logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: nie ujawnię się (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-07 17:01

Z czystej ciekawości. Czy są święci, którzy kierowników duchowych na pewno nie mieli? Chciałbym takowych bliżej poznać, żeby wiedzieć jak sobie radzili w wierze.
/.../

Odpowiedzi na pozostałem pytania są np. tutaj:
www.spowiedz.pl/kier001.htm
moderator

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: pomidorek (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2014-12-07 18:45

Kierownikiem duchowym jest Duch Święty.

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2014-12-07 21:35

Apostołowie. Chyba że Kierownika, ale Jego to wszyscy mamy. :)
Święte kobiety z czasów Chrystusa - jak wyżej.
Połowa świętych pierwszych gmin chrześcijańskich - w tym męczennicy.
Od średniowiecza w górę będzie trudniej, bo większość kanonizowanych wywodzi się ze stanu książęcego względnie duchownego, więc im się kierownik z zasady należał.
Ale ze współczesnych - na przykład męczennicy azjatyccy, którzy nie mieli kontaktów z kapłanami. Prości ludzie spośród 108 męczenników II wojny. Wątpię, czy Karolina Kózkówna miała kierownika. Męczennicy Pratulińscy.

Kierownik duchowy nie jest elementem koniecznie potrzebnym do zbawienia. Przynajmniej główne prawdy wiary tak nie podają. :)

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: Franciszka (213.158.222.---)
Data:   2014-12-07 22:51

Najlepszym kierownikiem duchowym jest Duch Święty. Myślę, że nie ma takiego świętego, który by nie korzystał w żadnym zakresie z Jego pomocy, bo bez Niego nie jest możliwe życie w wierze. Zastanawiam się, jak rozwijała się wiara świętego Jana Chrzciciela, który już w łonie swojej matki, św. Elżbiety, poruszył się, gdy usłyszał głos Maryi (por. Łk 1, 44). On urodził się w rodzinie i na pewno to jego ojciec, Zachariasz, przekazywał mu swoją wiarę.
Na przestrzeni dwóch wieków chrześcijaństwa pewnie w większości to rodzice w mniejszym lub większym stopniu byli pierwszymi kierownikami duchowymi dla naszych obecnych świętych. Instytucja takiego kierownictwa nie była tak rozpowszechniona, jak ma to miejsce obecnie. Dawniej jeśli już ktoś miał taką osobę, to tylko, gdy był bogaty lub w zakonie. Wtedy też ta funkcja była połączona z funkcją spowiednika.
Nie można łączyć "radzenia sobie w wierze" z kierownikiem duchowym. Kierownik nic nie poradzi, jeśli nie będziemy modlić się, pracować nad formowaniem swojego sumienia, nad swoim charakterem. Tak zostaje się świętym: we współpracy z łaską, którą daje Duch Święty.

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: Sowa Przemądrzała ;) (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-12-08 12:25

Wyszywaczku, tak z czystej ciekawości - skąd masz takie statystyki?

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: wyszywaczek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-08 15:16

Chodzi o slowo "polowa"? Z rachunku prawdopodobieństwa. Jedna druga, że mieli, i jedna druga, że nie mieli. Statystycznie polowa miala. :)))

BTW warto zdefiniować kierownika duchowego.

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: Sowa Przemądrzała ;) (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2014-12-08 20:28

Wyszywaczku, obawiam się, że rachunek prawdopodobieństwa nie ma tu nic do gadania. Już lepiej napisać - wydaje mi się, według moich przemyśleń podejrzewam, być może... Albo po prostu - nie wiem. :) Jeśli chodzi o mnie, to akurat to ostatnie.

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2014-12-08 21:08

Ale możesz mi jak chłop aspergerowi na miedzy wytłumaczyć, co co Ci chodzi? Bo nie widzę nigdzie żadnej gafy po swojej stronie.

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: nie ujawnię się (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-13 14:23

Dziękuję za Wasze odpowiedzi. A jak odwdzięczać się takiemu kierownikowi za jego posługę? W podanym linku (o ile dobrze go prześledziłam) jest mowa tylko o tym jak odwdzięczać się bardziej przy okazji (jest mowa o życzeniach).

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2014-12-13 15:04

Starczy szczery uśmiech i Bóg zapłać na końcu każdej rozmowy. Może kwiatek raz na rok... Przede wszystkim jednak systematyczna modlitwa.

 Re: Czy są święci, którzy nie mieli kierowników duchowych?
Autor: nie ujawnię się (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-12-14 18:21

Ok. Dziękuję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: