logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaką świecę zabrać na Wigilię Paschalną?
Autor: Ogazikowa (---.56.multiplay.pl)
Data:   2014-04-18 16:38

Witam,
Mam pytanie odnośnie Wigilii Paschalnej, mianowicie:

1) Jaką święcę zabrać na Mszę Wigilii Paschalnej? Może to być świeca z chrztu? Bo niestety nie mam innej :( W ogóle trzeba ją brać?

2)
/.../

Na drugie pytanie Forowicze odpowiadają np. tutaj:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=235390&t=235218
moderator

 Re: Jaką świecę zabrać na Wigilię Paschalną?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-04-18 20:47

Może to być świeca od chrztu. Może to też być nawet zwykła mała świeczka, jaką kupisz w wielu sklepach. Po liturgii nie będzie już zwykłą świeczką, bo zapalisz ją świętym ogniem od Paschału. Tak jak kiedyś Twój chrzestny zapalił Twoją świecę podczas chrztu. A czy trzeba ją brać? Chyba raczej dziwnie się byś czuła, gdy wokół Ciebie wszyscy będą mieli świece, a Ty nie. Co prawda bezwzględnego wymogu nie ma, ale to by było trochę tak, jak pójście na bal maskowy bez maski.

Się mi przypomniało, jak ze 20 lat temu poszłam na liturgię z małą świeczką kuleczką. Bo na śmierć zapomniałam zaopatrzyć się w jakąś większą. Co prawda parę osób z uśmiechem spojrzało na moje maleństwo w moich rękach, ale były to uśmiechy życzliwe. :)

 Re: Jaką świecę zabrać na Wigilię Paschalną?
Autor: Ogazikowa (---.56.multiplay.pl)
Data:   2014-04-18 21:05

A jaką świece ludzie zazwyczaj biorą? Są jakieś specjalnie świece?

 Re: Jaką świecę zabrać na Wigilię Paschalną?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-04-18 22:32

Często widzę świece od chrztu lub komunii (gromnica). Jednak chyba najwięcej jest zwykłych białych świeczek (jak na kolędę). Ja zabieram moją od chrztu, ma to dla mnie szczególne znaczenie. Pamiętaj o okapniku na wosk, może być ze zwykłej serwetki :)

 Re: Jaką świecę zabrać na Wigilię Paschalną?
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2014-04-19 13:01

Podczas Liturgii Wigilii paschalnej jest odnowienie przyzeczen chrzcielnych. Symbolika swiatla jest bardzo mocno nawiazuje do chrztu. Swieca od chrztu (gromnica) jest najlepsza swieca jaka mozna ze soba zabrac. :-)
U mnie w parafii zawsze proboszcz wspomina ze najlepiej przyjsc ze swiecami od chrztu. (choc moze byc kazda inna).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: