logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Układ Lekcjonarza.
Autor: Borys (---.play-internet.pl)
Data:   2013-08-26 12:29

Witam,

Słyszałem (nie wiem czy to prawda), że w ciągu 2 lat (licząc dni powszednie) w kościele czytany jest cały nowy testament, czy to prawda? Czy jest to cały nowy testament, wliczając wszystkie księgi?

Jeżeli tak jak to wygląda uczestnicząc tylko w niedzielnych mszach i innych obowiązkowych? Czy wtedy trwa to 6 lat?

 Re: Układ Lekcjonarza.
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2013-08-26 16:35

Pozwól, że wygoogluję to dla Ciebie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lekcjonarz

Po przeczytaniu tego artykułu zauważysz, że niestety nie działa to tak, że uczęszczając tylko na Msze niedzielne usłyszysz Nowy Testament od dechy do dechy w 6 lat. W zasadzie to nawet i przez 60 lat. Część czytań przypadnie tylko w tygodniu lub w czasie konkretnej uroczystości. Niemniej z grubsza można przyjąć, że czytania całego tygodnia są tematycznie związane z treściami niedzielnymi (w końcu mówią o Panu Bogu, człowieku i miłości ;) ).

Pozdrawiam

 Re: Układ Lekcjonarza.
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2013-08-26 16:46

Na internecie mozesz znalezc "wprowadzenie do lekcjonarza mszalnego" gdzie w czesci drugiej dotyczacej struktury lekcjonarza, szczegolnie w punktach 65-71 jest to dokladnie wyjasnione.

Generalnie chodzi o to, ze jest
- cykl czytan niedzielno-swiateczny podzielony na 3 lata (rok A, B oraz C)
oraz
- cykl czytan na dni powszednie podzielony na 2 lata (rok I i II).

Obydwa sa zasadniczo niezalezne.
Kazdy z nich zawiera CALOSC nauczania zawartego w Pismie Swietym (nie tylko Nowy Testament, ale i Stary Testament). Nie znaczy to ze jest w nich zawarty kazdy wers jaki znajduje sie w Pismie Swietym, ale fragmenty prezentujace calosc nauki.

Jeszcze w kwestii dopowiedzenia, bo troche dwuznacznie sie wyrazilem.

Kazdy z tych cykli zawiera calosc, czyli teksty z obydwu Testamentow. Nie znaczy to jednak, ze mozna nie chodzic w niedziele bo w dni powszednie wszystko sie uslyszy i to w krotszym okresie. Obydwa cykle sa niezalezne i rozne od siebie. Mozna w uproszczeniu powiedziec, ze cykl niedzielno-swiateczny zawiera "wazniejsze" fragmenty, a cykl dni powszednich "uzupelniajace".

 Re: Układ Lekcjonarza.
Autor: Borys (---.play-internet.pl)
Data:   2013-08-29 07:44

Dzieki za szczegółowe wyjaśnienie.

Mam jeszcze pytania:

1. Co oznacza określenie "z Apostoła" w zdaniu
"każda Msza ma dwa czytania: pierwsze ze Starego Testamentu lub z Apostoła
(to jest z listów albo księgi Apokalipsy; w czasie wielkanocnym zaś z Dziejów Apostolskich), drugie z Ewangelii."

Czy chodzi o część Nowego Testamentu poza 4 ewangeliami?

2. PKM nie rozumiem tego akapitu

"Kazdy z tych cykli zawiera calosc, czyli teksty z obydwu Testamentow. Nie znaczy to jednak, ze mozna nie chodzic w niedziele bo w dni powszednie wszystko sie uslyszy i to w krotszym okresie. Obydwa cykle sa niezalezne i rozne od siebie. Mozna w uproszczeniu powiedziec, ze cykl niedzielno-swiateczny zawiera "wazniejsze" fragmenty, a cykl dni powszednich "uzupelniajace"."

Najpierw piszesz, że każdy z cyklów zawiera całość (rozumianą jako fragmenty prezentujace calosc nauki), a potem, że w dni powszednie nie usłyszy się tego co w Niedziele.

Jeżeli tu jest całość i tu jest całość to na końcu (po okresie 3 lat) powinno się to pokryć?

 Re: Układ Lekcjonarza.
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2013-08-29 19:04

1. Tak, okreslenie "z Apostola" oznacza tu fragment Nowego Testamentu niebedacy Ewangelia.

Krotko mowiac w dni powszednie 1 czytanie jest spoza Ewangelii, a drugie z Ewangelii.

2. Pytales, czy czytany caly Nowy Testament. Chodzilo mi o podkreslenie, ze nie chodzi tylko o Nowy Testament, ale o Stary i Nowy Testament.

Kolejna sprawa to to, ze teksty 'niedzielne' i 'powszednie' sa odrebnymi, niezaleznymi od siebie cyklami. Oba zawieraja teksty z obydwu Testamentow i kazdy stanowi calosc.
Ale to nie znaczy, ze sa to dokladnie te same teksty.
Raczej inne fragmenty sa wybrane na niedziele, a inne na powszednie dni.
Np. w okresie zwyklym przez pierwsze 9 tygodni w dni powszednie czytane jest praktycznie ciagiem 12 rozdzialow ewangelii Marka. Natomiast w niedziele czytane sa zupelnie inne fragmenty ewangelii i to raczej innych niz Marek.

Podobnie jest ze Starym Testamentem.
W tygodniu moga byc czytane fragmenty z jakiejs ksiegi, ale teksty niedzielne beda o czyms innym.

Kazdy cykl biegnie swoim trybem. Tekstow w calym Pismie Swietym jest naprawde duzo.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi sie, ze rzadko powtarza sie (jesli w ogole) dokladnie ten sam fragment tej samej ksiegi w cyklu 'niedzielnym' i 'powszednim'. A jesli juz to raczej w innym kontekscie, rozszerzony lub skrocony.

Przy okazji: ten sam uklad cykli powtarza sie co 6 lat:

1 rok - w niedziele rok A, w powszednie rok I
2 rok niedziele B, powszednie II
3 rok niedziele C, powszednie I
4 rok niedziele A, powszednie II
5 rok niedziele, B powszednie I
6 rok niedziele C, powszednie II

Dopiero 7 rok wyglada jak pierwszy - niedziela rok A, powszednie rok I. Wiec mozna przyjac ze w ciagu 3 lat (2 lata cyklu powszedniego + 3 lata cyklu niedzielnego) jest przeczytane w kosciele cale Pismo, a wiec i wszystkie Ewangelie.

Mam nadzieje, ze tym razem napisalem jasniej.

 Re: Układ Lekcjonarza.
Autor: Borys (---.play-internet.pl)
Data:   2013-09-01 09:49

Dzieki bardzo za odpowiedź.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: