logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozumieć J 5,17?
Autor: Emgie (81.210.15.---)
Data:   2013-12-10 00:39

"Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam" [J 5,17]
Jak rozumieć, że Pan Bóg cały czas działa? Całe stworzenie funkcjonuje, żyje, rusza się bo w nim Jest Pan Bóg i to to On "napędza" te życie i przenika je a w zasadzie jest tym stworzeniem? A nie, że stworzył wszystko, nadał mu cel istnienia i przygląda się i kontroluje wszystko z boku?

 Re: Jak rozumieć J 5,17?
Autor: Katalina (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-12-10 09:42

Bóg nigdy się nie męczy i zawsze działa. W J 5 słowa te są początkiem wyjaśnienia uzdrowienia w szabat. Bóg, którego Jezus nazywa swoim Ojcem, działa także w szabat, dlatego Jezus również to czyni.
Bóg nie jest stworzeniem ani się z nim nie utożsamia (to byłby panteizm, a nie chrześcijaństwo, gdzie jest monoteizm). Bóg nieustannie udziela życia swojemu stworzeniu.

 Re: Jak rozumieć J 5,17?
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2013-12-10 11:01

Bog stworzyl wszystko i nieustannie podtrzymuje przy zyciu / istnieniu.

To nie byl jednorazowy akt.
To sie dzieje ciagle.
On nie jest obserwatorem, czy kontrolerem przygladajacym sie z odleglosci jak wszechswiat sie kreci.

Ale nie mozna stwierdzic, ze jest stworzeniem.

Jest Tym, Ktory Stworzyl.

On ma swoja wlasna tozsamosc, osobowosc.

I jednoczesnie ma moc sprawienia, ze istnieje wszystko inne.
Stwarza wszystko z niczego i udziela "tchnienia zycia".
Kazde stworzenie jest odrebne, ale ma Boskie pochodzenie, "czastke Boga" w sobie.

Bog nie jest statyczny. Jest aktywny, zyjacy, dzialajacy.
Tak wiec i wszystko co istnieje moze zyc, dzialac.

 Re: Jak rozumieć J 5,17?
Autor: Marek Piotrowski (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-12 20:30

Za o. Jackiem Salijem:
"Zaatakowany z powodu tego zachowania [mowa o uzdrowieniu uczynionym w szabat – przyp. M.P.], Pan Jezus wypowiada zdumiewające słowa: „Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam” (w.17). Słowa te można również przetłumaczyć: „Ojciec mój pracuje aż do tej pory i Ja pracuję”. Krótko mówiąc, Jezus dopełnia przekaż opisu stworzenia z Księgi Rodzaju i stwierdza, że w gruncie rzeczy dzieło stworzenia wciąż jeszcze trwa. Znaczenie tej sceny już jej uczestnicy zrozumieli precyzyjnie: „Dlatego tym bardziej usiłowali Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu”

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: