logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Ona (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-06 12:39

1. Czy koniec świata jest bliski? Ostatnie powodzie, teraz burze (w zimie), huragany...

2. Ile mniej więcej mamy dni i czy przed końcem świata - gdy już wiadomo, że nastąpi, Bóg daje szansę na nawrócenie jeszcze (chodzi mi o bliskich, którzy nadal są bardzo daleko od Kościoła)?

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-06 12:59

To pytania wyłącznie do Pana Boga. Nikt z nas nie zna dnia ani godziny. Owszem, wiadomo, jak piszesz, już wiadomo, że koniec świata nastąpi, ale nikt nie poda żadnych terminów.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Mateusz (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-12-06 13:12

Co do pierwszego pytania polecam lekturę Ewangelii według mojego imiennika, św. Mateusza (Mt 24,6-8). To, że słyszymy o tragicznych w skutkach wydarzeniach nie musi wcale oznaczać, że koniec świata nastąpi lada dzień. Dlatego, że jego datę zna tylko Bóg.

Na drugie pytanie odpowiem wprost-nie da się tego określić. Wiemy, że koniec świata przyjdzie niczym "bóle na niewiastę brzemienną"(por. 1 Tes 5, 1-3). Nawrócić się człowiek może nawet w ostatniej sekundzie życia, więc taka możliwość na pewno będzie. Jest natomiast bardzo mało prawdopodobne, aby ktokolwiek z ludzi miał poznać dokładny czas końca świata. Mogłoby to bowiem prowadzić do postaw typu: "mam jeszcze x dni, więc przez kolejnych y będę korzystał/a z życia, niczego sobie nie odmawiając, a potem się nawrócę". Tak nie wolno. Jeśli jednak koniec świata miałby zastać obecnie żyjących, to właściwe byłoby pozostawanie w kontakcie z bliskimi-choćby telefonicznym lub modlitewnym. Ta druga forma wydaje mi się osobiście nawet lepsza, gdyż modlitwa wstawiennicza za inne osoby zawsze może zdziałać wiele dobrego. Nade wszystko jednak należy trwać w stanie łaski uświęcającej-jeśli o tym pamiętamy, to koniec świata będzie dla nas jak wizyta krewnego, z którym pozostajemy w zażyłości, tylko o wiele, wiele bardziej radosna. W końcu chodzi tu o powrót samego Chrystusa, który jest naszym Panem i Zbawicielem, ale też Bratem.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Iwka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-06 13:49

1. Czy koniec świata jest bliski? Ostatnie powodzie, teraz burze (w zimie), huragany...

Hmm tylko Bóg jeden to wie. Tylko On zna datę końca tego łez padołu. Nawet Jezus, ani Maryja, ani Aniołowie tego nie wiedzą. Ale data i godzina końca naszego świata jest już wyznaczona.

Owszem ostatnio dzieją się na świecie rzeczy o których mówi się, że są dziwne. Ale powodzie, huragany były zawsze (są i będą). Według mnie nie ma co wyczekiwać na niebie i ziemi jakiś cudownych znaków oznaczających koniec świata. Lepiej żyć własnym życiem w przyjaźni z Bogiem i bliźnimi i się nie bać.

Ile mniej więcej mamy dni i czy przed końcem świata - gdy już wiadomo, że nastąpi, Bóg daje szansę na nawrócenie jeszcze (chodzi mi o bliskich, którzy nadal są bardzo daleko od Kościoła)?

Tego nie wiem (patrz wyżej). Bóg zawsze daje szanse na nawrócenie. Powiedziałabym, że daje nieskończenie wiele szans. Tylko to od człowieka zależy czy je przyjmie, czy też odrzuci. Ale, to prawda nawrócenie jest łaską.
Hmm powiem Ci szczerze jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to poczytaj Apokalipsę Św. Jana. Mam nadzieję, że to Cię troszkę uspokoi. Nie polecam jednak czytać objawień prywatnych dotyczących tego tematu bo można sobie nieźle namieszać w głowie. Zresztą Kościół zostawia w tym temacie wolną rękę wiernym- nie narzuca aby w nie wierzyć.

Przede wszystkim- nie bój się. Jeśli żyjesz w przyjaźni z Bogiem to nie ma się czego bać. Bóg jest sprawiedliwy i miłosierny i kocha wszystkie swoje dzieci, nawet te, które błądzą.

Pozdrawiam

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Beata (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-12-06 14:46

Ona, myślę, że nikt Ci nie odpowie na to pytanie, czy koniec świata jest bliski, gdyż to wie tylko Bóg. A co do kataklizmów - one były, są i będą. Pamiętam powódź w 1997 roku - jestem wrocławianką, zalało wtedy 1/3 miasta. Myślę, że nie ma powodu do niepokoju - nie dzieje się nic niezwykłego.

Więcej wiary, mniej strachu. Pan na pewno wolałby, żebyś czekała na Dzień Sądu z ufnością.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-12-06 14:52

Najbardziej realnym "końcem świata" , dokładniej naszej cywilizacji jest uderzenie w Ziemię okruchu kosmicznego tj. planetoidy o średnicy 5-10 km. spowoduje to zniszczenie wszystkich istnień wyżej rozwiniętych, a w pierwszej kolejności homo sapiens. Prawdopodobnie 10 km planetoida spowodowała spowodowała wielkie zmiany na naszej planecie łącznie z wyginięciem dinozaurów. O zbliżającym się katakliźmie możemy wiedzieć kilka tygodni wcześniej (lub nie, jak ostatnio nad Czelabińskiem). Na koniec świata (naszej Ziemi) wynikający z ewolucji wszechświata to jednak trochę (mld lat) musimy poczekać!
Głowa do góry. Może za naszego życia kataklizmu nie będzie. A tak na marginesie to każdemu z nas, co za różnica czy zginie na skutek wypadku samochodowego, umrze na zawał czy na skutek katastrofy kosmicznej.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-06 14:55

1. Mniej telewizji i internetu, więcej snu, pracy fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu. Święta idą, może okna byś pomyła samotnym starszym sąsiadkom, co?

2. "Czy mógłby mi pan powiedzieć, jeśli to oczywiście nie tajemnica, co pan będzie robił dziś wieczorem?
- To żadna tajemnica. Teraz wpadnę do siebie, na Sadową, a potem o dziesiątej wieczorem w Massolicie odbędzie się zebranie, któremu będę przewodniczył.
- To się nie da zrobić - stanowczo zaprzeczył obcokrajowiec.
- A to dlaczego?
- Dlatego - odpowiedział cudzoziemiec i zmrużonymi oczyma zapatrzył się w niebo, po którym w przeczuciu wieczornego chłodu bezgłośnie śmigały czarne ptaki - że Annuszka już kupiła olej słonecznikowy, i nie dość, że kupiła, ale już go nawet rozlała. Tak więc zebranie się nie odbędzie."
http://jezyk-polski.cislo.pl/materialy/lektury/mistrz/4.htm

Lepiej się zastanawiaj, czy Anuszka rozlała już olej, bo może masz tętniaka, który pęknie za 15 minut i końca świata, choćby miał być za godzinę, nie dożyjesz.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Izabella (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2013-12-06 15:52

Koniec świata nastapi nie wiadomo kiedy. Świat i człowiek jest tak kruchy, ze nie nalezy przekładać nawrócenia do Boga na później. Bo moze nas zaskoczyć koniec nasz albo świata. A powodzie i trzęsienia ziemi zawsze były. Poczytaj co powiedział Jezus na temat zawalenia sie wierzy w Siloe, czy rzezi dokonanej przez Piłata na buntownikach.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Tad (---.wroclaw.vectranet.pl)
Data:   2013-12-06 23:23

ten Orkan to wiaterek przy wiatrach, ktore widzialem jako dziecko. Od tej pory przezylem juz kilkanascie koncow swiata ;) mniej TVN24 polecam. Ja nie mam telewizora od kilku lat i zyje mi sie spokojniej.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: AsiaBB (---.147.203.97.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-12-07 10:48

Czytając oba twoje posty mam wrażenie, że dajesz się porwać modnemu w ostatnich czasach wyczekiwaniu końca świata (w poprzednim roku było głośno o 21 maja 2012 czy tam 21 grudnia, nie pamiętam). Pan Jezus mówił o potrzebie rozpoznawania znaków czasu (por. rozdział 12 Ewangelii wg. Św. Łukasza), ale raczej nie chodziło mu o takie wróżenie ze zjawisk atmosferycznych - "będą miejscami trzęsienia ziemi" (Mk 13, 8) - aha, w zeszłym miesiącu zatrzęsła się ziemia w Grecji, a ostatnio we Włoszech, to znaczy, że nadchodzi koniec świata. On już w czasach apostołów był bliski (por. Mk 1, 15). Myślisz, że wtedy nie było trzęsień ziemi, głodu i innych klęsk? My natomiast żyjemy w czasach dużego zasięgu różnych mediów, coraz bardziej agresywnych, szukających coraz większych sensacji. Kiedyś nie dominowały programy kryminalne, dziś cieszą się największą oglądalnością i do nich zbliżają się wiadomości. Wystarczy wejść na któryś portal informacyjny, żeby przeczytać, kto komu dał w dziób, gdzie wydarzyła się tragedia rodzinna i kto kogo w jaki sposób oszukał. Kiedyś nie było takiego zasięgu mediów zorientowanych na tragedie, to zwyczajnie nie wiedziałaś, że w Chinach była powódź, w Ameryce terroryści, a w Rosji strzelanina. Przez to, że media interesują się głównie takimi wydarzeniami, tobie jako odbiorcy wydaje się, że nic innego nie dzieje się na świecie. A koniec świata jest bliski, niektórzy ze współczesnych Św. Pawła tak się tym przejmowali, że przestawali pracować, bo po co, skoro spodziewali się rychłego końca świata. Św. Paweł upomina ich (por. 2 Tes, 3). Dlaczego? No i dlaczego ten świat przetrwał aż do naszych czasów, skoro już 2000 lat temu spodziewali się rychłego powtórnego przyjścia Pana Jezusa? Bo nie o to chodzi, żeby w napięciu wyczekiwać nadchodzących klęsk kończącego się świata i zastanawiać - zdążę/ nie zdążę przed tsunami/pożarem/wybuchem, ale o nawrócenie. Żeby w każdej chwili być gotowym na spotkanie z Bogiem twarzą w twarz. Wczoraj miałam mały wypadek na lodowisku - mocno uderzyłam głową o lód, jakby tak mocniej, to już byłby koniec mojego świata. Oczywiście, fizyczny koniec ziemi też nastąpi, wtedy kiedy Bóg zechce i nam nic do tego, my musimy troszczyć się jedynie o swoje nawrócenie. Ewangelia Mateusza opisuje dzień Syna Człowieczego (Mt 17, 22-37). Jest tam mowa, że z końcem świata będzie jak za dni Noego - wszyscy sobie jedli i pili, aż Noe wszedł na arkę i spadł deszcz. Ale to nie była jakaś nagła katastrofa, której nikt się nie spodziewał. Raczej ludzie nie uwierzyli, że będzie potop, śmiali się z Noego, który budował arkę, tak jak dziś śmieją się z potrzeby nawrócenia. Nawiązując do drugiego pytania - jak widzisz, Bóg zawsze daje szansę, ale to, czy ktoś Mu uwierzy, to jego indywidualna sprawa. Także twoich bliskich. Możesz im pomóc, modląc się za nich. Pan Jezus obiecał Św. Faustynie, że ta modlitwa zawsze jest wysłuchana.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: se (---.play-internet.pl)
Data:   2013-12-07 13:43

Koniec świata jest z dnia na dzień coraz bliżej :)
Do zobaczenia w niebie :)

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: A-Mail (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2013-12-08 13:25

To sprawa bardzo indywidualna.
Dla mnie szacuję za jakieś 30 lat
Dla 90 letniego staruszka pewnie niebawem.
dla mojego najmłodszego syna jeszcze jakieś kilkadziesiąt lat.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Katalina (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-12-10 09:49

Mam nadzieję, że przemiana świata jest blisko. Że już niedługo nastanie nowe niebo i nowa ziemia.

 Re: Czy koniec świata jest bliski?
Autor: Marek (---.lcs.net.pl)
Data:   2013-12-11 14:32

W modlitwie codziennie o to prosimy. W końcu Pan Bóg wysłucha "....przyjdź Królestwo Twoje..."

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: