logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy jest święty Sławomir?
Autor: Sławomir (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-11-12 21:24

... i czy mogę wziąć za patrona świętego Sławomira
http://www.dystrybucjakatolicka.pl/ikona-twojego-patrona-sw-slawomir/ikony-patroni-imion
czy może być prawosławny święty?

 Re: Czy jest święty Sławomir?
Autor: Franciszka (213.158.222.---)
Data:   2014-11-12 21:46

W naszym (katolickim) kalendarzu liturgicznym nie ma takiego świętego. Zobacz świętych na literę S:
www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/alfabet.php3#s

 Re: Czy jest święty Sławomir?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2014-11-13 00:47

Przypuszczam, że nie ma kanonizowanego Sławomira,
natomiast lista linkowana przez Franciszkę dotyczy chyba kalendarza używanego w Polsce, a na pewno niekompletnego w skali całego Kościoła i na tej podstawie nie da się wyciągać pełnych wniosków co do wszelkich patronów. Na pewno nie obejmuje wszystkich beatyfikowanych i świętych Kościoła katolickiego. Przykład pierwszy z brzegu, jaki przyszedł mi do głowy: bł. Elżbieta Canori Mora, beatyfikowana nie wczoraj, bo w 1994 roku.

 Re: Czy jest święty Sławomir?
Autor: Sławomir (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-11-13 09:15

Dziękuję serdecznie za odpisy. Nurtuje mnie, że św. Sławomir jest świętym prawdopodobnie w cerkwi:
http://www.dystrybucjakatolicka.pl/ikona-twojego-patrona-sw-slawomir/ikony-patroni-imion
Czy będąc wiernym Kościoła rzymsko-katolickiego mogę przybrać prawdopodobnego świętego za patrona?

 Re: Czy jest święty Sławomir?
Autor: Dietrich (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-11-13 15:38

Ikona przedstawia postać monarchy, zapewne chodzi o Sławomira, księcia Wielkich Moraw. Źródła prawosławne, które przeszukałem, milczą o takim świętym - nie wygląda, żeby w prawosławiu go kanonizowali. Może warto napisać do autorów ww. strony i zapytać, skąd mają informacje o istnieniu takiego świętego.

Nawet jeśli by taki prawosławny święty istniał, nie sądzę, żeby mógł być patronem katolika - byłoby to co najmniej dziwne. Istnieją podobne imiona. Może jakimś rozwiązaniem byliby święci tacy jak Fryderyk czy Ireneusz, w których imionach zawarte jest słowo odpowiadające słowiańskiemu mir (pokój).

 Re: Czy jest święty Sławomir?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-13 16:49

Sławomir to podobnie jak Mirosław, więc może chorwacki błogosławiony, męczennik, ks. Mirosław Bulešić.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: