logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy krzywoprzysięstwo to grzech ciężki?
Autor: Marlena (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2014-04-13 11:52

Czy krzywoprzysięstwo to grzech ciężki, gdy osoba się pyta czy przysięgam że czegoś nie zrobiłam i wtedy skłamałam? Po jakimś czasie wyznałam to ale innymi słowami- że skłamałam, nie zwróciłam należytej uwagi na to, że to było krzywoprzysięstwo. Czy ten grzech został mi odpuszczony?

Poza tym kiedyś zatajałam grzechy i chodziłam do komunii, i z tego zatajenia się niedokładnie spowiadałam, nie wiem, czy mam dać sobie już z tym spokój, teraz nie zatajam już grzechów.

 Re: Czy krzywoprzysięstwo to grzech ciężki?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2014-04-13 13:11

Skoro ktoś wymagał od Ciebie przysięgi na dowód prawdy, podejrzewam że sprawa była ważna. Krzywoprzysięstwo prawdopodobnie było więc grzechem ciężkim i należy je wyznać (również podkreślając fakt złożonej przysięgi, nie tylko samego kłamstwa). Inna sprawa, że trzeba dobrze ważyć słowa i czyny - zasadniczo przysięgać nie powinno się wcale, a jeśli już to w sprawie absolutnie najwyższej wagi.

Sprawa druga: należy wyznać okoliczności grzechów ciężkich. Jeśli były wyznane niedokładnie, w taki sposób że ksiądz mógł zostać wprowadzony w jakikolwiek sposób w błąd co do ich oceny, należy je wyznać ponownie, tym razem dokładnie i opisać też szerszy kontekst sytuacji - jak od tamtej pory wyglądały spowiedzi itd.

Żeby odpowiedzieć dokładnie co musisz mówić, a czego nie, musielibyśmy znać Twoje grzechy i ich okoliczności, a to jest absolutnie wykluczone, tym bardziej na forum. Za to w konfesjonale na pewno to wyjaśnisz i będziesz miała spokojne sumienie :)

Pozdrawiam

 Re: Czy krzywoprzysięstwo to grzech ciężki?
Autor: Marlena (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2014-04-13 19:32

To było kiedy miałam 11 lat, balam się konsekwencji powiedzenia prawdy, potem mialam wyrzuty sumienia i ogólnie moje życie duchowe nie było zbytnio poukladane w kwestii spowiedzi. Traktowalam to jako klamstwo dopoki nie zaczelam sie nad tym zastanawiac, ale postanowilam że nie będę się nad tym przejmować, bo to już było dawno.

 Re: Czy krzywoprzysięstwo to grzech ciężki?
Autor: Stefan (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-04-13 20:03

"Poza tym kiedyś zatajałam grzechy i chodziłam do komunii, i z tego zatajenia się niedokładnie spowiadałam, nie wiem, czy mam dać sobie już z tym spokój, teraz nie zatajam już grzechów."

Zatajenie to jeden grzech. Natomiast świętokradzka komunia to drugi grzech. Jak zataiłaś grzech to spowiedź była nieważna. Nie wystarczy wyspowiadać się z tego jednego grzechu i z faktu zatajenia. Powinno się też ponownie powtórzyć całą spowiedź, czyli powiedzieć te wszystkie grzechy których wtedy Ci nie odpuszczono przez to zatajenie. Powinnaś też wyspowiadać się z tego że przyjmowałaś komunię w grzechu.

Nieprzemyślane zatajenie, wydawało by się ze to tylko jeden grzech. Ale w konsekwencji pojawia się lawina grzechu.

 Re: Czy krzywoprzysięstwo to grzech ciężki?
Autor: Marlena (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2014-04-13 20:26

Dzisiaj byłam u spowiedzi i nie przejmowalam sie przeszłością do teraz :(

 Re: Czy krzywoprzysięstwo to grzech ciężki?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-04-13 20:45

Pytałaś o to samo miesiąc temu. I co? Nie byłaś jeszcze do spowiedzi od tamtego czas? Wiem że odpowiedzi było mało, ale wystarczyła jedna odpowiedź Zofii. Trzeba powiedzieć to wszystko w konfesjonale.
Za dużo niewiadomych. Przecież nie wiemy jak to dokładnie było. Czy w tym wieku to był grzech ciężki, czy jednak nie było pełnej świadomości co robisz. Nie wiemy w jaki dokładnie sposób z tego się spowiadałaś. Ty też pewnie już niedokładnie pamiętasz, a nie wiadomo czy teraz wyolbrzymiasz, czy zmniejszasz winę. Może to być, jak pisze Stefan, lawina grzechów (wtedy trzeba by powtórzyć wszystkie grzechy ciężkie od ostatniej dobrej spowiedzi), ale może jednak "załatwiłaś" to mówiąc i o kłamstwie i o zatajeniu. Ponieważ nie da się tego ocenić z całą pewnością, trzeba to po prostu zostawić raz na zawsze w konfesjonale. Wszystko powiedz tak jak było i wtedy już nigdy nie musisz do tego wracać. A tak, to będzie szło za Tobą i nigdy nie potrafisz być szczęśliwa.

Spowiedź jest tym ważniejsza, że zatajałaś wielokrotnie, czyli nie o jeden grzech tutaj chodzi. A wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że nie wszystko potem wyznałaś. Mu nie możemy odpowiedzieć Ci na pytanie, czy dostałaś rozgrzeszenie. Ani nie powiemy, czy tamto pierwsze to był grzech ciężki, a od tego zależy reszta. Ty sama nie pamiętasz, bo to było dawno, nikt więc nie powie nic na pewno. Wyspowiadaj się raz, porządnie, ze wszystkich niepewności, wyraźnie zaznaczając, że nie wiesz co było, a co nie. Będziesz miała wtedy prawdziwe święta.

 Re: Czy krzywoprzysięstwo to grzech ciężki?
Autor: pytający (---.play-internet.pl)
Data:   2014-04-13 21:25

Wypada dodać, że abby grzech był ciężki, muszą być spełnione 3 warunki JEDNOCZEŚNIE:
1) ciężka materia,
2) pełna świadomość,
3) pełna dobrowolność.
O odróżnianiu grzechów ciężkich od lekkich można poczytać np. tu: www.teologia.pl/m_k/zag06-4g.htm

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: