logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można przyjąć Komunię św. w czyimś imieniu?
Autor: anngie (---.centertel.pl)
Data:   2013-08-30 22:54

Nie w intencji, ale jako ta osoba? Znam pewna osobe, ktora nie wierzy w Przemienienie, nie wierzy w to, ze przyjmuje Cialo Chrystusa. Czy moge przyjac Komunie w imieniu tej osoby? Zadawalam to pytanie juz na innych portalach katolickich, jednka nie udzielono mi jeszcze konkretnej odpowiedzi, polecono mi ten portal. Z gory serdeczne Bog zaplac!

 Re: Czy można przyjąć Komunię św. w czyimś imieniu?
Autor: Gosia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-08-31 00:25

Nie możesz przyjąć Komunii jako ktoś inny niż Ty. To niemożliwe. Bóg oczekuje od nas aktu dobrej woli, abyśmy sami chcieli z Nim być, żyć Jego nauką, przykazaniami. Po to nam dał wolną wolę, abyśmy mogli sami Mu się oddać. Ta osoba, która nie wierzy, że Eucharystia to Ciało Chrystusa, nie wyznaje po prostu naszej wiary, ani nie uznaje Prawdy zawartej w Biblii. To ona, sama, musi wybrać życie Bogu. Ty możesz się tylko za nią modlić, ofiarować w tej intencji swój post, jałmużnę, codzienny Różaniec...

 Re: Czy można przyjąć Komunię św. w czyimś imieniu?
Autor: AsiaBB (---.182.187.139.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-08-31 09:37

Nie. Możesz przyjąć Komunię w intencji tej osoby, nie jako ona. A jakby tak ktoś w twoim imieniu (jako ty) chciał sobie przejść na islam?

 Re: Czy można przyjąć Komunię św. w czyimś imieniu?
Autor: polkck (---.kielce.hypnet.pl)
Data:   2013-08-31 10:28

Ale Komunia święta przyjęta w intencji tej osoby jest jak najbardziej wskazana i cenna :)

 Re: Czy można przyjąć Komunię św. w czyimś imieniu?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2013-08-31 11:33

Można przyjąć Komunię świętą w intencji drugiej osoby, o jej dobro duchowe, by nawróciła się i w konsekwencji - osiągnęła zbawienie duszy.
A tak na marginesie: pytałaś o to na portalach, a trzeba było zacząć od spowiednika. Wtedy wszystko byłoby bardziej proste.

 Re: Czy można przyjąć Komunię św. w czyimś imieniu?
Autor: Bartek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-31 13:33

Komunii Świętej "w czyimś imieniu" sensu stricto przyjąć nie możemy, tak samo jak nie możemy w czyimś imieniu się wyspowiadać. Nie zmienia to jednak faktu, że w praktyce pobożnościowej można jak najbardziej "ofiarować" przyjęcie Komunii Świętej w wybranej przez siebie intencji i myślę, że wielu z nas tak czyni. Można przyjęcie Komunii ofiarować np. w duchu wynagrodzenia za czyjąś obojętność i brak wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w tym sakramencie. Jest to przejaw miłości do Jezusa ukrytego pod postacią chleba, a także wyraz miłosierdzia względem bliźniego, który można traktować jako uczynek miłosierdzia względem czyjejś duszy.

 Re: Czy można przyjąć Komunię św. w czyimś imieniu?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-02 10:57

Najlepiej zawsze zacząć myśleć od analogii. Jak to wygląda w świecie ludzkim? Czy mogę występować jako inna osoba i kiedy, i jak?

Występowanie jako inna osoba (czyli udawanie innej osoby) jest zawsze związane z jakimś oszustwem, nieprawdą. Bo po co to robię? Żeby uzyskać coś, co mnie się nie należy jako mnie, a należy się tamtej osobie. No to udaję tamtą osobę. Oszukuję tego, kto ma coś jej dać, zrobić przysługę/usługę. Wykorzystuję niewiedzę tego człowieka "urzędowego".

Jeśli natomiast nie chcę oszukiwać, to nie występuję nigdy jako tamta osoba, ale jako JA w IMIENIU tamtej osoby. Otrzymujemy pełnomocnictwo, pozwolenie od tamtej osoby (papierowo czy ustnie), żeby w jej imieniu coś załatwić. Wtedy nie muszę udawać, że jestem kimś innym, nie mówię, że jestem kimś innym. Mówię, że mam pozwolenie. Na załatwienie sprawy, na podjęcie decyzji.
Jeśli takiego pozwolenia nie mam, a twierdzę że mam, to już oszukuję i "urzędową" osobę i kogoś w czyim imieniu przyszłam.

Jeśli chodzi przykład z tego wątku - wiadomo, że "urzędowej" Osoby nie oszukam. Bóg wszystko wie. A działanie w imieniu osoby, która nie jest ubezwłasnowolniona (bez jej zgody) jest niedopuszczalne. Bez jej zgody możesz jedynie innych prosić o pomoc. Tak samo jak prosisz sąsiada, żeby zajrzał do mamy, kiedy Ty nie możesz się nią opiekować, a mama nie pozwala oficjalnie o to poprosić, bo nie chce niczyjej łaski. Może nie lubić sąsiada.

Znajoma Ci osoba nie wierzy w Ciało Chrystusa, nie chce Jezusa przyjąć do serca. Sama pomyśl: jakie moralne prawo możesz mieć do działania w jej imieniu? Ta osoba jest wolna i zdrowa na umyśle (no wiem, nikt z nas nie jest całkiem zdrowy na umyśle ;))) - ani więc mówienie w jej imieniu, ani działanie w jej imieniu nie jest dopuszczalne. Można natomiast prosić o pomoc dla niej. Modlić się w jej intencji, ofiarowywać modlitwę, posty, dobre uczynki, komunie. Prosić świętych o pomoc. Prosić znajomych o modlitwę. Zamówić mszę świętą w jej intencji. Zamówić msze wieczyste za tę osobę. Albo msze do Dworu Niebieskiego. Do tego nie tylko masz prawo, ale jest to bardzo piękny i dobry gest, a wobec całkiem najbliższych może to także obowiązek.
Ale w jej imieniu nic nie możesz zrobić, bo ona jest wolna.

Wiesz? Komunia jest czymś ogromnie osobistym, ogromnie intymnym, bardziej niż modlitwa, bardziej niż choroba, bardziej niż rozmowa. Może coś jak randka? No to wyobraź sobie, że chcesz jako twoja siostra albo jako twoja przyjaciółka całować się z ich chłopakiem...
No pomyśl...

 Re: Czy można przyjąć Komunię św. w czyimś imieniu?
Autor: anngie (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-09-07 20:31

dziekuje wszystkim za udzielone odpowiedzi! bardzo mi pomogliscie :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: