logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Skąd zwyczaje obrączki na prawej lub lewej ręce?
Autor: G_JP (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-08-15 22:34

Czy ktoś mógłby mi napisać jakie są zwyczaje noszenia noszenia obrączki ślubnej w różnych kulturach/krajach i skąd sie one wzięły? Obrączka należy do sakramentaliów, prawda? W USA nosi się ją na lewej ręce, a w Polsce na prawej. Dlaczego są takie różnice? Mam jedną koleżankę, która bardzo zwraca na to uwagę, kto nosi obrączkę, ponieważ szuka męża, ale czy nie przesadza z tym. Przecież nie ma przymusu noszenia obrączki, jeśli jest się mężem/żoną. Mój mąż uważa, że nie obrączka świadczy o małżeńskiej miłości i pewnie ma rację. Ja jednak przywiązuję uwagę do zakładania jej i staram się ją nosić zgodnie ze zwyczajami panującymi w poszczególnych krajach.

 Re: Skąd zwyczaje obrączki na prawej lub lewej ręce?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-22 15:19

Wszędzie małżonkowie noszą na lewej (bo od serca), a wdowcy na prawej. Natomiast w Polsce odwrotnie - od czasów powstania styczniowego, kiedy kobiety powszechnie przekładały obrączkę, aby wyrazić solidarność z wdowami po powstańcach.

 Re: Skąd zwyczaje obrączki na prawej lub lewej ręce?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-08-25 22:03

Iza, a skąd masz te informacje? Dzieciom powiem, co mi napisałaś, wtedy, kiedy będę je uczyła o Powstaniu Styczniowym. Ostatnio przeczytałam, że obrączkę nosi się na prawej ręce jeszcze w takich krajach jak Serbia, Bułgaria, Rosja, Grecja, Gruzja, Ukraina, Austria, Węgry, Niemcy, Holandia, Norwegia, Dania, Hiszpania, Wenezuela i Indie. Ciekawe, czy to prawda i dlaczego właśnie tam tak. Z ciekawostek podam, że jak ktoś mnie zobaczył z obrączką na lewej dłoni (na zdjęciu zrobionym w USA), to potem poszła fama, że zostałam rozwódką (nie, nie jestem ani rozwódką ani wdową). Także Panie i Panowie, komu na opinii zależy, dbajcie o znajomość obyczajów w różnych krajach.

 Re: Skąd zwyczaje obrączki na prawej lub lewej ręce?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2014-08-26 07:56

A jak reagują w USA widząc kogoś z obrączką na prawej? :) Tak z ciekawości.

 Re: Skąd zwyczaje obrączki na prawej lub lewej ręce?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-26 09:36

Z lekcji języka polskiego w ogólniaku około 15 lat temu, więc nie mam jak dopytać o źródła :-)

 Re: Skąd zwyczaje obrączki na prawej lub lewej ręce?
Autor: Muszka (---.cm-4-3d.dynamic.ziggo.nl)
Data:   2014-08-26 18:26

Do G_JP :) W Holandii katolicy tradycyjnie nosza obraczki na lewej rece - protestanci i reszta na prawej. Z mezem nosimy wiec na lewej - kiedys podczas pobytu w Polsce przekladalam ale teraz juz tego nie robie :)

 Re: Skąd zwyczaje obrączki na prawej lub lewej ręce?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-08-26 18:35

"jak ktoś mnie zobaczył z obrączką na lewej dłoni (na zdjęciu zrobionym w USA), to potem poszła fama, że zostałam rozwódką"

Zależy Ci, żeby sytuacja się nie powtórzyła? Jest kilka wyjść. Możesz na przykład wszędzie robić sobie podwójne zdjęcia, najpierw z obrączką na jednej ręce, potem na drugiej. I następnie wysyłać zgodnie z obyczajami kraju. Albo zastanowić się nad sensem udostępniania własnych zdjęć osobom, które wiedzą o Tobie tyle, ile sobie wymyślą, patrząc na nie. Osobiście polecam podejmowanie działań motywowanych dobrem, a nie chęcią zachowania dobrej opinii u ludzi.

 Re: Skąd zwyczaje obrączki na prawej lub lewej ręce?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-08-26 22:22

O, Iza, tego to mnie nie uczyli. Ale pamięć to masz świetną :)

Wyszywaczku, amerykańska koleżanka zapytała mnie, czy moja obrączka to pamiątka rodzinna, albo czy jestem wdowa. Wtedy przełożyłam obrączkę na lewą dłoń.

J., dziękuję za porady. Wezmę je sobie do serca. Część moich zdjęć, które wysyłałam do Polski zginęła w trakcie drogi pocztowej, że się tak wyrażę. Masz radę na takie przypadki?

Najbardziej martwię się o moją koleżankę, bo ona uważa, że jak mężczyzna, (chociażby był po sakramentalnym ślubie) nie nosi obrączki, to ona może go rozważać na kandydata do związku. No i tacy się jej trafiają, albo ona takich „wyczuwa”. Uważa, że nikogo nie krzywdzi, bo oni na pewno świadomie dają znak, że są do wzięcia. Właśnie, dlatego zastanawiałam się, czy nie przesadza. Są przecież zawody, w których wymaga się, żeby nie nosić nic na rękach (pierścionki, bransoletki). Chyba pozostaje mi modlitwa za nią, bo rozmowy niewiele dają.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: