logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Korzystanie z dóbr duchowych - co to znaczy?
Autor: karmelek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-09-16 21:56

Zaczęłam interesować się świeckim Karmelem i w statucie napotkałam zdanie, że członkowie mają prawo "korzystania z dóbr duchowych Zakonu Karmelitów Bosych".

Szukałam po internecie i ten zwrot dość często pojawia się w różnych tekstach mówiących o duchowości, ale nigdzie nie trafiłam na wyjaśnienie o co dokładnie chodzi.
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co to znaczy "korzystać z dóbr duchowych (np. Zakonu"? O jakie dobra chodzi?

 Re: Korzystanie z dóbr duchowych - co to znaczy?
Autor: xc (---.31.194.161.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-09-16 22:24

Ja bym się zapytał u źródła, tj samych o.o. karmelitów.

 Re: Korzystanie z dóbr duchowych - co to znaczy?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2014-09-17 18:39

Korzystanie z dóbr duchowych może być związane obietnicami.

W "Dzienniczku" św. Faustyny jest mowa o pełnieniu przez osoby świeckie miłosierdzia w trzech formach: czynem, słowem lub modlitwą i tym samym ma się udział w dobrach duchowych, tak jakby się było w zakonie.
Małżeństwo ma jakieś obowiązki i to jest regułą, czyli ugotowanie obiadu, sprzątanie itp. Obowiązki stanu. Będąc więc w rodzinie korzystamy wzajemnie z dobrodziejstw, wypełniamy powierzone zadania.
Zakon ma natomiast swoją regułę, którą wypełnia.

 Re: Korzystanie z dóbr duchowych - co to znaczy?
Autor: karmelek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-09-23 21:11

Danusiu - dziękuję za próbę odpowiedzi.
Ale nadal nie rozumiem co to znaczy "korzystanie (udział) w dobrach duchowych".
Jakie przykładowo dobra duchowe "oferuje" Zakon (lub jakaś wspólnota)?
Co to w ogóle są "dobra duchowe".

xc > dziękuję za odesłanie mnie do karmelitów, ale jak napisałam (proszę doczytać) ten zwrot nie jest związany z karmelitami, ale pojawia się w wielu tekstach o duchowości (nie tylko karmelitańskiej).

 Re: Korzystanie z dóbr duchowych - co to znaczy?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2014-09-23 21:50

karmelku :)

Może jeszcze inaczej tę obietnice jakie wcześniej napisałam odnośnie czynienia miłosierdzia są obietnicami od Pana Jezusa.

Może to czynisz prowokacyjnie, ale jest coś takiego,że jesteś w grupie , wspólnocie osób które wykazują się wzajemną miłością i troską, tworzycie więzi i kiedy powiedzmy życie rzuci Cię w inne środowisko np. ciężkie, może nawet złe wtedy poprzez pamięć, więź duchową z tamtą grupą czerpiesz siłę choćby przez wspomnienie, modlitwę. To mogą być te dobra duchowe.

Zakony maja swój jakiś obrany charyzmat, jeśli pozostają mu wierne przez stulecia więc być może wejście, bycie w takiej wspólnocie, życie w niej poprzez Twoje zaangażowanie i zgodę tym samym pozwala czerpać z wypracowanych życiem, innych osób w łączności z Panem, tychże dóbr duchowych.

Modlitwa kapłanów egzorcystów czerpie także z modlitwy całego Kościoła Świętego. W Credo wypowiadamy, że wierzymy w rzeczy widzialne i niewidzialne.
Rzeczywistości duchowe nie są jednak iluzyjne, one mają jak najbardziej odbicie w realnym życiu z którym się zmagamy.

 Re: Korzystanie z dóbr duchowych - co to znaczy?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-23 22:40

Przykład dóbr duchowych np. dla wspólpracowników Opus Dei:

"Poza uczestnictwem w formacji jakiej udziela Prałatura, współpracownicy otrzymują również możliwość uzyskania szczególnych odpustów.

Wierni Opus Dei modlą się codziennie za wszystkich, którzy w ten czy inny sposób pomagają Prałaturze.

Kilka razy w ciągu roku księża z Opus Dei odprawiają msze za dusze zmarłych współpracowników.

Proszę zobaczyć dalszy tekst na: http://www.opusdei.pl/pl-pl/article/jakie-dobra-duchowe-otrzymuja-wspopracownicy/

Prowadzący ten portal księża odprawiają Msze Święta za internautów (patrz http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=279975&t=279879). Czyli my internauci korzystamy z dóbr duchowych wspólnoty gromadzącej się m.in. na www.katolik.pl i może dzięki temu przestaliśmy, przestajemy, lub przestaniemy robić jakieś glupoty w internecie. Może dzięki temu piszemy tu mądrzejsze odpowiedzi, niż gdybyśmy nie mieli takiego wsparcia w postaci Mszy Świętej za nas. Propozycja zapytania u o.o. karmelitów w Twoim przypadku wydaje się prowadzić porosto do celu, tj. uzyskania najwłaściwszej odpowiedzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: