logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę iść do spowiedzi bez odprawienia pokuty?
Autor: Paweł (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-26 22:13

Witajcie, byłem u spowiedzi jakiś czas temu, za pokutę miałem pójść 3 razy na mszę w dzień powszedni, nie miałem za bardzo czasu ostatnio, a chciałbym pójśc do spowiedzi? czy mogę iść do spowiedzi i powiedzieć, że nie zdążyłem odprawić tej poprzedniej pokuty, czy muszę ją odprawić, dopiero będę mógł się wyspowiadać?

 Re: Czy mogę iść do spowiedzi bez odprawienia pokuty?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2013-08-26 22:37

Powinieneś najpierw odprawić pokutę, jeśli jednak np. nie jesteś w stanie łaski uświęcającej, to ważniejsze jest byś do niej wrócił. W takim wypadku lepiej iść od razu do spowiedzi i pokutę "nadrobić", wspominając oczywiście spowiednikowi o tym zaniedbaniu.

 Re: Czy mogę iść do spowiedzi bez odprawienia pokuty?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2013-08-27 03:46

Tak

 Re: Czy mogę iść do spowiedzi bez odprawienia pokuty?
Autor: Ela (---.itp.edu.pl)
Data:   2013-08-27 09:02

Możesz iść do spowiedzi i wyznać, że nie odprawiłeś pokuty i dlaczego.

 Re: Czy mogę iść do spowiedzi bez odprawienia pokuty?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-08-27 10:36

No wiesz? Nie znam Twojej miary czasu, ale przypuszczam, że to chyba upłynęło więcej niż miesiąc i w tym czasie nie mogłeś wygospodarować 3x30min i spełnić istotny obowiązek? Dziś jest wtorek, a więc w czwartek po mszy (trzeciej) możesz spokojnie przystąpić do spowiedzi. Swoją drogą to nie rozumiem, czujesz potrzebę spowiedzi, a nie czujesz potrzeby minimalnego wysiłku jako zadośćuczynienia za grzechy.

 Re: Czy mogę iść do spowiedzi bez odprawienia pokuty?
Autor: musto (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-08-27 15:46

Pokuta mówi też o traktowaniu przez penitenta sakramentu pojednania. Osobiście staram się nie tylko zrobić coś raz, co mam wykonać jako pokutę, ale zazwyczaj wracam do tej zadanej np. modlitwy, rozmyślania, brania udziału we mszy św. itd., wielokrotnie w czasie do następnej spowiedzi.

Jeśli od dziś pójdziesz trzy razy na mszę św. codziennie, to pojutrze możesz iść do spowiedzi. W czym problem? Że trzeba coś jednak wykonać? Tak, trzeba.

 Re: Czy mogę iść do spowiedzi bez odprawienia pokuty?
Autor: Asia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-27 17:25

Niedawno na You Tubie znalazłam krótkie filmiki prowadzone przez franciszkanów - Bez Sloganu, dotyczące właśnie spowiedzi i pokuty i jak się dowiedziałam, wykonanie pokuty czy jej niewykonanie nie jest warunkiem/niemożnością do pójścia do spowiedzi. Ku memu zdziwieniu można nie wypełniając pokuty jednak podejść do spowiedzi, należałoby jednak ja odprawić możliwie jak najszybciej, wtedy tez widać czy spowiedź traktuje się serio.

Moim zdaniem warto jednak w miarę możliwości jak najszybciej wykonywać zadaną pokutę, aby nie mieć tego typu wątpliwości. Co w przypadku jeśli jej jednak się nie odprawiło? Iść, powiedzieć, ze się jej nie odprawiło, wyspowiadać się i odprawić pokutę bieżącą i zaległą. Po sprawie, a na przyszłość jednak pilnować:)
Poniżej podaję linka do tegoż filmiku:
http://youtu.be/u3gflVwi6ho-bez Sloganu-czy pokuta warunkuje spowiedź
pozdrawiam:)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: