logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Boję się mieć dzieci.
Autor: kamyk (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-15 12:09

Witam,
Jestem świeżo poślubioną żoną. Nadszedł moment, kiedy muszę być odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za rodzinę, którą tworzę. Odkryłam jednak, że nie jestem w stanie nawet myśleć o powiększeniu rodziny, ponieważ od razu czuję niepokój. Chodzi o to, że boję się mieć dzieci. Wiem, że to brzmi abstrakcyjnie, ale kieruje mną lęk o ich bezpieczeństwo. Wydaje mi się, że nie jestem w stanie upilnować małego człowieka i otoczyć go taką opieką, by był bezpieczny.
Kiedy byłam dzieckiem miałam dwa wypadki, podczas których cudem wszystko dobrze się skończyło. Kiedy byłam już dorosła dwa razy byłam w sytuacji, że w mojej obecności dziecko się zachłysnęło i trzeba było działać szybko, by mogło żyć. Odsuwam od siebie myśli, że mogłabym mieć dzieci, ponieważ nie potrafię przepracować tego tematu. Proszę o słowa wsparcia, jak sobie z tym można poradzić? Czy to normalne?

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: ewa (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2014-10-15 12:49

Witaj,
Nie ma nic piękniejszego niż macierzyństwo. Jestem mamą trójki Cudów, dwójki o mało nie straciłam już w ciąży. Nie będę jednak czarować, że jest zawsze tylko różowo, bo nie jest. Jesteś kobietą i kiedy dowiadujesz się, że będziesz mamą budzi się instynkt macierzyński, który podpowiada co robić z maleńką i kruchą istotką. Wypadki się zdarzają, to jest nieuniknione i czasem młody człowiek musi się sparzyć żeby się czegoś nauczyć (oczywiście nie mówię tu o sytuacji kiedy maluch biega po ulicy żeby się przekonać, że zderzenie z samochodem może mocno boleć, czy podobne rzeczy). Na swoim przykładzie będziesz wiedzieć co zrobić żeby uchronić swoje dziecko, ale jeśli już coś się złego stanie zawsze należy wiedziec jak zareagować, np. na zakrztuszenie. Potrzebną wiedzę możesz już gromadzić. W praktyce może się okazać, że ta wiedza nie będzie Ci potrzebna, ale lepiej ją posiadać.
Ponadto każdego dnia ofiaruj swoje dzieci opiece Matki Bożej, przecież to Ona jest ich Mamą i może chronić je lepiej niż my.
Nie skazuj się na życie bez dzieci, bo to wtedy nie jest pełnia życia! Jeśli Pan Bóg da Ci dzieci przyjmij wszystkie z miłością i bez lęku ;-)

Pozdrawiam

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-10-15 15:08

Też miałam takie obawy zanim nastał czas macierzyństwa. Można powiedzieć, że naturalny instynkt i rodząca się miłość do dziecka sprawiły, że podświadomie wiesz i umiesz się nim opiekować. Oczywiście bardzo pomogła w tym wiedza nabyta w szkole rodzenia, poprzez książki, czasopisma, internet i w rozmowach z lekarzami - neonatologiem i pediatrą. Poza tym polecam kursy pierwszej pomocy dla dzieci (w tym niemowląt) organizowane, np. przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe - radzę sprawdzić na stronie internetowej.
Również w trakcie ciąży jak i po porodzie modliłam i się (modlę) do Anioła Stróża mego dziecka i ulubionych Świętych o opiekę i zdrowie dziecka.
O swoich wewnętrznych zahamowaniach i lękach możesz porozmawiać również z jakimś psychologiem, może on Cię uspokoi.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: Matto (---.180.68.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-10-15 16:07

Takie lęki mają chyba wszystkie kobiety. Wydaje im się, że zupełnie nie nadają się do roli matki, a potem kiedy przychodzą na świat ich dzieci... niespodziewanie doskonale sobie ze wszystkim radzą. Nazywa się to instynkt macierzyński i jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie przez wszystkie kobiety, odkąd zaczęły rodzić dzieci. Nie inaczej będzie w Twoim przypadku. Poza tym, skoro wzięłaś ślub(kościelny jak mniemam, bo inny nie jest tu istotny) i zostałaś żoną, to teraz Twoim zadaniem jest zostać matką. Takie są zasady, że tak powiem :)

Dlatego polecam nie martwić się na zapas i nie pozbawiać siebie tej wielkiej radości z posiadania dzieci.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: aniołek (92.58.92.---)
Data:   2014-10-15 21:08

Sytuacje o których piszesz skończyły się dobrze i większość tak się kończy. Owszem, trzeba być czujnym przy dziecku, ale też nie ma co panikować. Najważniejsze oddać życie Bogu. Niech zdecyduje za Ciebie. Ja tak zrobiłam i nie żałuję.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: maaja (---.icpnet.pl)
Data:   2014-10-15 21:30

Jeśli jesteś świeżo poślubiona żoną, to daj sobie czas na myślenie o dzieciach. Może z czasem mąż zacznie stanowić taką "opokę", może da Ci takie poczucie bezpieczeństwa, że zaczniesz patrzeć na wiele rzeczy inaczej. Natomiast zapewne i psycholog by się przydał, aby przepracować przeszłość. Pozdrawiam.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-10-16 21:17

Dajcie sobie trochę czasu we dwoje, a do dzieci dojrzejesz "naturalnie". Na razie nie myśl za dużo, tylko ciesz się mężem :) Taki rok czasu we dwoje dużo daje pod względem przygotowania do przyjęcia dziecka.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-17 12:05

Jasne, ze przy dziecku trzeba mieć oczy dookoła głowy, ale ze dzieci ze szkła nie są. Moje starsze jako 6-miesięczniak zjechało po kamiennych schodach głową w dół z całego piętra, drugie roczne wypadło na twarz z krzesełka do karmienia (córka szwagierki również), jako niemowlak dławiłam się landrynką, jako 3-latka oblałam się wrzątkiem od stóp do głów i uderzyłam głową tak że straciłam przytomność, 3-letnią córeczkę siostry mojego szwagra przejechał kołem po brzuchu cofający samochód, a synek drugiej jego siostry jako 2-latek był pod wodą kilkanaście minut. Wszyscy żyją i są całkowicie zdrowi (najbardziej szokujące są oczywiście te dwa ostatnie przypadki). Razem z dzieckiem pojawia się do jego pilnowania pomoc - jego anioł stróż. Polecam książkę "Anielskie drogi", działa kojąco na matczyne paranoje.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: kamyk (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-17 16:33

Bardzo dziękuję za wszystkie słowa otuchy. Muszę powiedzieć, że zaczęłam na sprawę trochę inaczej patrzeć. Rzeczywiście moje lęki nie są wystarczającym powodem, żeby wykluczać przyjęcie dzieci. Mam nadzieję, że jakoś to przepracuję. A na wszelki wypadek nauczę się jak reagować w trudnych sytuacjach.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-10-17 18:38

Zdarza się, że chorobliwe lęki towarzyszą matkom już od poczęcia i wcale nie ustępują samoistnie. Dlatego zacznij pracować nad swoimi lękami już teraz. Nie czekaj aż pojawi się dziecko.
Czy zdajesz sobie sprawę, jaką straszną atmosferę potrafi stworzyć przewrażliwiona matka, usiłująca zapobiec każdemu wymyślonemu przez siebie niebezpieczeństwu? I jak taka "twórczość" potrafi zabijać radość życia? Spotkałam się z czymś takim, więc wiem. Z tym że były to następstwa po przeżytej tragedii. Ty natomiast dwukrotnie cudem wyszłaś z opresji i dwa razy byłaś świadkiem sprawnej interwencji ratującej życie dzieciom. Skąd więc u Ciebie ten pesymizm? Czy Twoje niepokoje dotyczą tylko macierzyństwa, czy generalnie masz takie lękliwe podejście do życia?
Wiem, co pomogło jednej zalęknionej matce. Zrozumiała, że wszechmoc jest przymiotem Pana Boga. I przestała do niej usilnie dążyć, a zaczęła nieustannie powierzać dziecko Temu, kto ją posiada.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: kamyk (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-18 14:09

J, tak, właśnie doskonale sobie zdaję sprawę, że mogłabym przelewać swoje lęki na dzieci. A nie chciałabym stać się okropna matką, która wpaja swoim pociechom lęk przed całym światem. to jest miedzy innymi część tego problemu.
Nie jestem z natury lękliwa, wręcz przeciwnie. Moja nadmierna troska objawia się tylko przy dzieciach i stąd zadaję sobie pytania czy się nadaję do macierzyństwa.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: ania (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2014-10-18 21:18

Twoje leki moga miec podloze psychologiczne ale mysle ze te mysli podsuwa Ci zly duch. Wykorzystuje Twoje sytuacje z przszlosci. Zadne leki i niepokoje nie pochodza od Boga. Zly Duch robi wszystko aby powstrzymac rozwoj czlowieka. Najbardziej uderza w rodzine. Zaufaj Bogu. Gdyby On nie uznal Cie na dobra kandydatke na matke to by pewnie nie doszlo do malzenstwa. Oddaj sie z pokora i wiara i nie probuj nic powstrzymywac ani sie nad tym zastanawiac. Pamietaj Dziecko to olbrzymi DAR.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: xc (---.205.92.93.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-10-19 07:43

Gdy pierwszy raz wziąłem moją córkę na dłonie, przestraszyłem się, że wyśliźnie mi się między palcami i spadnie. Wczoraj piliśmy razem kawę i rozmawialiśmy o życiu. Tamtego strachu nie ma ale doszły nowe lęki i troski, inne. Bo rodzic będzie zawsze się lękał o dziecko. To normalne. Zaraz wstanę z łóżka, umyje się i ubiorę. Odwiozę córķę na lotnisko, po raz nie wiem który. I będę czekał na kolejnego SMS "wylądowałam".
Niech Pani nie kombinuje, tylko pójdzie za głosem natury. Pan Bóg wszystko to fajnie wymyślił. Nic tylko korzystać.

 Re: Boję się mieć dzieci.
Autor: Hania (---.wejherowo.vectranet.pl)
Data:   2014-10-21 16:50

Może masz Misję, aby przełamać strach, zwyciężyć samą siebie. Gdyby Twoja mama tak myślała, nie byłoby Cię na świecie. Postaraj się bardziej kochać - Boga i ludzi. Tam, gdzie jest Miłość, strach znika.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: