynku seminarium zawieszono flagę biało-żółtą, z kolorem białym na górze. Na odpuście w jednej z wyjątkowo "żywotnych" parafii nawę główną kościoła upiększały flagi biało-czerwone, biało-niebieskie i biało-żółte, wszystkie z białym kolorem na górze. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się tych wszystkich flag "papieskich" w jeden dzień zastąpić oryginalnymi, watykańskimi. Trzeba jednak pamiętać, że flaga Stolicy Apostolskiej jest żółto-biała, a nie biało- żółta, a kolory powinny być zawsze w pionie, a nie w poziomie. Nie można przecież barw narodowych odwracać, jak nam się podoba, bo flaga Republiki Włoskiej odwrócona o dziewięćdziesiąt stopni daje flagę węgierską, a flaga Polski nie jest czerwono-biała, lecz biało-czerwona.

------------

http://www.pogotowieflagowe.pl/artykuly/watykanskie_flagi.html

W społecznym obiegu funkcjonuje wzór flagi o barwach żółto-białych ułożonych w pas - analogicznie jak we fladze państwowej Rzeczypospolitej.

Płachta dzielona w połowie w pas; pas górny - barwy żółtej, zaś pas dolny - białej.

Wprawdzie barwy żółto-białe uznane zostały za papieskie barwy na początku XIX w przez Papieża Piusa VII, jednakże flaga o tych barwach ułożonych w pas nie jest oficjalnym weksylium Watykanu! Jest ona używana jedynie zwyczajowo na obszarze państw Europy Środkowej. Dodajmy, iż dość często spotykamy tego typu flagi o odmiennie, a więc nieprawidłowo, ułożonych barwach, gdzie pas górny nosi barwę białą, a dolny barwę żółtą - co sprzeczne jest z hierarchią barw papieskich, w której barwa żółta jest nadrzędna nad barwą białą.

W praktyce mamy do czynienia jeszcze z jednym typem flag „papieskich”, a mianowicie z flagami o barwach ułożonych w słup, na których w miejsce godła herbu Watykany umieszczany jest osobisty herb papieża. Takie flagi w postaci małych chorągiewek (drukowanych na tkaninie lub tez na papierze) były powszechnie spotykane podczas wszystkich papieskich pielgrzymek do Polski - zarówno podczas pielgrzymek Jana Pawła II, jak i podczas pielgrzymki Benedykta XVI. Dodajmy, że powyższe weksylia nie są oficjalnym symbolami Watykanu, a były one sporządzane i używane spontanicznie przez społeczeństwo z szacunku dla papieskiego pielgrzyma i dla podkreślenia społecznej gościnności.

 Tematy Autor  Data
 Żółto-biała flaga w układzie poziomym. nowy sstaszek 
  Re: Żółto-biała flaga w układzie poziomym. nowy moderator 
  Re: Żółto-biała flaga w układzie poziomym. nowy Galadriela 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat: