logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie potrafię być zdecydowana.
Autor: diana (---.opera-mini.net)
Data:   2014-10-13 21:51

Witam. Mam pewien problem zbyt często podejmuje decyzje których nie do końca jestem pewna i zwykle jest to wybór nietrafiony. Tak jak teraz, po maturze przyszedł czas na wybór studiów. Wybrałam kierunek który mnie interesował, ale nie dostałam się. Z braku laku wybrałam inne studia w najblizszej uczelni, i choć było nie najgorzej, po 1,5 tyg przeniosłam się na inny kierunek, ponieważ stwierdziłam, że będzie potem źle ze znalezieniem pracy. A teraz czuje że podjęłam złą decyzje, a nowy kierunek również mnie nie interesuje. No i teraz mam wielki dylemat czy rzucić te studia, wyjechać gdzieś, zarobić i zacząć wszystko za rok czy męczyć się tutaj. Nie mam pojęcia co robić dalej..czuje się jak w jakimś błędnym kole, nie potrafie być zdecydowana. Pytałam Boga, modliłam się jakie jest moje powołanie, jednak nie potrafie rozeznawać.

 Re: Nie potrafię być zdecydowana.
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-14 07:28

Diano, z Twoimi decyzjami nie jet tak źle, jak myślisz. Generalna zasada dotyczaca podejmowania decyzji polega na tym, zeby rozważać przed, a nie po podjęciu decyzji. Ale nie dotyczy to wszystkich wyborów. W Twojej sytuacji jest kilka aspektów. Po pierwsze dobrze jest, jeśli studiujemy to, co nas interesuje i później wykonujemy pracę, którą lubimy. To pewien ideał. Jednak nierzadko po wymarzonych studiach nie mozna znaleźć pracy albo odbiega ona od naszych wyobrazeń. Chcę tu powiedzieć, ze kierunek studiów rzadko ma przełożenie na satysfakcję z pracy, co wiecej tylko w wąskich specjalizacjach ludzie pracują zgodnie z wykształceniem, w większości kilkakrotnie w ciągu życia zmieniają zawód, bo zmieniają się okoliczności ich życia oraz rynek pracy. Jeżeli kierunek, na który się nie dostałaś, gwarantowałby pracę, jaką chcesz wykonywać, to warto jeszcze raz na niego startować, a ten rok poświecić na douczenie się, poprawienie matury lub języka- nie wiem, co potrzebne.
Wyjazd za granicę na pewno nie przybliży Cię do dostania się na ten kierunek, a może oddalić,jak wiele innych osób, które wyjeżdżając na rok poukładały sobie na emigracji życie, zupełnie rezygnując z wcześniejszych planów i aspiracji. Zastanów się więc, co chcesz w życiu robic, potem przeanalizuj, jakie kroki Cię tam doprowadzą i takie podejmij. Jesli kierunek, na którym jesteś nijak się ma do Twoich planów, to szkoda czasu.

 Re: Nie potrafię być zdecydowana.
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2014-10-14 13:24

Różni są ludzie. Niektórzy żyją, co im dzień przyniesie. Inni pragną zapanować nad życiem i planują, starają się. Powiedz Panu Bogu o swoich planach, a Go rozśmieszysz.
Doświadczenie młodych mówi, że obecnie istotne jest co umiesz zrobić, bo papier to jest potrzebny tym, którzy mają znajomości, więc często jest to usprawiedliwienie, że ma prawo do bycia na takim stanowisku. Masz rację, to jest błędne koło, które zatrzymasz poprzez odnalezienie miejsca dla siebie, tak byś mogła zapracować na swoje utrzymanie. Problemu by nie było gdybyś dostała z 10 ofert pracy, w których mogłabyś wybierać. Wybrałabym przetrwanie i wybrałabym opcję możliwie bezpieczną. Powodzenia.

 Re: Nie potrafię być zdecydowana.
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-10-14 14:51

Spróbuj zasięgnąć porady doradcy zawodowego - bezpłatne uzyskasz w powiatowym urzędzie pracy lub w biurze karier na uczelni.

 Re: Nie potrafię być zdecydowana.
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2014-10-14 20:48

Wiesz, jest coś gorszego niż podjęcie złej decyzji: nie podjęcie żadnej. Ty jesteś odważną kobietą: podejmujesz decyzje i ponosisz ich konsekwencje.
Studia, niezależnie od kierunku, są dobre: przygotowują do dorosłości i samodzielności. Nie musisz po nich pracować w wyuczonym zawodzie. Nie namawiam ani do zostania na tym kierunku, ani do zmiany - sama zdecydujesz, warto tylko czasem spojrzeć szerzej na sytuację.

 Re: Nie potrafię być zdecydowana.
Autor: ja (---.dynamic.t-mont.net.pl)
Data:   2014-10-14 22:24

Wielu młodych ludzi ma problemy z podejmowaniem decyzji, taka już chyba uroda młodości. Jedni mają z tym gorzej drudzy lepiej w zależności od sytuacji w jakiej się znajdują i innych cech personalnych. Proponuję skorzystać z poradnictwa edukacyjnego i zawodowego, zajmują się tym najczęściej doradcy zawodowi, ale też niektórzy psychologowie i pedagodzy. Obecnie na każdej uczelni działają biura karier, gdzie właśnie można skorzystać z BEZPŁATNEJ pomocy takiego doradcy. Warunek jest taki, że od przerwania twoich studiów lub ich ukończenia, czy czegoś tam jeszcze nie może upłynąć więcej jak 2 lata. Przynajmniej na mojej uczelni tak było. Więc jeśli obecnie nie jesteś studentką, a możesz wykazać, że studiowałaś na tej uczelni to nie ma problemu aby skorzystać z takiej pomocy. Biura karier organizują też przeróżne warsztaty, szkolenia z zakresu rozwoju zawodowego i personalnego, ponadto zajmują się upowszechnianiem ofert pracy, organizacją praktyk zawodowych itp.
Podobnie jak biura karier na każdej uczelni jest odział AIP (akademicki inkubator przedsiębiorczości) jest to moim zdaniem jeden z najlepszych pomysłów jakie nasz rząd wprowadził dla osób, które chciałyby założyć własną działalność. Celem (zresztą bardzo dobrze realizowanym) jest ułatwienie Polakom zakładanie i prowadzenie firmy. To w czym pomaga AIP to przede wszystkim zminimalizowanie biurokracji niemal do zera oraz obniżenie kosztów prowadzenia własnej działalności. Firmę w AIP można zarejestrować dosłownie w kwadrans, wcześniej konieczna jest krótka konsultacja i dowód osobisty. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jak też selekcji firm pod kontem pomysłu na biznes itp. Rejestrując firmę w AIP za kwotę 250 zł miesięcznie masz zapewnioną pełną obsługę prawną, księgową oraz adres potencjalnej firmy i co najważniejsze NIE PŁACISZ ZUSU dla tej obsługi oraz masz pewność, że wszystko jest robione poprawnie, zgodnie z prawem.
Ponadto jeśli już zarejestrujesz firmę w aip masz bezpłatny dostęp do sal szkoleniowych oraz możesz uczestniczyć w konferencjach, warsztatach również biznesowych gdzie poszukuję się partnerów do prowadzenia własnej działalności lub pracowników oraz klientów.
Warto więc zainteresować się co się dzieje wokół, zwłaszcza na Twojej uczelni, to wówczas łatwiej Ci będzie podjąć decyzję i określić jasny cel.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: