logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wola człowieka jest poza kontrolą Boga?
Autor: K. (---.opera-mini.net)
Data:   2014-04-20 23:42

Czy wola człowieka jest poza kontrolą Boga?

 Re: Czy wola człowieka jest poza kontrolą Boga?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-04-21 10:05

Skoro Bóg dał nam świadomie "wolną wolę", co moim zdaniem jest podzieleniem sie w malutkiej części z Jego boskością, to mamy ją samodzielnie. Przykładem całkiem nieograniczonej wolnej woli jest np. grzech pierworodny, czy możliwość zerwania więzi człowieka z Bogiem za cenę potępienia.

 Re: Czy wola człowieka jest poza kontrolą Boga?
Autor: Maggy (---.play-internet.pl)
Data:   2014-04-21 12:08

Wola jest wolna i tylko ja nią mogę kierować. Bóg może tylko mi podpowiadać, sugerować, zachęcać, ostrzegać i tylko w ten sposób może mieć wpływ na moją wolę wyboru. Ale kazać zrobić tak jak chce On nie może bo kocha.

 Re: Czy wola człowieka jest poza kontrolą Boga?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2014-04-21 13:46

Dla uściślenia:

W przypadku Boga jako bytu Absolutnego pojęcia "może"/"nie może" są zupełnie nieadekwatne, nie mają zastosowania.
Oczywiście, że Bóg może decydować za nas, może nas zupełnie zniewolić, może nawet unicestwić całe dzieło stworzenia itd., bo po prostu jest wszechmocny w dosłownym znaczeniu tego słowa.

ALE:

Bóg jest istotą niezmienną w swojej strukturze bytowej, ponadto wszechwiedzącą i będącą ponad czasem (moim zdaniem słowo bardziej adekwatne niż "poza" czasem). Na tej podstawie możemy żywić uzasadnioną pewność, potwierdzoną również autorytetem Objawienia, że z tej mocy nie korzysta i nie skorzysta - jeśli raz dał wolność, nigdy jej nie odbierze; jeśli raz stworzył, nie zniweczy stworzenia; jeśli raz umiłował nigdy nie przestanie kochać.

Tytułowa kwestia rozbija się więc o podległość lub niepodległość ludzkiej woli w stosunku do woli Boga już w momencie stworzenia, a w tej kwestii Pismo (jak i doświadczenie) uczy nas, że rzeczywiście jesteśmy wolnymi i to do najdalej posuniętych konsekwencji - możliwości wyboru Boga i życia z Nim lub odwrócenia się i życia bez Niego, zarówno w doczesności jak nieskończoności.

Pozdrawiam

 Re: Czy wola człowieka jest poza kontrolą Boga?
Autor: B. (---.net.pulawy.pl)
Data:   2014-04-21 21:15

Każdy człowiek ma wolną wolę. Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jednak Bóg może zawsze ingerować w wybór człowieka, jeśli zechce i poprowadzić go zbawienną drogą. Tak zadziało się kiedyś, gdy działając "spontanicznie" doznałam nieoczekiwanie cudownego ratunku w bardzo trudnej sytuacji: można to przedstawić opisowo w ten sposób, że wędrując przez krajobrazy górzyste za granicą byłam jakby "przeciągana" na sznureczku do miejsca, gdzie zdarzył się ów nieprawdopodobny cud, który mógł się zdarzyć dokładnie tam, gdzie się znalazłam. Przypadkowi nie dało się żadną miarą przypisać mojego ocalenia. Dodam tylko, że wierna i wytrwała modlitwa w różnych formach, jak np. różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia są wg mojego rozeznania jakby "katalizatorami" takich cudownych zdarzeń.

I odwrotna sytuacja: człowiek pogrążony w grzechu, żyjący bez Boga może udaremnić scenariusz ratunkowy dla swojego życia. Bez modlitwy jest naprawdę ogromnie ciężko czegoś w Bożym scenariuszu szans i ratunków nie zepsuć.

Nie rozumiem tylko, dlaczego w pewnych sytuacjach człowiek modlący się i prowadzący życie sakramentalne również ciężko tonie i bywa "zatapiany" (w sytuacji, gdzie inne osoby popełniają najcięższe grzechy na jego życiu)?.

 Re: Czy wola człowieka jest poza kontrolą Boga?
Autor: Zofia (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2014-04-21 23:35

Skoro mam wolną wolę, to mogę zdecydować co z nią zrobić:) i mogę za św. Ignacym Loyolą oddać ją Bogu.

Zabierz, Panie, i przyjmij
całą wolność moją,
pamięć moją i rozum,
i wolę ma całą,
cokolwiek mam i posiadam.
Ty mi to wszystko dałeś-
Tobie to oddaję.
Twoje jest wszystko.
Rozporządzaj tym w pełni
wedle swojej woli.
Daj mi jedynie
miłość Twą i łaskę,
albowiem to mi wystarcza.

Amen :)

A potem wystarczy każdego dnia powtarzać ten akt całkowitego zawierzenia:).

 Re: Czy wola człowieka jest poza kontrolą Boga?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-04-22 15:06

Jest pewnego rodzaju samoograniczeniem się Boga. Uczynionym z miłości do stworzenia. Jest darem. Darem, który możemy wykorzystać albo nie.
To nie jest porządek typu: kontrola/władza/opresja/przymus, przedmiot. To jest raczej porządek: miłość, dar, wolność, podmiotowość.

Miejmy też świadomość tego, że Bóg jest NIEPOJĘTY dla nas. Pytania typu: "może/nie może". Jeśli może, to czemu to nie robi? Albo jak może, to czemu robi? A dlaczego robi tak a nie inaczej? Pytania stawiane przez stworzenie w stosunku do Stwórcy są z definicji nonsensowne.
Czy Bóg mógł ograniczyć wolną wolę Hitlera (ochrzczonego w Kościele rzymskokatolickim) lub Stalina (chrześcijanina prawosławnego)? Pewnie mógł? No to czemu tego nie zrobił? No bo nie zrobił. A może zrobił tylko nie wiemy? Może ograniczył ich wolną wolę, bo w końcu nie zrealizowali jej do końca? Nie wiem i prawdę mówiąc nie chcę wiedzieć. Co mi da ta wiedza? Czy w ten sposób, na drodze takiego spekulatywnego myślenia zbliże się do Boga? Będę lepszym chrześcijaninem?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: