logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: Franek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-08-15 20:10

To tradycja zbliżona do naszych świeczek. Czy nie jest to zdradą religii, czy tylko uczczeniem zmarłego? Jan Paweł II np. modlił się w synagodze, ale czy może to zrobić zwykły wierny? Jakie są granice ekumenizmu? Czy postawienie tego kamyka jest równoznaczne z przyjęciem pewnych zasad innej wiary, wykonywaniem ich?

Na wszelki wypadek piszę, że pytanie nie ma na celu ataku ruchu ekumenicznego i nie jestem związany z jakiegokolwiek rodzaju tradycjonalizmem.

Dodam jeszcze, że tradycja ta według żydów wywodzi się z Ziemi Obiecanej - gdy ktoś np. podróżował i w tym czasie zmarł, chowano go, a miejsce oznaczano kamieniami. Każdy nawiedzający grób dodawał od siebie kamyk, przyczyniając się do "budowy" grobu. Jedna strona żydowska podaje, że po prostu kamienie są bardziej trwałe od kwiatów, itp. i dlatego symbolizują wieczną pamięć.

Jak na razie nie spotkałem się z aspektem typowo obrzędowym tego zwyczaju, ale nie wiem, co o tym sądzić.

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2014-08-16 08:19

Może :)
Może też się pomodlić o zbawienie dla zmarłego.
Podobnie działa to w drugą stronę - Żyd nie tylko może zapalić świeczkę na grobie katolika/chrześcijanina, ale również pomodlić w sprawie jego zbawienia.
W przypadku relacji z judaizmem sprawa jest dość prosta, bo modlimy się dokładnie do tego samego Boga (przynajmniej z naszej perspektywy), a wiele naszych, chrześcijańskich zwyczajów wywodzi się wprost z judaizmu - z niego czerpie forma Mszy Świętej, wiele naszych modlitw itd.
Jeśli znasz chrześcijaństwo w jego wymiarze doktrynalnym (wiara w Jednego Boga w Trzech Osobach, Bóstwo Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego itd.) modlitwa za Żydów (zmarłych czy żywych), z Żydami (zmarłymi czy żywymi - świętych obcowanie i te sprawy :) ) czy na sposób Żydów (położenie kamyczka, modlitwa w jarmułce w synagodze) jest dla Ciebie bezpieczna.
Dobrze jednak, że podchodzisz do sprawy krytycznie - trzeźwa spojrzenie pozwoli Ci dostrzec różnice jakie nas dzielą i granice dialogu. Ważne też by wraz z dialogiem z Żydami szło w parze aktywne i pełne zaangażowania poznawanie własnej religii.

Pozdrawiam

PS. dla ścisłości: z judaizmem nie łączy nas dialog ekumeniczny - ten zachodzi wyłącznie między różnymi denotacjami chrześcijańskimi - lecz dialog międzyreligijny.

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: Ya (82.177.21.---)
Data:   2014-08-16 08:42

W przypadku judaizmu jest zdecydowanie mniej wątpliwości niż w przypadku innych religii. Wynika to z tego, że Chrystus nie obalił, a wypełnił stary testament. Nowy Testament bazuje na dorobku religijnym i kulturowym judaizmu, z którego można czerpać, aby pełniej przeżywać chrześcijaństwo.
Wychowałam się w domu gdzie dziadek był żydem, babcia protestantką, a rodzice katolikami. Najważniejszy jest szacunek. Pamięć o judaizmie to jak pamięć o przodkach. Nie musisz z poprzednim pokoleniem się zgadzać, ale z niego wyrastasz i czerpiesz.

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-08-16 10:51

Oddanie hołdu zmarłemu wg jego religii (tradycji) jest zawsze postępowaniem szlachetnym. Ludzie nie bójmy się innych religii i tradycji, a szczególnie naszych "starszych braci w wierze". To z Nimi Bóg rozmawiał, dając nam drogowskaz życia - Dekalog. I to mała Żydóweczka urodziła nam Jezusa.

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: Franek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-08-17 12:27

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Moja obawa wiązała się przede wszystkim z tym, że według niektórych Żydów układanie kamieni odpędza złe duchy i jakieś inne stworzenia pochodzące z filozofii kabalistycznej, co z naszego punktu widzenia jest magią.

Największym problemem dla mnie jest to, że Żydzi często stosują np. radiestezję w celu wyznaczenia granic cmentarza. Wiele odłamów stosuje gematrię [m.in. wróżenie z wartości literowych], magię, zachowania przesądopodobne, wiarę w różne demony, przekazy niewiadomego pochodzenia, o podejrzanym zabarwieniu.

Nawet gwiazda Dawida była gdzieś opisana jako jakieś "duchowe światło", w stylu okultyzmu.

Nie mówię o religii żydowskiej wywodzącej się z Tory, ale o "otoczce" rabinicznej.

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2014-08-17 14:19

Znalazłam taki fragment wyjaśniający:

"Judaizm uważa tę formę dobroci, którą skierowujemy wobec zmarłych, za najwyższą formę dobroci, bo nie istnieje najmniejsza nawet możliwość, aby ten, komu ją okazujemy, mógł nam za nią odpłacić. Jest to więc dobroć całkowicie bezinteresowna."

http://www.the614thcs.com/40.1380.0.0.1.0.phtml

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: Franek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-08-18 19:52

Serdecznie dziękuję za pomoc. Niech Was Bóg błogosławi!

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-19 13:03

"obawa wiązała się przede wszystkim z tym, że według niektórych Żydów układanie kamieni odpędza złe duchy i jakieś inne stworzenia pochodzące z filozofii kabalistycznej, co z naszego punktu widzenia jest magią."

"Największym problemem dla mnie jest to, że Żydzi często stosują np. radiestezję w celu wyznaczenia granic cmentarza. Wiele odłamów stosuje gematrię [m.in. wróżenie z wartości literowych], magię, zachowania przesądopodobne, wiarę w różne demony, przekazy niewiadomego pochodzenia"

Jeżeli wiążesz z tym jakoś zwyczaj kładzenia kamyków na grobach - to nie kładź kamyków. Odpowiedzi dostałeś po Twoim pierwszym poście, gdzie nie pisałeś o tym.
Wystarczy jeżeli normalnie, po katolicku, pomodlisz się za zmarłych.
W Ziemi Świętej przewodnik tłumaczył nam, że kamyki na grobach są tak, jak u nas wiązananki kwiatów na grobie. Na świeczkę (znicz) w grobach na cmentarzu żydowskim na zboczach Góry Oliwnej są maleńkie wnęki w "nogach" grobu.

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-08-19 13:52

uważam, że nie ma żadnych przeszkód. Jakiś czas temu w Hajfie postawiłem taki kamyk z Polski na grobie przyjaciela, emigranta marcowego.
Zwyczaje "grobowe" Polaków różnią się znacznie od innych zwyczajów nawet w innych krajach katolickich. Miejmy to na uwadze.

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-08-21 03:17

danusia pisze:
Znalazłam fragment:
"Judaizm uważa tę formę dobroci, którą skierowujemy wobec zmarłych, za najwyższą formę dobroci, bo nie istnieje najmniejsza nawet możliwość, aby ten, komu ją okazujemy, mógł nam za nią odpłacić. Jest to więc dobroć całkowicie bezinteresowna."

Natomiast ja słyszałam, że wręcz przeciwnie - dusze czyśćcowe, za które się modlimy, mogą nam odpłacić dobrem prosząc za nami u Boga.

 Re: Czy katolik może postawić na grobie żydowskim kamyk?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2014-08-25 21:47

Beato :)
Tylko na ziemi mamy wolną wolę wybierając dobro lub zło. W niebie, czyli po tamtej stronie, oddając się Bogu, podlegamy już w całości Jego działaniu.

Nasz proboszcz bardzo ładnie to wytłumaczył. Modląc się za tych co odeszli, ponieważ miłość przekracza wszelki czas, jest ponad czasem, mamy możliwość tu z ziemi okazać wybaczenie, wdzięczność, bo za życia naszego, nie zdążyliśmy tego okazać. Bardzo to do mnie przemówiło.

Ty piszesz o drugiej stronie czyli co masz z tego,że modlisz się za zmarłych.

Szczerze powiem, że nie myślę o tym. Skupiam się na obecnym życiu, by kochać Boga i bliźniego, modlitwą docierać tam, gdzie nie mogę czynem lub słowem.

Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: