logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komunia po raz drugi. O co w tym chodzi?
Autor: Monika (16 l.) (---.piaseczno.robbo.pl)
Data:   2013-05-15 18:00

Byłam dwa razy na mszy. Przyjęłam na tej pierwszej Komunie, potem jakoś tak wyszło, że poszłam na drugą. Do innego kościoła. Ale na tą drugą weszłam już po Ewangelii. Wiedziałam, że nie mogę przyjąć Komunii, jak nie byłam na całej mszy, ale mimo to przyjęłam, bo chciałam.
To grzech?
Tak w ogóle to czemu trzeba być na drugiej mszy od początku, ale na pierwszej to już można normalnie? Przecież Pan Jezus ten sam jest. O co w tym chodzi?

 Re: Komunia po raz drugi. O co w tym chodzi?
Autor: lolo (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-05-15 18:19

"Wiedziałam, że nie mogę przyjąć Komunii, jak nie byłam na całej mszy, ale mimo to przyjęłam, bo chciałam."
Wiedziałaś, ale nie miałaś ochoty przestrzegać zasad podanych przez Kościół? Nie ufasz Kościołowi? Należało nie iść, a potem pytać, skoro nie rozumiesz.
Czy to grzech, w konfesjonale odpowiedzą.

 Re: Komunia po raz drugi. O co w tym chodzi?
Autor: Marta (---.30.122.105.threembb.co.uk)
Data:   2013-05-16 01:49

Moniko, dawnymi czasy nie można było Komunii przyjmować codziennie (poczytaj np tutaj http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/wiara/sw_teresa_i_eucharystia.html), a post eucharystyczny obowiązywał od północy. To było po to, żeby uzmysłowić wiernym powagę tego Sakramentu. Na dzień dzisiejszy z tych przepisów zostało juz niewiele, raptem godzina postu eucharystycznego i nawet dwa razy dziennie można przystąpić do Komunii, ale raczej w wyjątkowych okolicznościach. Dwa razy dziennie to jest np dla ludzi, którzy przed pracą wpadają do kościoła się pomodlić (między przyjazdem pociągu a godziną rozpoczęcia pracy) i czasem im się uda załapać na Komunię - to wtedy mogą przystąpić. A potem wieczorem mogą czasem mieć niezaplanowaną godzinę wolnego (bo dziecko poszło do koleżanki) i móc wtedy iść na całą Mszę. Wtedy warto również przystąpić do Komunii, mimo że się ją już wcześniej przyjęło w tym dniu.
Czy to grzech. Nie jestem Twoim sumieniem, to Ci nie powiem :) Ale te przepisy po coś są, mianowicie po to, żeby nam pomóc uchronić się przed mechanicznym podchodzeniem do Komunii, żeby nam ten Sakrament nie spowszedniał.
"Wiedziałam, że nie mogę, ale chciałam" - nieładnie. A co, jeśli kiedyś nagrzeszysz mocno, ale też "będziesz chciała" przyjąć Komunię, też pójdziesz? Nie stawiaj swojego widzimisię na pierwszym miejscu, naucz się trochę pokory. Teraz mi się przypomniało, że to samo (o pokorze) mówił mi mój spowiednik, jak byłam mniej więcej w Twoim wieku :)

P.S. Być "normalnie" na Mszy, to od którego momentu? Z Twojego tekstu wnioskuję, że nie od początku ;)

 Re: Komunia po raz drugi. O co w tym chodzi?
Autor: trzy kropki... (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-05-16 01:58

Chociażby po to by zachować godność sakramentu.
Eucharystia to WIELKI dar. Istnieje możliwość drugiego przyjęcia w danym dniu ciała Jezusa ale praktykuje się w wyjątkowych sytuacjach. Bo nie o ilość chodzi a o relacje przeżycia komunii.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: