logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy spełniłem warunek o rachunku sumienia?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-12-07 18:17

Szczęść Boże. Mam pytanie odnośnie sakramentu pokuty. Znam 5 warunków sakramentu pojednania i wiem, że widnieje tam warunek odnośnie rachunku sumienia. Moje pytanie odnosi się właśnie do niego. Otóż ostatnio przed przystąpieniem do spowiedzi nie robię takiego stricte rachunku sumienia - "z książeczki". Przed spowiedzią staram się raczej skupić nad przypomnieniem sobie moich ciężkich grzechów, którymi obraziłem Boga przez co spowiedź jest tak jakby "z marszu". Czy tak odbyta spowiedź jest wtedy ważna? Czy jest spełniony warunek o rachunku sumienia?

 Re: Czy spełniłem warunek o rachunku sumienia?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2013-12-08 12:58

Nie musisz korzystać z gotowych rachunków sumienia.
Jeżeli poświęciłeś wystarczająca ilość czasu by rzeczywiście dobrze przygotować się do spowiedzi, to sakrament oczywiście był ważny. Sam też grzechy przypominam sobie, "ważę" i "mierzę" dopiero w kościele przed samą spowiedzią, bez zewnętrznych tekstów ku temu służących.

Najważniejsze jednak, że rachunek sumienia to przede wszystkim modlitwa. Oczywiście należy przypomnieć sobie grzechy, jednak najważniejsze jest odbudowanie relacji z Bogiem i spojrzenie na życie nie tylko pod kątem jurydycznym, ale w perspektywie miłości. To też dłuży proces, który obejmuje cały sakrament pokuty i pojednania - od samego zwrócenia się od grzechu do Boga, przez wszystkie warunki, w końcu wyznanie grzechów i rozgrzeszenie, aż wreszcie do zjednoczenie z Panem w sakramencie Eucharystii.
Warto też w ramach przygotowania do spowiedzi pomodlić się nie tylko o światło Ducha Świętego dla siebie, ale i dla spowiednika, by owoce sakramentu były jak najobfitsze.

Pozdrawiam :)

 Re: Czy spełniłem warunek o rachunku sumienia?
Autor: Alba (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-12 03:04

Tak. Rachunek sumienia nie musi mieć jednej, sztywnej, ustalonej formy dla wszystkich (takiej, jak piszesz "z książeczki"). Ważne, by przyjrzeć się sobie w świetle Bożych Przykazań, zwłaszcza przykazania miłości Boga i bliźniego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: