logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: jeszcze jedno pytanie (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-15 01:14

Mam 24 lata. Czy jest sposób, by zabezpieczyć się przed złym życiem :) ? Już wyjaśniam... Nie chciałabym popełnić wielkich, życiowych błędów.
Czy można w paru punktach napisać na czym się skupić? Czy jest to: zdrowie, praca, szacunek do siebie (bo tylko my wiemy jak żyjemy), wartość w swoich oczach, rodzina, czyste sumienie, bogata dusza? Czyli ciało, duch, umysł. Coś jeszcze? Jasne - nie można zbadać wszystkiego; nie można wiedzieć wszystkiego; każdego życie (mniej więcej) składa się z tych samych elementów. Rozumiem też, że dużo zależy od priorytetów.
Czytam Biblię, obserwuję siebie = zaglądam w swoje myśli, patrzę na zachowania, emocje, pragnienia, lęki. Cały czas mam niedosyt bo nie przeczytałam do tej pory całej Biblii. Dlaczego? Uwielbiam krótkie książki :) można je przemyśleć tego samego dnia, wszystko się pamięta. A ta księga jest na rok myślenia minimum; ewentualnie ekspresem w miesiąc; a w rzeczywistości na całe życie. I do tego trzeba uważać się za wielkiego człowieka, żeby dojść do wniosku, że już się wszystko zrozumiało :)
Dzisiaj zrozumiałam, że chcieć wszystko zrozumieć jest złym pragnieniem. Wprowadza chaos i zagubienie a nie spokój. Problemy rozwiązuje się też na bieżąco. Nie oczekuję również, że życie będzie tylko miłe i pozbawione cierpień, rozczarowań, żalu czy dramatów. One też są potrzebne.
Aha i moja wieeeeeelka wada jest taka, że ja nigdy sobie nie ufam; czy to co myślę jest właściwe, Zawsze szukam kogoś, kto mi to potwierdzi.
Nie rozpisuję się więcej, bo sama wolę treściwy, krótki, jasny przekaz.
Aha... nie lubię zasad typu: kieruj się miłością bo to zbyt ogólne i nie kieruje.
Nie lubię porad typu: 10 przykazań, Bóg pokieruje, zdaj się na łaskę Pana itp. :)

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-15 06:51

10 przykazań, Bóg na 1 miejscu, pozostałe ok. Cała Biblia - 1 rok czytania. Niezbędne.

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: Jerzy50 (---.kamiennagora.vectranet.pl)
Data:   2014-08-15 07:03

Jeśli nie ufasz Bogu, więc po co odwiedziłaś tę stronę? Szukasz mądrości ludzi, a przecież wszelka mądrość pochodzi od Boga. On jeden widzi nas w pełni, wie o nas wszystko, wie więcej, niż my sami jesteśmy w stanie poznać. Bóg daje nam wszystko, co potrzebujemy, wie także to, czego nie powinniśmy wiedzieć, by nadmiar zbędnej wiedzy nie sprowadził nas na manowce. Przykład? Proszę bardzo: przez lata pasjonowała mnie historia. W poszukiwania coraz większej ilości wiedzy o jakichś wydarzeniach z przeszłości przekopywałem stosy książek. W tym "owczym pędzie" zatraciłem umiar i stanąłem blisko obłędu. W końcu zrozumiałem, że o tym, co zdołam poznać nie decyduje ilość przeczytanych książek, ale pojawienie się innych materiałów archeologicznych, słowem - nowych odkryć. Człowiek widzi tylko to, co Bóg zechce mu pokazać, usłyszy tylko tyle ile mu nie zaszkodzi. Jeśli zaś zapragnie więcej, niż to jest dla niego przeznaczone, wówczas, podobnie jak Ty teraz, znajdzie się w rozterce. Jezus wielokrotnie powtarzał, że życie swoje powinniśmy oprzeć na zawierzeniu siebie Bogu, nie w jakiejś sprawie, jakiejś części, ale na zawierzeniu w pełni. Pokazywał na dzieci, które nie starają się czegokolwiek rozumieć, dlaczego mają ufać rodzicom, lecz po prostu ufają. Tak też jest z Bogiem. Nie staraj się zatem rozsądzać co powinnaś, a czego nie. Powiedz Jezusowi jakże piękne i jakże proste słowa: Panie, Ty wiesz wszystko, prowadź mnie przez meandry mojego żywota tam, gdzie zaplanowałeś dla mnie miejsce, zanim przyszłam na ten świat. Duch Święty poprowadzi Cię, bez Twojego wysiłku, tylko uwierz Mu i pozwól siebie prowadzić. Szczęść Boże!

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: Mateusz (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-08-15 11:33

Ale to właśnie w Przykazaniu miłości Boga i bliźniego zawiera się wszystko to, o co pytasz. Poza tym, nakreślenie wskazówek typu "rób to, to i jeszcze to, a nie rób tego i tamtego" może prowadzić do czegoś zupełnie odwrotnego niż jest oczekiwane w tym przypadku. Do reakcji typu: "a dlaczego jakiś pierwszy lepszy ma wiedzieć lepiej ode mnie co jest dobre".
Dlatego, odpowiadając na prośbę wskazania kogoś, kto powie, co jest dobre i właściwe odpowiadam - wybierz Boga i Jego Przykazania. Nie ma lepszych drogowskazów życiowych dla wierzącego.

Z Bogiem

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: jeszcze jedno pytanie (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-15 16:17

Tak, szukam mądrości ludzkiej. Nie mogę pojąć mądrości Bożej.

Dlaczego tu weszłam? Tu mogę skonfrontować się z krytyką tego co piszę i dowiedzieć się prawdy o sobie, której ja nie dostrzegam. Pan to ładnie wyjawił na światło dzienne.

Dziękuję :)

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: babcia (---.dsl.bell.ca)
Data:   2014-08-15 17:44

Wiesz co? Po przeczytaniu twojego pytania zastanowilam sie na swoim zyciem. Nie powiem ze moje zycie bylo zle ale nie jestem z niego w pelni zadowolona i wiem ze moglabym je lepiej wykorzystac, no ale czasu sie nie cofnie.
Osobiscie bym poddala sie woli Bozej i codziennie modlilabym sie do Ducha Swietego o Jego 7 Darow. Mlody czlowiek tego nie zrozumie ale jezeli jestes taka skrupulatna to moze choc zastanowisz sie. Wierz mi, wiecej nie trzeba.

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-16 12:48

Zaufaj Bogu. Nie obwiniaj się, że nie wszystko wiesz, rozumiesz. Przed Toba całe życie i jeżeli już teraz zadajesz sobie takie pytania, to rokuje to bardzo dobrze. Uwierz, ze Pan Bóg udzieli Ci odpowiedzi na każde pytanie. Zaufaj, że odpowiedź przyjdzie zawsze, przez innych ludzi, ale też sama coraz bardziej będziesz wiedziała o co w życiu chodzi. Zyj słowem Bożym, ono Cię wzmocni. Świat będzie Cię odciągał od Boga, ale trwaj przy Nim ze wszystkich sił. Dla Boga jesteś najukochańszym dzieckiem i niech ta wiara Cie wzmacnia. Życzę Ci wytrwałości każdego dnia w odkrywaniu planu jaki Bóg ma w stosunku do Ciebie. Uwierz, to przyjdzie samo, bez Twoich zasług i starań. Na tym polega miłość, że dostajemy wszystko, co jest nam potrzebne. Wszystkiego dobrego.

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: pomidorek (---.centertel.pl)
Data:   2014-08-17 07:56

Przykazania są właśnie po to.
Biblia to nie książka, ale biblioteka. :)

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: Malgorzata (---.adsl.highway.telekom.at)
Data:   2014-08-18 18:57

No coz mysle ze mozna to ujac tak Bog jest miloscia i w Nim cala nasza nadzieja powierz Mu wszystkie swoje rozterki, trudnosci a On Cie poprowadzi. A tak na marginesie to Ty chyba sama nie wiesz czego chcesz, dorosnij dziewczyno. Pozdrawiam

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: Zuzanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2014-08-22 22:26

"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego."

Mt 5, 17-20

 Re: Jakimi zasadami kierować się w życiu?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-23 16:36

"Czy jest sposób, by zabezpieczyć się przed złym życiem :)" - słusznie pytasz. Żaden człowiek nie da rady przeżyć życia w sposób całkowicie dobry, ale trzeba starać się czynić dobro, a czynienia zła unikać. Katolicy mówią tu o grzechu, o tym że grzeszny jest każdy (tak też mówi nasze Pismo Święte), a więc upada. Katolicyzm ma jednak sposób na upadki człowieka - podnoszenie się poprzez sakrament pojednania (w uproszczeniu rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, szczera spowiedź [---> odpuszczenie grzechów]). Katolik czerpie pokój i siły z sakramentu Eucharystii (Komunii Św.), w sposób nadprzyrodzony, bo Pan Jezus to obiecał (np. J 6,53) i to daje.

"na czym się skupić? Czy jest to: zdrowie, praca, szacunek do siebie (bo tylko my wiemy jak żyjemy), wartość w swoich oczach, rodzina, czyste sumienie?"
Nie da się skupić na jednej z tych spraw resztę traktując "lżej".
"Zdrowie" - tak, ale nie zależy to do końca od człowieka. Szpitale są pełne osób chorych które starały się dbać o zdrowie. A i na cmentarzach są groby osób np. 15-letnich, 22, 34, 45-letnich, starszych od nich i młodszych. Zmarli, bo człowiek czasem jest bezsilny. Niemniej w ramach naszych możliwości powinniśmy dbać o zdrowie swoje i innych (np. nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu, nie używać narkotyków, myć ręce przed jedzeniem, przeprowadzać badania i leczenie w razie potrzeby, itd.). Jako poseł mamy starać się o stanowienie ustaw chroniących zdrowie, czyli zajmujemy się ochroną zdrowia w sposób szerszy.
"Praca" - ważna, bo jej wynikiem są środki na utrzymanie i ewentualna satysfakcja, radość (ale nie zawsze). Ale już pracoholizm nie jest dobry (np. o 2-giej w nocy powinno się spać, a nie kończyć protokół). Generalnie - katolicy mają takie cztery zasady ("cnoty główne") - w tym "umiarkowanie". No i bywa praca dla katolika nie do przyjęcia (np. w sexshopie).

"Czyli ciało, duch, umysł." - tak. Z tym że katolicyzm na pierwszym miejscu stawia ducha. Św. Augustyn powiedział, że gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na miejscu właściwym.

"obserwuję siebie = zaglądam w swoje myśli, patrzę na zachowania, emocje, pragnienia, lęki." - tak, ale nie za dużo, można popaść w narcyzm :)

"moja wieeeeeelka wada jest taka, że ja nigdy sobie nie ufam; czy to co myślę jest właściwe, Zawsze szukam kogoś, kto mi to potwierdzi."
To nie jest wada, to normalne i dobre. Ale tu jest największy problem. Zapytasz ateistę (powiedzmy o współżycie przed ślubem) - powie Ci np. "jak się kocha to można", zapytasz katolika - odpowie Ci "nie można". Zatem jak widać dobro i zło to pojęcia względne.
Jak zdobyć p e w n o ś ć, że wybór, jakiego w życiu dokonujesz jest naprawdę właściwy? Po ludzku to niemożliwe. Chrześcijanin jednak ma coś, jak stały wzorzec metra w Sèvres. Jest to nauka Chrystusa. A On potwierdził Przykazania jakie dostał od Boga Mojżesz (Mt 19,16-19) i powiedział, że "miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań" (po prostu :)
Pismo Święte przekazuje katolikom, że Chrystus ustanowił Kościół i że jest cały czas (teraz też) jego Głową.

Nie wiem czy jesteś ochrzczona i czy jesteś katoliczką, ale dobrze że szukasz, kto szuka ten znajdzie. Powodzenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: