logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest obmowa?
Autor: Beata (195.117.75.---)
Data:   2013-12-13 20:36

Szczęść Boże! Witam Wszystkich,

chcę poprosić o radę i wskazówki. Mam kłopot z rozpoznaniem czym jest obmowa.
Byłam dzisiaj w swojej dawnej pracy, w której generalnie źle się dzieje, ludzie są nieszczerzy, zazdrośni. Wysłuchałam wielu przykrych opinii (fakt, że prawdziwych) na temat moich dawnych współpracowników, ale w sercu miałam cały czas intencję, aby nikogo nie oczerniać, ani nie przyzwalać wewnętrznie na takie obmawianie. Starałam się zmieniać temat, ale nie zawsze się udawało, pewnych rzeczy nie da się po prostu ominąć. Czy to grzech?

Czym w ogóle jest obmowa?

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź i rozjaśnienie sytuacji.

 Re: Czym jest obmowa?
Autor: Franciszka (---.204.47.93.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-12-13 23:13

Na pewno nie jest obmową słuchanie, jak inni obmawiają. Gdy wygooglujesz "obmowa", znajdziesz odpowiedź, np. tu http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/wiara/zlosc_oszczerstwa_i_obmowy.html

 Re: Czym jest obmowa?
Autor: Zofia (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2013-12-14 14:14

Beato, najlepiej posłuchaj nauczania Kościoła zawartego w Katechizmie Kościoła Katolickiego:

"Poszanowanie dobrego imienia

KKK 2477 Poszanowanie dobrego imienia osób zabrania jakiegokolwiek niesprawiedliwego czynu lub słowa, które mogłyby wyrządzić im krzywdę (Por. KPK, kan. 220). Staje się winnym:


– pochopnego sądu, kto nawet milcząco uznaje za prawdziwą – bez dostatecznej podstawy – moralną wadę bliźniego;

– obmowy, kto bez obiektywnie ważnej przyczyny ujawnia wady i błędy drugiego człowieka osobom, które o tym nie wiedzą (Por. Syr 21, 28.;

– oszczerstwa, kto przez wypowiedzi sprzeczne z prawdą szkodzi dobremu imieniu innych i daje okazję do fałszywych sądów na ich temat.


Pochopny sąd

KKK 2478 W celu uniknięcia wydawania pochopnego sądu każdy powinien zatroszczyć się, by – w takiej mierze, w jakiej to możliwe – interpretować w pozytywnym sensie myśli, słowa i czyny swego bliźniego:


Każdy dobry chrześcijanin winien być bardziej skory do ocalenia wypowiedzi bliźniego niż do jej potępienia. A jeśli nie może jej ocalić, niech spyta go, jak on ją rozumie; a jeśli on rozumie ją źle, niech go poprawi z miłością; a jeśli to nie wystarcza, niech szuka wszelkich środków stosownych do tego, aby on, dobrze ją rozumiejąc, mógł się ocalić (Św. Ignacy Loyola, Ćwiczenia duchowne, 22).


Obmowa i oszczerstwo

KKK 2479 Obmowa i oszczerstwo niszczą dobre imię i cześć bliźniego. Cześć jest świadectwem społecznym składanym godności człowieka i każdy ma naturalne prawo do czci, do dobrego imienia i do szacunku. Tak więc obmowa i oszczerstwo naruszają cnoty sprawiedliwości i miłości.

 Re: Czym jest obmowa?
Autor: marta (---.derkom.net.pl)
Data:   2013-12-14 18:20

Zofia - dziękuję Ci bardzo za cytaty z katechizmu. Miałam silne poczucie krzywdy wyrządzonej przez obmawiające mnie osoby, a teraz poczułam ulgę. Wiem już na pewno, że Pan Bóg to wszystko widzi i kiedyś osądzi. Sprawiedliwości stanie się zadość.

 Re: Czym jest obmowa?
Autor: helena (---.tvk.torun.pl)
Data:   2013-12-15 12:59

@marto,

wybacz, jeśli uznasz, że się wtrącam, ale wydaje mi się, że prawdziwą ulgę może w tym przypadku przynieść przebaczenie tym osobom mocą Jezusa Chrystusa. Bóg osądzi i Twoje grzechy, a w końcu "Któż nie zgrzeszył językiem?" (Mdr 19, 16)
i
"Bo nie ma na ziemi człowieka sprawiedliwego, który by [zawsze] postępował dobrze, a nigdy nie zgrzeszył. Nie zwracaj też uwagi na wszystkie rozmowy, jakie się prowadzi, ażebyś czasem nie usłyszał, jak ci złorzeczy twój sługa. Bo często przecież, jak sam wiesz, ty także innym złorzeczyłeś." (Koh 20,22).

 Re: Czym jest obmowa?
Autor: marta (---.derkom.net.pl)
Data:   2013-12-15 15:16

Heleno dziękuję za troskę, wiem jednak ile krzywdy doznałam od wyżej wspomnianych ludzi i dziękuję Bogu, że zrobi z tym porządek wcześniej czy później, Nie martw się o mnie, bo bardzo się staram nie czynić zła bliźniemu, czego nie mogę powiedzieć o moich krzywdzicielach. Modlitwa o uzdrowienie doznanej krzywdy i przebaczenie winowajcom wielokrotnie była kierowana do Boga, więc uważam, że zrobiłam wszystko co mogłam.

 Re: Czym jest obmowa?
Autor: Przemek (---.6-2.cable.virginm.net)
Data:   2013-12-15 18:17

Beata poruszyła bardzo powszechne zjawisko. Pracuję w Wielkiej Brytanii od prawie 10 lat i bardzo często musiałem zmagać się z tym przejawem gorszej odsłony człowieka. Co ciekawe nie wydaje się aby pochodzenie ludzi zmieniało ich podejście do tej kwestii. Myślę, że pozostaje to po prostu indywidualnym wyborem czy chcemy podążać za "masą oczerniającą za plecami" czy pozostać trochę odludkiem czy rozbitkiem i odrzucić bezpłodną grupową krytykę, która jak się wydaje nie ma właściwości uzdrawiających ludzi (a wręcz przeciwnie może czasem prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji). Jeżeli checmy pomagać ludziom przez ich krytykę, to zawsze powinna być to wymiana tylko między mną a obiektem krytyki. Co więcej konieczne jest wytoczenie najcelniejszych dział naszej sztuki dyplomatycznej i wspięcie się na szczyt naszych psychologicznych umiejętności. Tylko bardzo delikatna krytyka i tylko ta przeplatana podziwem za autentyczne osiągnięcia i mocne strony krytykowanej osoby jest w stanie przynieść pozytywną zmianę w człowieku (i to nie za każdym razem). Za pozytywną zmianę uważam już sam moment wzbudzenia głębszej refleksji w wyniku takiej rozmowy.
Dwa dni temu zauważyłem, że jedna Pani (po 40-ce) zostawiła drugiej mojej koleżance w pracy (też po 40-ce) zgniłe warzywo w jej kubku do herbaty. "Podarunek" ozdobiła napisem "Eat me!". Jak tylko zobaczyłem podstęp zwróciłem na niego uwagę mojego kolegi, po czym z własnej inicjatywy wyrzuciłem zawartość wraz z notatką do śmietnika i starannie wymyłem kubek (choć nie należy to do moich obowiązków). Stwierdziłem też przy koledze, że nie będę akceptował niegodnych zachowań wokół siebie, bo życie jest po prostu na to za krótkie. Mój kolega nakręcił wszystkich, którzy przyszli na poranną zmianę ale nie odezwałem się ani słowem w tej dyskusji. Tylko kilka dni później trochę bardziej znacząco spojrzałem w oczy dziewczynie, która dopuściła sie kolejnego podstępu. Po kilku dniach doszedłem do innego wniosku - powinienem był po prostu po cichu opróżnić zawartość kubka i umyć go nie zwracając niczyjej uwagi na to co znalazłem. Tylko wtedy zatrzymałbym niszczycielską lawinę grupowej krytyki i obmowy... i godnie wypełniłbym zadanie niezauważalnego krzewiciela pokoju. Następnym razem będę mądrzejszy.
Myślę, że im dalej pozostajemy od masowej krytyki tym lepiej. Osobiście jeżeli już muszę podzielić się negatywną uwagą o kimś kogo nie ma w okolicy, staram sie zawsze tak dobierać słowa jakby ta osoba stała obok mnie i słuchała... Nie zapominając oczywiście, że prawie nigdy nie mamy pełnego wglądu w stan umysłu, zakres okoliczności i motywy kierujące ludźmi w zachowaniach, które zamierzamy krytykować.

Dziekuję za poświęcony czas i uwagę
Przemek

 Re: Czym jest obmowa?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2013-12-15 21:56

marto, piszesz, że skrzywdzono Cię obmową. A czy Ty jesteś pewna, że nigdy w życiu bez obiektywnie ważnej przyczyny nie ujawniłaś wad i błędów innych ludzi osobom, które o tym nie wiedziały? I że nigdy tego nie zrobisz? Czy bierzesz pod uwagę, że trudniej jest zachować obiektywizm, kiedy np. ma się poczucie wielkiej krzywdy?

Uczucie ulgi, o którym piszesz, nie wygląda mi na uzdrowienie Twoich zranień. Bardziej kojarzy mi się z próbą odwetu na krzywdzicielach rękami Pana Boga. A Jezus nas ostrzega:
"Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą."
Mt 7, 2

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: