logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to jest fałszywy żal?
Autor: Przemysław (91.236.5.---)
Data:   2014-02-11 00:46

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
Czy ktoś może wytłumaczyć mi co to jest żal fałszywy?

 Re: Co to jest fałszywy żal?
Autor: xc (---.31.78.114.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-02-11 09:12

Trudno jest grzebać komuś w sumieniu i opisywać coś co czuje. Jeden czuje żal tak, inny inaczej. Ktoś nie czuje żalu w ogóle. Tego się nie da porównać, zeskalować, kwantyfikować. Nawet nie można tego opisać.
Jedyne do czego mogę się odnosić to mój własny żal, moje własne sumienie. Nie mogę odnosić się do sumienia innego człowieka. Bo nie mam do niego dostępu. I konsekwentnie też, nie wolno mi odnosić się do tego jak on temu co ma w środku daje wyraz.

Niech Pana ręka Boska broni od tego, aby grzebać w cudzym sumieniu!

Możemy mówić o żalu udawanym. Czyli takiej sytuacji, kiedy ktoś głośno wyraża swój żal (z różnych powodów) ale tak naprawdę nie odczuwa tego żalu. Wpisuje się w pewną konwencję, przybiera pewne formy ale nie ma treści. Przejaw hipokryzji. Wobec innych i samego siebie.

 Re: Co to jest fałszywy żal?
Autor: J. (---.icpnet.pl)
Data:   2014-02-11 09:23

Na wieki wieków.
Witaj, postaram się jakoś krótko wyjaśnić Ci różnicę między żalem prawdziwym i tym fałszywym.
W prawdziwym żalu człowiek świadomie uznaje swój grzech i w zdrowym poczuciu winy żałuje za niego. Na tyle, na ile umie, jak umie. Albo dlatego, że zranił Boga (żal doskonały), albo z obawy przed potępieniem - lęk w związku z popełnionymi czynami, lęk przed konsekwencjami, brak odczuwania miłości Boga (żal niedoskonały). W prawdziwym żalu człowiek stara się skupić na Bogu, Jego miłosierdziu i oderwać od grzechu, który go zniewala. Człowiek uwalnia się od lęku, wierząc w Bożą miłość.
Fałszywy żal jest to niezdrowe poczucie winy. Powoduje depresję i smutek. Człowiek nie potrafi oderwać się od przeszłości, nie może jej zaakceptować, chciałby ją wymazać, bądź w jakimś sensie od niej uciec. Nie koncentruje się na osobowej relacji z Bogiem, ale na zadręczaniu siebie. Ma w sobie blokadę przed następnym działaniem, nie chcąc stworzyć sobie okazji do grzechu. Oskarża się i ma męczące poczucie winy.
Doświadczenie prawdziwego żalu za grzechy daje człowiekowi możliwość obiektywnej oceny swojej winy. Nie musi jej pomniejszać, ani powiększać. Staje w prawdzie przed sobą i Bogiem. Niezdrowe poczucie winy czyni człowieka przewrażliwionym na swoim punkcie.
Z Panem.

 Re: Co to jest fałszywy żal?
Autor: Xxx (---.atnat0031.highway.bob.at)
Data:   2014-02-11 18:30

Na przykład jeśli po popełnieniu grzechu żałujesz, że nie jesteś doskonały, a los skrzywdzonej osoby Cię nie porusza.

Tu jest doskonale objaśnione: http://mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-117.htm

 Re: Co to jest fałszywy żal?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-02-12 12:10

To żal, który nie jest szczery, ale udawany. Jeśli usłyszałeś to od spowiednika, to należałoby jego o to zapytać. Najlepiej zadawać pytania od razu, kiedy się usłyszy coś, czego się nie zrozumie i autorowi niezrozumiałych słów.

 Re: Co to jest fałszywy żal?
Autor: Przemysław (91.236.5.---)
Data:   2014-02-12 20:59

Czy jest możliwość uwolnienia się od takiego żalu który ciągle mnie męczy i przez niego nie jestem sobą?

 Re: Co to jest fałszywy żal?
Autor: ada (---.dsl.emhril.sbcglobal.net)
Data:   2014-02-18 03:57

A moze masz wyrzuty sumienia a nie zal. Jesli Bog Ci przebaczyl, Ty tez sobie przebacz

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: