logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: marek (---.opecgdy.com.pl)
Data:   2014-04-23 14:51

Dzień dobry. Pamiętam jak ogladając ostatnie sceny filmu "Pasja" Mela Gibsona byłem pod ogromnym wrażeniem przedstawionego tam momentu Zmartwychwstania naszego Pana. Wiem oczywiscie, że to tylko wizja samego autora. Ale mam takie oto pytanie. Może proste i wręcz dziecinne. Dlaczego Pan Jezus żeby opuścić grób po Zmartwychwstaniu odsunął kamień?
Dziękuję. Chwała Panu. Marek

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-04-23 16:59

Bo jest gentelmanem i nie pozwolił, żeby baby się z tym kamieniem szarpały. Wszak szły namaścić ciało i już w drodze martwiły się, kto im go odsunie (Mk 16,3).

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: pomidorek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-04-23 18:07

Dzięki temu każdy mógł zobaczyć, że grób jest pusty.

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: Margot1970 (---.tomaszow.mm.pl)
Data:   2014-04-23 18:29

Myślę, że po to, aby uczniowie od razu zobaczyli co się stało.

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: Robson (---.static.chello.pl)
Data:   2014-04-23 19:09

1) Bo po prostu tak mógł i zechciał.
2) Żeby wyjść z grobu na własnych nogach, bo
2a) dając tym samym pośrednio świadectwo, że nadal jest z ciała człowiekiem, chociaż też kimś więcej, bo pewnie i największy siłacz by sam kamienia nie przesunął.
2b) jakby uczniowie sami musieli odsunąć kamień, żeby zobaczyć pusty grób, to by mogli pomyśleć, że wyparował, został uniesiony do nieba, etc.

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: l (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-04-24 10:41

Czy Ewangelie podają, że Jezus odsunął kamień?
"A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim"
Mt 28,2

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: Robson (---.static.chello.pl)
Data:   2014-04-24 15:13

Czyli jednak:

0) bo scenarzysta pomyślał, że to fajna scena będzie :)

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-04-24 17:24

Nie jestem fanem tego filmu. Abstrahując od jego wymiaru artystycznego, mam zastrzeżenia teologiczne.
W filmie tym pokazano właśnie Zmartwychwstanie. Wiem, że jest to wizja twórcy, że to tylko film ale widzę w tym pewnego rodzaju nieuczciwość.
Z jednej strony twórcy podkreślają, że "tak właśnie było" (powiedzenie to krążyło jako słowa papieża Jana Pawła II, niepotwierdzone) a z drugiej strony musimy pamiętać, że Zmartwychwstanie to Tajemica.
Nikt tego nie widział, nikt nie wie jak to się odbyło, nie ma żadnego materialnego dowodu. Świadkowie tamtych wydarzeń wiedzą: żłożono Ciało do Grobu w piątek przed zmierzchem a w sobotę o świcie Grób był pusty, kamień odwalony, w środku tkaniny.
To wiemy, w resztę wierzymy. I to jest fundament naszej wiary chrześcijańskiej. Podkreślam: nie wiemy, bo nikt tego nie widział, nie sfilmował, nie zrobił zdjęć a wierzymy i wiarę tę przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Nie ma Zmartwychwstania, nie ma chrześcijaństwa. Koniec kropka.

W dawnych czasach wiele pism predendowało do miana kanonicznych, wyrażających Objawione Słowo Boże. Wśród nich były też i takie, które opisywały Zmartwychwstanie. Że ktoś widział, że wie, że stał w ogrodzie, że strażnik nie spał i tak dalej. I Kościół odrzucił te wszystkie opowieści i wysłał je do schowka. To są apokryfy. Ciekawe opowieści ale nie niosące Prawdy Objawionej.

Film "Pasja" jest w dużej mierze oparty na tego typu apokryfach, na malarstwie Gruenewalda, na objawieniach bł. Katarzyny Anny Emmerich.
To tylko film i nic więcej. Można go cenić wyżej, można niżej, można oglądać, można nie oglądać. Nie jest jednak Ewangelia. I to musimy pamiętać.

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-04-25 03:18

"złożono Ciało do Grobu w piątek przed zmierzchem a w sobotę o świcie Grób był pusty, kamień odwalony, w środku tkaniny. To wiemy, w resztę wierzymy. /.../ nikt tego nie widział, nie sfilmował, nie zrobił zdjęć a wierzymy i wiarę tę przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Nie ma Zmartwychwstania, nie ma chrześcijaństwa."
Uzupełniłabym, że wiele dowodów Zmartwychwstania Jezus dał wkrótce po Zmartwychwstaniu - objawił się uczniom w drodze do Emaus, apostołom (gdy nie było niewiernego Tomasza), apostołom ponownie (gdy był niewierny Tomasz, a Jezus udostępnił mu swoje rany do zbadania). Potem znowu ukazał się Jezus nad Morzem Tyberiadzkim J 21,1. "Zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli" 1 Kor 15,6 Jezus po zmartwychwstaniu jadł z uczniami, wszedł mimo zamkniętych drzwi. Widzieli jak umarł, pochowali Go w grobie, a potem wielokrotnie widzieli Go żyjącego. Bóg pozwolił tym świadkom nie tylko wierzyć, ale i widzieć i słyszeć, dotykać Jezusa Zmartwychwstałego.

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-04-25 10:06

No ale przecież autorowi nie chodziło o to, kto odsunął kamień, tylko po co został odsunięty i kompletnie nieistotne jest, czy sam Jezus, czy anioł, bo czy anioł zrobiłby cokolwiek wbrew woli Jezusa? Po co, skoro do Wieczernika drzwi otworzyć nie musiał.

 Re: W filmie 'Pasja' Pan Jezus odsunął kamień. Po co?
Autor: xc (---.205.68.145.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-04-25 21:04

Pani B.!

Zgadzam się z tym co Pani pisze. Z tym, że Pani opisuje wszystko to co było potem.
Potem, Jezus szedł z uczniami do Emaus, potem jadł rybę i tak dalej.
Ja akcentuję jednak inny moment. Moment pustego Grobu i aktu Zmartwychwstania oraz ich tajemnicy. Nie jesteśmy w stanie określić (nawet w dużym przybliżeniu) kiedy dokładnie miało ono miejsce. Bliżej piątkowego zmierzchu czy niedzielnego brzasku? A może był to proces rozciągnięty w czasie? Powiedzmy zaczął się w piątek wieczorem a skończył w sobotę wieczorem? A może trwał tylko ułamek sekundy? Na filmie Gibsona pokazane jest jak martwy Jezus prostuje się. A może rozpoczął w drugą stronę?
To jest Tajemnica naszej wiary. I ktokolwiek powie: wiem jak było a było tak i tak - wypycha się sam poza nawias naszej wiary.

Siódma, ostatnia teza "Traktatu logo-filozoficznego" Wittgensteina brzmi: "O czym nie można mówić, trzeba milczeć".

Ja wolę milczeć.

Po co to piszę? Nie po to aby dezawuować wartość filmu Gibsona. Mnie się nie podoba, komu innemu owszem. Sprawa gustu. Ale to TYLKO film i musimy o tym pamiętać.

Co do samego pytania o przyczynę odsunięcia kamienia. Jezus był BOGIEM a pytanie "dlaczego" w stosunku do Boga jest nieadekwatne. Nie uzyskamy na nie odpowiedzi. Jeślibyśmy uzyskali odpowiedź, to znaczy, że nie mamy do czynienia z Bogiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: