logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-11 18:38

Mam pytanie dotyczące noszenia różańca w formie bransoletki. Otóż chodzi mi o to, czy noszenia go w taki sposób jest właściwe, nawet wtedy kiedy nie modlę się na nim. Być może to "dziwne" pytanie, ale chciałbym być pewna, czy postępuję właściwie. Jestem uboga w wiedzę, a tutaj czytam, dowiaduję się o wielu sprawach, które otwierają mnie na Boga i bogacą mnie w treści.

Dziękuję za odpowiedzi. Niech Bóg Was darzy potrzebnymi łaskami, abyście nadal mieli siłę do POMAGANIA.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: baranek (62.244.135.---)
Data:   2013-12-11 19:10

Są w sklepach dostępne różne formy różańca: od klasycznej- pięcio-tajemnicowej, po pierścionki, bransoletki, karty jak do bankomatu. W żadnej nie ma nic złego.
Różne wersje mają sprawić, że różaniec bedzie zawsze pod ręką, bedzie wygodniejszy w danej sytuacji lub dyskretniejszy (np. odmawiany w kolejce w sklepie, czy w pociagu). Jeśli nosisz bransoletkową wersję różanca i jeśli to robisz z szacunkiem dla tego przedmiotu - jest to godne pochwały. To także wyznanie wiary wobec innych, i przypomnienie o Bogu dla Ciebie.
Prawosławni np. noszą czotki (prawosławna wersja różańca, ze sznurka z węzełkami) wokół nadgarstka własnie po to, by im przypominały o Bożej obecności.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Katalina (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-12-11 20:27

A nie możesz nosić koralików jako bransoletki? Czemu różaniec? Przedmioty są tworzone w jakimś celu, różaniec do posługiwania się podczas modlitwy.
Czy chodzi Ci o noszenie różańca tylko jako ozdoby czy też noszenie po to, by mieć go pod ręką, by się pomodlić?

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: xc (---.10.92.62.static.cust.telenor.com)
Data:   2013-12-11 20:38

Jeśli jest Pani osobą wierzącą i traktuje Pani różaniec jako sakramentalium, to nie wypada Pani nosić go w ten sposób.

Jeśli jest Pani obojętny wymiar religijny tego sakramentalium, to też nie wypada go tak nosić, bo w ten sposób urazi Pani ludzi wierzących.
To tak jakby Koranem podparła Pani chwiejącą się szafkę i zaprosiła do domu muzułmanina lub na ikonie przylepiła karteczki "przypominajki" a potem pochwaliła się tym komuś prawosławnemu, od chanukiji przypaliła sobie papierosa w obecności żyda i tak dalej.

Miejmy trochę minimalnej tolerancji dla cudzych uczuć religijnych!

Bransoletka niech będzie bransoletką, różaniec różańcem i tak dalej.

A tak na marginesie: rozumiem, że w domu rodzice nie uczą takich rzeczy (bo się nie znają, bo nie mają czasu, bo z dziećmi nie rozmawiają, bo zarobieni i tak dalej) ale ciągle nurtuje mnie pytanie: co się dzieje z moim ciężko zarobionymi podatkami wydawanymi w polskim tzw. systemie oświatowym?

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Ziuta (---.hsnet.ca)
Data:   2013-12-11 21:36

Jesli nie wypada rozanca nosic jako branzoletki to dlaczego wypada go nosic jako pierscionek? Wielu ksiezy takie nosi. Czy pierscionki i sygnety to tez nie jest bizuteria? Siostra zakonna w naszej parafii zrobila rozance w formie sznurkowych bransoletek i rozdala dzieciom. Nie chce mi sie wierzyc, ze obraza ona uczucia wierzacyh.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-12-11 22:15

Nie, to nie jest nic zdroznego, jesli tylko bedziesz nosila go z godnoscia i jesli bedzie prowokowal do czestszej modlitwy (czlonkowie niektorych zakonow nosza rozaniec jako czesc habitu). Nie nos natomiast, jesli ma to byc tylko bizuteria albo talizman - nic mi sie nie stanie, bo nosze rozaniec (podobnie jak zawieszony na lusterku w samochodzie).

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: sasa (---.18.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2013-12-11 22:35

Właściwie to dlaczego by nie nosić? Prawosłani noszą czotki - coś jakby różaniec. Sama wiem po sobie, że coś takigo na dłoni może przypominać o Bogu. Kiedyś nosiłam pierścień lednicki. Zdażało się, że patrząc na niego podejmowałam inną decyzję niż chciałam.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Alba (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-12 02:54

Jeśli to Ci pomoże, to ja go tak nosiłam. Wydawało mi się to dyskretne i pomocne w pewnych sytuacjach (mogłam się np. modlić w różnych miejscach bez ostentacji). Dodam jeszcze, że poza tym nigdy nie nosiłam żadnej innej biżuterii (niezbyt ją lubię - zawsze wolałam książki :))

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2013-12-12 11:08

Jeśli mogę być w czymś pomocna - to moich uczuć nie obrazisz nosząc różaniec w formie bransoletki. Skoro przypomina Ci o modlitwie, to super. Oby więcej chrześcijan odważnie chciało pokazywać swoją wiarę. Przecież nosi się też święte obrazki w postaci biżuterii - czyli medaliki.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: civa (---.centertel.pl)
Data:   2013-12-12 12:51

Wg mnie zdecydowanie tak. Niedawno kupilam i bede nosic ;) Co wiecej jest taka inicjatyna "rozaniec za kleryka" i ten kto sie wlaczy sie w ta akcje otrzymuje wlasnie taka bransoletke. Niektorzy nosza medaliki na szyi inni pierscionki/obraczki-rozance wiec nie rozumiem w czym bransoletka jest gorsza ze mialaby budzic zgorszenie. Dla mnie jest to tez pewnego rodzaju swiadectwo gdy widze ze ktos nosi (coraz bardziej popularny) rozaniec np jako pierscionek. Nie raz sie zdziwilam bo czasem tak "na oko" nie powiedzialabym ze te osobe moga obchodzic boze sprawy :P
A poza tym to co juz inni pisali - czesciej mozemy siegac po modlitwe gdy rozaniec jest pod reka.

Jedyne czego nie nalezy akceptowac to wykorzystywanie rozanca i innych symboli religijnych tylko dlatego bo jest taka moda. A ostatnio jest to nodne i niektore gwiazdy nosze do ozdoby rozaniec na szyi. Tego nie akceptuje.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Marek (---.lcs.net.pl)
Data:   2013-12-12 13:46

Noszę na nadgarstku różaniec na rękę. Nie modlę się na nim bo zawsze w kieszeni mam drugi. Mam go po to by jak ktoś zapyta co to takiego odpowiem: różaniec. Nie chcę się go wstydzić. Nie potrafię mówić o Bogu ludziom w sposób łagodny więc dla mnie to forma ewangelizacji. Spotkałem kiedyś człowieka, wypadł mu różaniec z portfela i był tym mocno zakłopotany, a ja tak nie chcę.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-12-12 14:13

Pragnę zwrócić uwagę na taki drobiazg: czym innym jest różaniec w formie bransoletki a czym innym bransoletka zrobiona z różańca.
Jestem zdecydowanie przeciwko noszeniu bransoletki zrobionej z różańca.
Dopuszczalne jest (choć nie popierane przez mnie) modlenie się różańcem w formie bransoletki, pierścionka.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-13 21:55

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Wszystkie są dla mnie cenne. Może niejasno napisałam - chodzi mi o różaniec w formie bransoletki (dziesiątek różańca, zakupiony). Absolutnie nie mówię o różańcu oplecionym na nadgarstku jako bransoletka. Pozdrawiam:)

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Eovina (---.30.3.93.threembb.co.uk)
Data:   2013-12-14 02:33

Wiesz co ja jestem kobitą świecka i lubię dobrze wyglądać. Kupiłam sobie wisiorek z Krzyżem św Benedykta. I wybrałam sobie taki ładny, który mi pasował. Żeby ładnie wyglądało kiedy mam go na szyi. Żeby tworzył harmonijną całość ze mną. Mam też dwa poświęcone różańce bransoletki. Zakładam kiedy wisiorek z krzyżem nie harmonizuje się z ubiorem. Są w różnych kolorach. Jestem kobitą świecką i traktuję ubiór (a więc i dodatki) jako element świadectwa. I to świadectwo jest nienachalne i harmonijne. Może ludzie mi mogą zarzucić elegancką próżność, a niech tam i tak się nie zmienię.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: AsiaBB (---.30.97.194.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-12-14 09:37

Noś sobie różaniec na czym chcesz; na ręce, palcu, szyi, opasany wokół bioder, byle nie w sposób uwłaczający godności różańca - przypiętego do smyczy psa ani paska od komórki nie polecam. Noś sobie go jak chcesz, żebyś tylko pamiętała o modlitwie różańcowej, inaczej to będzie tylko pusta ozdoba.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-14 17:53

Myślę, że mamy różną wrażliwość i zaproponowane przez przedmówczynię "noś sobie jak chcesz byle nie uwłaczało godności różańca" nie do końca mnie przekonuje. Mnie osobiście raziłoby w naszych realiach kulturowych
ewentualne noszenie różańca na szyi, a tym bardziej opasanego wokół bioder (nie piszę o różańcu przypiętym do paska jako o części habitu).

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: tradycjonalista_02 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-04-05 21:42

Podpisuje się pod co napisał xc. Różaniec do przedmiot służący do modlitwy o określonej konstrukcji. Jest wielu sławnych ludzi i do tego niewierzących, bluźniących, którzy noszą krzyże czy różańce jedynie dla ozdoby. Sakramentalia zostały zepchnięte do poziomu biżuterii. To zasługa modyfikacji konstrukcji takiego różańca. Dlatego dzisiaj można kupić różaniec w formie bransoletki, w formie pierścionka, może kolczyka, może smyczy na klucze. Różaniec niech pozostanie różańcem o odpowiedniej budowie. z odpowiednio dużą liczbą koralików itd.

 Re: Czy mogę nosić różaniec jak bransoletkę?
Autor: Alicja (---.play-internet.pl)
Data:   2018-05-30 23:35

Dzisiaj kupilam sobie rozaniec bransoletkę. Wlasnie dlatego, zeby miec go zawsze przy sobie i sie na nim modlic. Mam 4 i zawsze ktorys mialam ze soba, ale zanim wyszlam z domu to byly ciągłe poszukiwania. Torebka, kieszen, marynarka, kurtka. Modle sie codziennie i mysle, ze kupno rozanca w takiej formie bardzo ulatwi mi codzienne funkcjonowanie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: