logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mam perukę. Czy mogę nie iść po popiół?
Autor: magda (---.158.217.205.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-03-05 07:14

Witam dziś Popielec i w związku z tym mam pytanko czy idąc do kościoła mogę nie podejść do posypania głowy??? Noszę peruke więc to trochę niegrzeczna sytuacja dla mnie

 Re: Mam perukę. Czy mogę nie iść po popiół?
Autor: Jasiu88 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-05 12:21

Posypanie głowy jest tylko symbolem i nie ma ono większego sensu jeśli w twojej duszy jest to tylko pusty znak. Ważne co się dzieje w twoim sercu, a nie to czy podejdziesz do "posypania popiołem". Największą wartością w dniu dzisiejszym jest świadomość tego czym jest Wielki Post, oraz pamięć o tym że jesteśmy śmiertelni. To Chrystus daje nam nowe życie, a
"dzisiaj, w Środę Popielcową rozpoczyna się czterdziestodniowa droga okresu Wielkiego Postu, która nas doprowadzi do Triduum Paschalnego, upamiętniającego mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana, stanowiące centrum tajemnicy naszego zbawienia. Wielki Post to czas 'intensywny', punkt zwrotny, który może sprzyjać przemianie, nawróceniu w każdym z nas, abyśmy porzucili zastawiające na nas pułapkę nawyki zmęczenia i leniwego przyzwyczajenia. W okresie Wielkiego Postu Kościół kieruje do nas dwie ważne zachęty: by żywiej uświadomić sobie zbawcze dzieło Chrystusa oraz gorliwiej żyć swoim chrztem." (papież Franciszek)

Nikt nie musi iść do posypania głowy popiołem i nie jest niczym złym lub nieuprzejmym jeśli ktoś z jakiegoś powodu nie może tego uczynić (nie ma grzechu).
Pamiętaj że popiół nie to samo co komunia święta lub inne sakramenty, dzięki którym żyjemy w łasce uświęcającej i które są fundamentalne.

 Re: Mam perukę. Czy mogę nie iść po popiół?
Autor: baranek (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-03-05 13:02

To nie jest sytuacja "niegrzeczna", że nosisz perukę. To zupełnie co innego niż podejście do posypania głowy popiołem w czapce,
aczkolwiek i takie sytuacje są bardzo częste, że panie tylko na moment posypania głowy zsuwają czapkę nieco w tył, całkiem jej nie zdejmujac.
Nie musisz czuć się ani skrępowana, ani mieć poczucia winy.
Jedynie ze względów praktycznych można się zastanowić, czy perukę jest potem łatwo oczyścić z popiołu.

 Re: Mam perukę. Czy mogę nie iść po popiół?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-05 13:38

Zachęcałabym do przypomnienia, co mówią przepisy liturgiczne odnośnie Popielca: "Nie istnieje natomiast obowiązek udziału w dzisiejszej Mszy świętej. Mimo to zachęcamy do wzięcia w niej udziału.
W czasie Mszy dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Jest on przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty".
http://www.brewiarz.katolik.pl/iii_14/0503/index.php3
W czym jest problem z peruką? Niektóre panie podchodzą do posypania w nakryciach głowy. Proponowałabym podejść w peruce. Myślę, że można ją w domu otrzepać z popiołu i będzie po kłopocie.

 Re: Mam perukę. Czy mogę nie iść po popiół?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-05 14:34

Rozumiem, że chodzi Ci o niezręczną sytuację, a nie niegrzeczną. Nikt nie musi podchodzić do posypania głowy popiołem, nie jest to żaden obowiązek. To akt dobrowolny, bo chcę rozpocząć okres pokutny, to jakby powiedzenie Bogu, że rozpoczynam pokutę. Bogu można powiedzieć to także w inny sposób. Nie znam się na perukach, ale jeśli popiół brudzi ją trwale, wymaga to specjalnego czyszczenia, jeśli faktycznie jest to kłopot - to nie podchodź. Oczywiście innych może to zdziwić, bo o ile do komunii nigdy wszyscy nie mogą przyjść, bo grzech ciężki nie pozwala, o tyle tutaj nie ma żadnych przeciwwskazań, może ktoś znajomy o to spytać, albo ksiądz z ciekawości - ale to już inny problem.
Nie musisz.

 Re: Mam perukę. Czy mogę nie iść po popiół?
Autor: Hania (---.wejherowo.vectranet.pl)
Data:   2014-03-07 22:28

Już po środzie Popielcowej, ale na przyszłość - nikt tego nawet nie zauważy, że to peruka - słowo. Peruka nie ma tu nic do rzeczy, a niegrzeczność jeszcze mniej. Co tu niegrzecznego?

 Re: Mam perukę. Czy mogę nie iść po popiół?
Autor: pomidorek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-03-08 08:46

Znajomy ksiądz kiedyś z rozpędu, jak mówił, posypał... chyba futerał jakiegoś instrumentu, mówiąc "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Hania ma rację, że ksiądz nie będzie zbytnio medytował nad głowami wiernych. ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: