logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wystarczy modlitwa słowna?
Autor: Pytający (46.77.124.---)
Data:   2014-01-09 19:24

Odmawiając różaniec nie potrafię skupić się jednocześnie na treści zdrowasiek i na rozważanej tajemnicy. Czy w takiej sytuacji zdrowaśki mogą być tylko klepane mechanicznie a ja w tym czasie rozważam tajemnice, czy należy to rozdzielić i rozważać np. tajemnice przed zdrowaśkami?

Drugie pytanie, czy podczas "Ojcze nasz" i "Chwała Ojcu" też rozważamy, czy lepiej skupić się na słowach tej modlitwy?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Czy wystarczy modlitwa słowna?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-10 02:00

Gdy odmawiamy rózaniec w kosciele albo np. z Radiem Maryja, to rozważania są na początku danej tajemnicy a potem dopiero Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu i O mój Jezu (lub O Maryjo). Myślę, że w modlitwie indywidualnej też tak jest dobrze. Mało kto (a może nikt) ma tak podzielną uwagę, aby ze świadomością zwracać uwagę na treść modlitwy i jednocześnie rozważać. Robienie tych rzeczy równocześnie z reguły będzie odbywać się ze szkodą dla jednej z nich.

 Re: Czy wystarczy modlitwa słowna?
Autor: Zofia (---.mielec.mm.pl)
Data:   2014-01-10 13:59

Już kiedyś o tym pisałam w innym wątku, ale gorąco polecam odmawianie różańca z otwartą Biblią. Trzeba odnaleźć fragment Słowa Bożego do danej tajemnicy różańca i modlić się w następujący sposób:
- Ojcze nasz...(stanięcie w duchu w obecności Ojca i Jezusa, który nas tej modlitwy nauczył, a także Maryi, która modli się z nami, wspiera tę modlitwę)
- Jeden werset z Pisma Świętego i jedno Zdrowaś Maryjo...
- Następny werset i kolejne Zdrowaś Maryjo... itd.
Nie tracimy wtedy sceny biblijnej (słowa) z danej tajemnicy a jednocześnie jesteśmy zdolni myśląc o wydarzeniu odmawiać modlitwę Zdrowaś Maryjo...

Z doświadczenia wiem, że ten sposób pozwala głębiej wchodzić w tekst Słowa.
Po jakimś czasie wiernej modlitwy, tekst Słowa Bożego utrwali się w pamięci i można modlić się w ten sposób np. w drodze.

Pozdrawiam

 Re: Czy wystarczy modlitwa słowna?
Autor: new (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-01-10 21:31

Zofio, ciekawy pomysł. Jakie teksty biblijne rozważasz przy tych tajemnicach, które w Biblii nie są opisane?

 Re: Czy wystarczy modlitwa słowna?
Autor: Zofia (---.mielec.mm.pl)
Data:   2014-01-11 00:22

new,
jeżeli chodzi o tajemnice chwalebne: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi, to wprawdzie nie ma w Biblii perykopy, którą by można konkretnie zastosować ale do tajemnicy Wniebowzięcia pięknie wpisuje się Magnificat. W tej tajemnicy wypełnia się przecież to, co Maryja wyśpiewała, że Bóg Jej uczynił, i tak:


1. (...)Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana,
Zdrowaś Maryjo...
2. I raduje sie duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
Zdrowaś Maryjo...
3.Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
Zdrowaś Maryjo...
4.Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię,
Zdrowaś Maryjo...
5. a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia zachowuje dla tych ,co się Go boją.
Zdrowaś Maryjo...
6.On przejawia moc ramienia swego, rozprasza ludzi pyszniących się zamysłami serc swoich.
Zdrowaś Maryjo...
7.Straca władców z tronu , a wywyższa pokornych.
Zdrowaś Maryjo...
8.Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia.
Zdrowaś Maryjo...
9. ujął się za sługą swoim Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje-
Zdrowaś Maryjo...
10. jak przyobiecał naszym ojcom- na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki.
Zdrowaś Maryjo...


Tajemnica V
Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową nieba i ziemi;

Rozważania przykładowe:

1.Wielki znak ukazał sie na niebie. Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. (Ap 12,1)
Zdrowaś Maryjo...
2. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia.
Zdrowaś Maryjo...
3. I inny znak ukazał sie na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów- a na głowach jego siedem diademów (...)
Zdrowaś Maryjo...
4. I stanął Smok przed mającą porodzić Niewiastą, ażeby , skoro tylko porodzi, pożreć jej dziecię.
Zdrowaś Maryjo...
5. I porodziła Syna-Mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną.
Zdrowaś Maryjo...
6. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu.
Zdrowaś Maryjo...
7. A Niewiasta zbiegła na pustynię, gdzie miejsce ma przygotowane przez Boga,
Zdrowaś Maryjo...

Dalej możesz odnieść tę tajemnice do Maryi ale i do obietnicy dotyczącej każdego z nas:


8. Jeżeliśmy z Chrystusem współumarli, wespół też z Nim żyć będziemy. (2Tm 2,11)
Zdrowaś Maryjo...
9. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy (2Tm 2,12)
Zdrowaś Maryjo...
10. Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na Moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie. (Ap 3,21)
Zdrowaś Maryjo...

Można też powtarzać tylko 1 werset przed każdym Zdrowaś Maryjo..., np.

(...) Królowa w złocie z Ofiru stoi po Twojej prawicy .(Ps 45,10b)
lub: (...)Możni narodów szukają twych względów. (Ps 45,13b)
lub: (...)Cała pełna chwały wchodzi córa królewska; złotogłów jej odzieniem. (Ps 45,14)
lub: W szacie wzorzystej wiodą ją do króla; za nią dziewice, jej druhny, wprowadzają do ciebie. (Ps 45, 15)
lub: Tyś wywyższeniem Jeruzalem, tyś chlubą wielką Izraela, tyś wielką dumą naszego narodu. (Jdt 15,9)
lub: Jak oblubieniec weseli się z oblubienicy, tak Bóg twój tobą się rozraduje. (Iz 62,5)

Niech Cię Duch Święty prowadzi w odkrywaniu piękna i głębi tej modlitwy :)

Pozdrawiam

 Re: Czy wystarczy modlitwa słowna?
Autor: iness (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2014-01-12 14:57

Zofia masz dobry sposob, ja tez od lat tak robie.
To sie nazywa Rozaniec Biblijny, jest tu podany:
http://odnowaa.blogspot.de/2010/01/rozaniec-biblijny-czyli-prawdziwy.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: