logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Gdzie kupić zasłonki do tabernakulum?
Autor: Marta (---.29.82.59.threembb.co.uk)
Data:   2014-04-13 02:21

Szczęść Boże,
Mamy takie zasłonki przy tabernakulum w kościele http://tinypic.com/r/10xgfh4/8
Czy ktoś z Was widział gdzieś gotowe takie do kupienia? Najlepiej w jakimś sklepie wysyłkowym. Nasze są bardzo brudne i jest tylko jedna para. Rozmiar około 60 cm długość i szerokość 50cm. Nie wiem czy to się w ogóle da kupić, czy musi być na zamówienie robione? Z góry dziękuję za porady.

 Re: Gdzie kupić zasłonki do tabernakulum?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2014-04-13 08:43

Ale co za problem to zrobić? Na pewno w parafii znajdzie się przynajmniej jedna pani, która potrafi obsługiwać maszynę do szycia w sensie uszycia jednego (dwóch - to jest chyba dwuczęściowe?) prostokątów i naszycia lamówki. Jedyny problem to może być system zawieszania - chociaż podejrzewam tunelik ściągany tasiemką :). Stare zasłonki trzeba zdjąć ( na przykład w Wielki Czwartek wieczorem). Obejrzeć, wymierzyć. UPRAĆ. Powiesić na Wigilię Paschalną.

Materiał nazywa się brokat. Można go kupić w internecie albo w sklepach specjalistycznych, można spytać w lokalnym sklepie z pasmanterią, czy nie sprowadziliby tego trochę - ale pewnie nie zechcą, bo kto to kupi. Jest szansa, że jakiś lokalny tapicer to ma i kawałek odsprzeda. Pytanie z czego jest podszewka. Lamówka z tasiemki kupowanej z metra w lokalnej pasmanterii. W sumie dwie godziny roboty, zakładając, że zawieszanie jest na tasiemkę.

Ale nie zrobię tego, nie mając możliwości obejrzenia starej zasłonki po zdjęciu.

 Re: Gdzie kupić zasłonki do tabernakulum?
Autor: Marta (---.29.82.59.threembb.co.uk)
Data:   2014-04-15 01:11

Dziękuję Ci bardzo Wyszywaczku. Dzięki Twoim wyjaśnieniom jestem znacznie do przodu w kwestii skombinowania zasłonek. Tak, to są dwa prostokąty. Pani szyjąca może by się znalazła, ale na początek postaram się kupić materiał - nawet nie wiedziałam, że to się nazywa brokat. Podszewki nie ma na całej powierzchni tych zasłonek, jest tylko z brzegu może z 5 cm - widać trochę na powyższym zdjęciu. Od dołu jest chyba ten brokat zawinięty, zaprasowany i zaszyty, nie ma ani kawałka podszewki. W ogóle po co jest podszewka? Nie wystarczy zrobić jak na poniższym obrazku?
http://3.bp.blogspot.com/-8b8TqwMKliw/UVMmJa_G0KI/AAAAAAAADZc/vzMOz01S0LA/s320/5%27.JPG
Zawieszanie jest na taśmie takiej jak tu, tylko węższej http://www.directblinds.co.uk/images/product-features/Curtain%20Hooks%20Included.jpg
Chodząc dziś za brokatem wpadł mi w oko aksamit, myślisz, że też by był dobry? Mam na myśli fioletowy lub zielony na odpowiedni okres liturgiczny, bo biały/kremowy aksamit jakoś nie bardzo mi się widzi. Ale niestety aksamit był w formie poszewki na poduszkę, a brokat nawet był, tylko że w postaci sporych zasłon, nie na metry. Cóż, jak nie znajdę nic lepszego to kupię zasłonę i potnę. Będzie zaopatrzenie dla całego dekanatu ;)

 Re: Gdzie kupić zasłonki do tabernakulum?
Autor: Hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-04-15 12:08

Aksamit łapie kurz, widać to bardzo na ciemnych kolorach typu fiolet.

 Re: Gdzie kupić zasłonki do tabernakulum?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2014-04-15 19:54

Tak, aksamit to kiepski pomysł, chyba że byłby złoty albo srebrny o bardzo krótkim włosie.

Podszewka nie jest niezbędna, zresztą to zależy od materiału. Bo podszewka pełni dwie funkcje: jest warstwą spodnią, która całość "zamyka", i chroni przed brudem, znaczy żeby tkanina wierzchnia nie brudziła się też od spodu, i po drugie usztywnia i pomaga w układaniu się materiału, zwłaszcza cieńszego.

Ja bym kupiła te zasłony i uszyła od razu dwie pary zasłonek, na zmianę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: