logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chrzest dorosłej osoby.
Autor: qwerty (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-21 14:17

Jestem osobą dorosłą i chciałbym się ochrzcić, potrzebuje rady, pomocy, informacji, wiem że można znależć w internecie jednak może jest ktoś kto przechodził ta drogę. bardzo proszę o pomoc.

 Re: Chrzest dorosłej osoby.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-21 16:12

Polecam: http://www.katechumenat.pl/osrodekwkrakowie.php

 Re: Chrzest dorosłej osoby.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-21 16:22

Po pierwsze: czy na pewno wiesz, że nie byłeś ochrzczony. Nie wolno się chrzcić po raz drugi, nawet jeśli chrzest miałbyś w innym wyznaniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to trzeba pytać w parafii gdzie mieszkałeś jako dziecko, w kancelarii u księdza. A najpierw rodziców, jeśli ich masz.

Po drugie: czy mieszkasz w dużym mieście czy małej miejscowości? W Krakowie jest organizowany roczny kurs przygotowujący do chrztu, komunii i bierzmowania - bo dorośli ludzie przyjmują te sakramenty równocześnie. Zapewne w innych dużych miastach kursy takie też są, trzeba spytać w kurii albo w swojej parafii. Polecam je, bo tam równocześnie wchodzi się w pierwszą katolicką wspólnotę, której zwykle brakuje w najbliższym otoczeniu, skoro nie byłeś chrzczony. Jest obok ktoś, kto ma czas pomóc i ludzie, którzy przeżywają to samo. To bardzo pomaga.

Można mieć jeszcze znajomego księdza lub wspólnotę, ale przecież wtedy nie pytałbyś na forum internetowym, bo ksiądz jest bliżej, a bardzo by się ucieszył Twoim pomysłem.

Jeśli nie ma takich możliwości, to trzeba się zgłosić do parafii, w której się mieszka, do kancelarii i tam kapłan wszystko powie i pokieruje. Trzeba będzie przejść pewną katechezę, jej długość zależy od tego na ile orientujesz się w wierze katolickiej i na ile jesteś świadomy co to jest chrzest. Dorosłego człowieka nie chrzci się bez przygotowania, chyba że umiera. Musi być świadomy tego, co robi.

 Re: Chrzest dorosłej osoby.
Autor: Mamda (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-07-21 17:53

Skąd konkretnie jesteś?
W różnych diecezjach różnie to wygląda. W niektórych nie ma żadnych wyspecjalizowanych ośrodków przygotowujących do sakramentów inicjacji i zajmuje się tym (a w każdym razie powinien) proboszcz.
W innych funkcjonują ośrodki zajmujące się przygotowaniem dorosłych.
Jeśli masz koło siebie dominikanów, to szukaj w ich klasztorach, bo większość z nich prowadzi katechumenat.
Gdybyś była z Krakowa to bardzo polecam:
http://www.liturgia.dominikanie.pl/katechumenat_doroslych,5.html

 Re: Chrzest dorosłej osoby.
Autor: Mamda (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-07-22 23:19

Bogumiło,
w Krakowie, w obu wspomnianych tu ośrodkach kurs trwa pół roku (od jesieni do Wigilii Paschalnej). O rocznym nie słyszałam. Taką drogę przechodzi większość katechumenów. W wyjątkowych przypadkach ten czas sie wydłuża, ale to są indywidualnie rozpatrywane sprawy.

 Re: Chrzest dorosłej osoby.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-23 00:04

Trochę zaokrągliłyśmy, ja w górę, Ty w dół :)) Chyba od października do świąt wielkanocnych (które są różnie, czyli może być 7 miesięcy), ale potem jeszcze były spotkania z ochrzczonymi czy bierzmowanymi (gdy zajmował się tym ks. Szczepaniec). Teraz już nie ma? Znajomy chodził prawie cały rok szkolny.

Zajrzałam teraz na stronę z ul. św. Marka i tam też jest napisane:
"Przygotowanie do sakramentu chrztu trwa zasadniczo przez cały rok kościelny i jest z nim ściśle powiązane"
A u dominikanów - podana jest data rozpoczęcia i zakończenia - kurs trwa 8 miesięcy. W wakacje nic nie ma.

 Re: Chrzest dorosłej osoby.
Autor: gwerty (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-23 09:29

Moja Narzeczona jest chora na nowotwór, ja na 100% nie byłem chrzczony, nie ma śladu w żadnej parafi, pochodze z rozbitej rodziny, rodzice rozwiedzeni.

Pochodze z województwa lubelskiego, Jednak pracuje na terenie całego Kraju.

W różnych rozjazdach. Dlatego na terenie miejsca zamieszkania jest nie możliwe dla mnie uczestnictwo w rocznym przygotowaniu, poniewaz praca mi an to nie pozwala.

W Boga wierze, na religie chodziłem skończyłem szkołe z ocena BDB. Pojęcie o wierze mam.

Jest to moja przemyślana decyzja, chcę być katolikiem formalnie choc od dawna chodzę do Kościoła,

Chrzet potrzebuje w kilka miesięcy, zamierzamy się pobrać i chciałbym raczej zdąrzyć...

 Re: Chrzest dorosłej osoby.
Autor: pomidorek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-24 07:52

Idź do proboszcza parafii, na terenie której teraz mieszkasz i mu to wszystko powiedz. U nas ludźmi przygotowującym się do Chrztu opiekuje się 1 z księży. Zapewne uda się dostosować przygotowania do Twoich warunków życia. Coś w rodzaju indywidualnego toku studiów ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: