logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Joanna (---.gl.digi.pl)
Data:   2013-05-17 17:56

Dzisiaj rano byłam na porannej mszy św. po komunii organista zagrał i zaśpiewał pieśń do Ducha Swietego. Jedna pani zaraz stanęła, niektórzy nie wiedzieli co mają zrobić stanąć czy siedzieć więć pojedyncze osoby jedna po drugim wstawała.
Trochę to dziwnie wyglądało jedni stoją drudzy siedzą ja zresztą też siedziałam i nie wiedziałam co mam zrobić. Proszę o odpowiedz jak miało to wyglądać.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Ada (---.docsis.tczew.net.pl)
Data:   2013-05-17 18:38

A czy zawsze po Komunii kiedy organista gra pieśń wstajesz?
Jeśli nie była to sekwencja albo hymn do Ducha Świętego, to można siedzieć.
Pozdrawiam.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Joanna (---.gl.digi.pl)
Data:   2013-05-17 21:00

Wydaje mi sie że był to hymn do Ducha Swietego więc chyba trzeba było stać.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: pectus (---.core.ynet.pl)
Data:   2013-05-17 21:31

"O Stworzycielu, Duchu przyjdź [...]" - to początek hymnu do Ducha Świętego, jeśli organista zagrał ten hymn, to powinno się wstać.

Podczas jakich pieśni powinniśmy jeszcze wstawać? U mnie w parafii wstaje się na hymn do Ducha Świętego, na obie sekwencje (wielkanocna i w Zesłanie Ducha Świętego), na Magnificat, na Te Deum i jak śpiewamy "Panie modlitwy słów...".

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Karolina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-05-18 00:19

Nam w Wielkanoc ksiądz, który jest dr liturgiki, powiedział, że na sekwencji się siedzi, tak samo przy procesji z darami.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Michał (---.range86-173.btcentralplus.com)
Data:   2013-05-18 15:17

Na tytułowe. To zależy. Jeśli siedzisz w ostatniej ławce, możesz siedzieć i tak nikt cię nie zauważy. Jeśli w pierwszej (zdecydowanie polecam) - wszystko zależy od długości pieśni. Przy krótszej masz pewną dowolność zachowania, myślę, że nie warto budzić siedzących za tobą. Natomiast przy wszystkich dłuższych pieśniach o charakterze usypiającym proponuję następujący schemat: zrywasz się na równe nogi, przy pierwszej nucie. Wtedy cały kościół wstaje. Po chwili, gdy już upewnisz się kątem oka, że wszyscy wstali, niespodziewanie siadasz. Część osób powinna usiąść, reszta będzie stała, niektórzy usiądą stopniowo. Cel w zasadzie osiągnięty, ale jeśli jest kilka zwrotek, lub dłuższa sekwencja, proponuję po dłuższej chwili wstać jeszcze raz. Twoje zachowanie, powinno obudzić nawet najbardziej zatwardziałych śpiochów, z wyjątkiem niepełnosprawnych babć i pijaczków drzemiących w ostatniej ławce. Nawet jeśli nie wszystko uda się w pełni zrealizować, to i tak zaskarbisz sobie wdzięczność tych uczestników liturgii, którzy dzięki tobie mogli rozprostować nogi. Moją miałabyś z pewnością. No i liczy się ostateczny efekt - kilka osób wyrwałaś z drzemki i zaczęli bacznie uważać na to co się dzieje. Być może nawet ktoś kiedyś zada na jakimś forum pytanie podobne do twojego. Ludzie zaczęli myśleć - i o to chodziło!

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Ewa (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-05-18 19:41

Michał - świetne :)) A co do pytania - pieśń to modlitwa, ważna treść, forma - jak lepiej Ci się skupić :)

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-20 11:29

"27. Postawa stojąca podczas pieśni
Pytanie: W czasie jakich pieśni należy zawsze zachowywać postawę stojącą? Czy np. taką pieśnią jest My chcemy Boga...? Czy takie pieśni mogą być użyte w czasie Eucharystii np. jako śpiew na zakończenie?
Odpowiedź: Postawę stojącą zachowuje się przede wszystkim podczas pieśni ewangelicznych, czyli Pieśni Zachariasza (Benedictus), Pieśni Maryi (Magnificat) i Pieśni Symeona (Nunc dimittis). Również stoi się podczas pieśni śpiewanych jako hymn. Skoro obowiązuje zasada, że podczas hymnu należy stać w miejscu, wypada aby także w czasie pieśni śpiewanej na zakończenie jako hymn, np. Boże, coś Polskę, czy My chcemy Boga, pozostać przed ołtarzem aż do zakończenia śpiewu."
(Biskup Stefan Cichy – Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów)

"O Stworzycielu" jest hymnem, ale nie wiem jaka pieśń była wtedy u Ciebie śpiewana.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: xc (---.30.40.207.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-05-21 07:14

Prawdę mówiąc to mimo wielu prób, mimo tego, że upłynął tzw. szmat czasu nie opanowałem do końca umiejętności przyjęcia prawidłowej postawy w trakcie mszy. Nie mam do końca pewności kiedy należy wstać, kiedy można siedzieć. Więc na wszelki wypadek przyjmuję postawę stojącą cały czas. I mam spokój, mogę się skoncentrować na istotniejszych sprawach.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2013-05-21 20:59

Stanie nie rozwiązuje problemu, bo jest jeszcze trzecia postawa - klęcząca. Jakiś czas temu kilkoro uczestników w pobliżu ołtarza "wiedziało" kiedy się podnieść z klęczek. I choć w tym momencie mszy zawsze (tzn. od kiedy sięgam pamięcią) panuje zgodność, tym razem zamieszanie zrobiło się niezłe. Część wiernych, idąc za przykładem, natychmiast poderwała się na baczność, po czym pojedyncze osoby stopniowo wymiękały, znów padając na kolana. Przypominało to trochę barwny opis Michała. :DD
Jeśli chodzi o postawy stojącą, siedzącą i klęczącą, w mojej parafii wierni generalnie stosują się do zaleceń z OWMR. A kiedy na mszy dzieje się coś nietypowego, księża zazwyczaj podpowiadają, jak należy się zachować.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: xc (---.31.218.71.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-05-22 07:24

Tak dla porządku:
jeśli już, to klęczenie jest "staniem na kolanach".
a co z postawą leżącą? Przecież ona też występuje jako pełnoprawna postawa w trakcie sprawowania kultu religijnego.

U zarani chrześcijaństwa utarło się, że postawą podstawową chrześcijanina w trakcie modlitwy i liturgii jest postawa stojąca. W przeciwieństwie do kultów pogańskich, bałwochwalczych, w których oddawano cześć idolom w postawach klęczących i akcentowano upokorzenie człowieka wobec bóstwa oraz rezerwowano większość relacji człowiek-bóstwo dla członków grup kapłańskich pośredniczących, chrześcijanin jako dziecko Boga ("Ojcze nasz..."), stworzone przez Niego na Jego "obraz i podobieństwo", posiadające wolną wolę i autonomię (nawet do tego aby przeciwko Bogu się buntować i przeciwstawiać się) miał pełne prawo do bezpośredniej relacji z Bogiem i przyjęcia postawy wolnego człowieka, może nie "partnera" ale już nie niewolnika. Postawa "stania na kolanach" (bo takie pojęcie funkcjonowało) zarezerowana była dla czynności pokutnych, gdy człowiek-grzesznik musiał zaakcentować swoją miałkość i wyrazić relację prosząco-błagalną oraz ukorzenie się. Postawa pokutna (tak jak inne czynności pokutne) była zakazna (na mocy kanonów pierwszych soborów powszechnych) w dni z definicji radosne: niedziela, Wielkanoc i święta.

W pierwszych miejscach spotkań chrześcijan (jeszcze nie kościołach, bo te ukształtowały się dopiero gdzieś w IV wieku), w których sprawowano rytualną wieczerzę (na pamiątkę tamtej Wieczerzy), czytano Dobrą Nowinę, komentowano ją, zbierano fundusze dla biednych, śpiewano Psalmy (zobaczmy: wszystko to zachowało się przez te prawie 2000 lat) w zasadzie nie przyjmowano postawy innej niż stojąca. Siedzieć nie było potrzeby, chyba, że ktoś był chory, stary, ciężarna. Jeśli jakieś dziecko przysnęło, to kładziono je z boku, jeśli matka potrzebowała nakarmić oseska, to robiła to. Może w przysiadzie, może siedząc. Samą wieczerzę spożywano (przynajmniej na samym początku) w ten sam sposób w jaki spożywał ją Jezus z uczniami, czyli leżąc. Bo to była normalna postawa konsumpcyjna antyku w basenie Morza Śródziemnego. Im bardziej uroczysta wieczerza, tym bardziej leżąca. Dzisiaj gdy obserwujemy obrazy lub czytamy opisy starożytnych uczt, pierwsze myśli jakie mamy to: wyuzdanie, rozpusta, gnuśność. W naszych głowach nie mieści się, że przy stole można leżeć (co najwyżej "po spożyciu" i "pod wpływem", na stole). Potęga fresku Leonarda jest zakodowana w naszych genach i nawet tłumacze Biblii powtarzają tę kliszę. A tymczasem jeśli zerkniemy do opisów biesiadowania Jezusa z Ewangelii to mamy takie coś, gdy porównamy tlumaczenie Tysiaclatki z greckim oryginałem:
Mt 26,7
"i wylała Mu olejek na głowę, gdy SPOCZYWAŁ przy stole"
"kai katecheen epi tes kefales autu ANAKEIMENU".
ANAKEIMENU to nic innego jak "leżącego". Ewangelista nie musiał dodawać, że przy stole, bo była to dla jego współczesnych "oczywista oczywistość"

Mk 2,15
"gdy Jezus SIEDZIAŁ w jego domu przy stole"
"kai ginetai KATAKEISTAIN auton en te oikia autu"
"I zdarzyło się MU, (że gdy) LEŻAŁ w domu jego, że...."
Leżał i co robił? Spał? Nie, po prostu jadł posiłek z gospodarzem. Oni leżeli na ławach a stół z postrawami był niziutku, przy samej podłodze. Powoli, niespiesznie, tak jak dziś nakazuje slow-food i dietetyka, brali sobie rękami to co im było potrzebne. Pewnie chleb (typu pita), oliwa, jakieś owoce, jakaś kasza, z pewnością wino, może ryby, raczej nie mięso.


Jan 12, 2b
"a Łazarz był jednym z ZASIADAJĄCYCH z Nim przy stole"
"Lazaros eis en ek ton ANAKEIMENON syn auto"
"Łazarz był jednym z tych LEŻĄCYCH z nim"
z 2a wiemy, że dzieje sie to wszystko w czasie wieczerzy, więc Autor Natchniony nie musiał dodawać, że "przy stole" i było jasnym, że leżeli.

I można tak dalej i dalej.

Leżeli przy stole Sokrates, Platon i towarzysze i filozofowali, leżeli przy stołach sprawujący wieczerze kultyczne wyznawcy mitraizmu, leżał Mistrz ze swoimi uczniami gdy spożywali posiłki wieczorem.

Oczywiście czasy się zmieniły, obyczaje też. Nawet najwięksi ortodoksi nie postulują aby przywrócić (bo nie wprowadzić) rozdawanie Komunii "na leżąco" ale dobrze mieć świadomość (gdy rozmawiamy sobie o postawach modlitewno-liturgicznych) tego co było pierwsze, co z czego wyszło a co ma jakie znaczenie.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2013-05-22 19:33

Jeśli wspominamy charakter pokutny postawy klęczącej, to warto również zaznaczyć, że nie jest to obecnie jedyne znaczenie tej postawy. Wyraża ona też adorację. Dlatego klęczymy m.in. podczas konsekracji.

Postawa leżąca opisana powyżej to przeszłość. Dobrze jest o takich rzeczach wiedzieć, ale chyba nie powinno się mówić, że to "pełnoprawna postawa w trakcie sprawowania kultu religijnego", mając na uwadze teraźniejszość, a konkretnie liturgię mszalną. Z postawą leżącą, ale w zupełnie innej formie i znaczeniu - z prostracją, spotykamy się w liturgii wielkopiątkowej. Lecz nie jest to postawa ludu, tylko duchownych.

 Re: Podczas pieśni stać czy siedzieć?
Autor: Kacper (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-08-15 11:43

Na sekwencję zachowuje się postawę siedzącą, tylko na hymn się stoi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: