logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 A jeśli podczas wycieczki nie pójdę do kościoła?
Autor: Monika (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-01-01 21:35

Witam
Jadę do Paryża na kilkudniową wycieczkę. Czy jeśli nie pójdę do kościoła w czasie wycieczki, to jest to grzech ciężki? Zaznaczam, że nie znam francuskiego, a z angielskim troszku kulawo :/

 Re: A jeśli podczas wycieczki nie pójdę do kościoła?
Autor: Sowa_Przemądrzała (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-01-01 23:45

W czasie wycieczki do Paryża trudno nie być w kościele. Żelazne punkty programów wycieczek to choćby katedra Notre Dame, kościół Sacre Coeur i kilka innych. Nie jest jednak grzechem, gdy ich podczas wycieczki nie odwiedzisz.
Grzechem jednak będzie, gdy bez ważnej przyczyny opuścisz niedzielną (lub świąteczną, jeśli przypadnie jakaś Uroczystość) mszę świętą.

Byłam w Paryżu, nie znam francuskiego ni w ząb, angielski w ząb, na mszy w Paryżu byłam nie raz. W kilku innych stolicach europejskich również. Nic, że niewiele zrozumiałam. Każda msza w Kościele katolickim jest taka sama. Zawsze można wziąć ze sobą jakiś mszalik i śledzić części stałe po polsku. Albo wgrać na telefon.

 Re: A jeśli podczas wycieczki nie pójdę do kościoła?
Autor: btw (109.206.193.---)
Data:   2015-01-02 12:16

Myślę, że udział we mszy św. w języku, którego nie rozumiemy to bardzo cenne doświadczenie. Nie słuchasz takich samych tekstów, nie wpadasz w rytm - można czerpać garściami łaski z czystej Ofiary. Możesz odmawiać różaniec, jeśli nie możesz ścierpieć obcego języka ;) Ja odmawiam różaniec gdy kazanie nie jest "chwytliwe".
Kiedyś msze św. były tylko po łacinie i się chodziło.

 Re: A jeśli podczas wycieczki nie pójdę do kościoła?
Autor: Elzbieta (---.adslplus.ch)
Data:   2015-01-02 14:09

Jest tez mozliwosc pojscia na msze sw. w jezyku polskim. Wystarczy wpisac w googla paryz polska msza i ukaze sie kilka mozliwosci. W Paryzu jest kilka kosciolow z liturgią w języku polskim, a w centralnym kolo placu Concorde jest 6 mszy niedzielnych od 8-mej rano do 19.30. Moze stac sie to okazja do zwiedzenia kolejnej atrykcji turystycznej, kosciola, ktory pamieta Adama Mickiewicza, Towianskiego i innych wielkich emigrantow.

 Re: A jeśli podczas wycieczki nie pójdę do kościoła?
Autor: AsiaBB (213.158.221.---)
Data:   2015-01-03 10:43

Według mnie wszystko zależy od intencji - jak stwierdzisz, że szkoda czasu na mszę, bo tyle ciekawszych rzeczy do zrobienia, to pokazujesz, że Bóg nie jest dla ciebie ważny. Co innego, jeśli zwiedzasz jakieś miejsce, gdzie trudno o kościół katolicki czy prawosławny, np. w jakimś muzułmańskim kraju. Albo nawet program wycieczki w Paryżu nie przewiduje udziału w liturgii (chyba, że jedziesz we własnym zakresie, to nie ma takiego usprawiedliwienia). Twoim obowiązkiem jest o to zapytać. Jeśli nie przewidują czasu wolnego, który mogłabyś spędzić na mszy, to trudno, żebyś odłączała się od całej grupy, dezorganizowała wyjazd psując go innym, bo musieliby ciebie szukać itd. Albo sama rezygnowała z wycieczki na którą pewnie czekałaś. Pozostaje ci wtedy w miarę możliwości pójść na mszę w sobotę wieczorem, jeśli jest taka możliwość, uczestniczyć we mszy on line (one są właśnie dla tych, co nie mogą przyjść bo są chorzy albo za granicą gdzieś, nie dla tych,którym się z łóżka nie chce wstawać jak pada) albo przeczytać samodzielnie czytania i pomodlić się chwilę w zwiedzanym właśnie paryskim kościele, skoro nie możesz zostać na całej mszy. Byłam kiedyś w Grecji, dzień po przyjeździe była niedziela, zanim obczaiłam okolicę, znalazłam prawosławny kościółek, ale ni w ząb, kiedy jakieś nabożeństwo. Zanim więc zaczęłam się cieszyć swoimi wakacjami, weszłam do tego kościółka i pomodliłam się. to nie jest to samo, co niedzielna Eucharystia, ale skoro nie mogłam oddać chwały Bogu inaczej, to oddałam tak. W katolickiej mszy uczestniczyłam dopiero w następną niedzielę, w najbliższym mieście. O dojazd pytałam w recepcji hotelu. Dla Pana Boga liczy się twoje serce, na mszę nie chodzi się po to, żeby ją zaliczyć. Jako chrześcijanka wszędzie, gdzie będziesz, masz świadczyć o Jego miłości, dawać świadectwo, choćby pytając przewodnika w autokarze, czy będzie możliwość uczestnictwa we mszy i informując wszystkich publicznie, że dla ciebie to jest ważne.

 Re: A jeśli podczas wycieczki nie pójdę do kościoła?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-01-03 15:35

Język mszy świętej w tych okolicznościach jest absolutnie obojętny. Po japońsku w Rumunii też byłaby ważna. Poza tym zwykle znamy kolejność części mszy, przebieg jej akcji. Gdy się nie zna języka, to naprawdę warto śledzić to, co się dzieje. To może być nowe doświadczenie, wybijające z rutyny. Uświadamiamy sobie pozorne oczywistości - np. aha, a teraz jest wyznanie wiary. W myśli możesz sobie odmówić po polsku...
Jeżeli fizycznie jest możliwość udziału we mszy - należy z pewnością pójść. Jeżeli nie jest przewidziana w programie - warto zapytać organizatora, przewodnika itp.

 Re: A jeśli podczas wycieczki nie pójdę do kościoła?
Autor: annakatarzyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-01-03 15:39

"Albo sama rezygnowała z wycieczki na którą pewnie czekałaś."

A dlaczego nie? Zrezygnowałam z niejednego wyjazdu właśnie dlatego, że nie byłam pewna, czy uda mi się tam być na mszy świętej. Dla mnie spotkanie z Panem Jezusem w Eucharystii jest ważniejsze, niż wakacje i ich atrakcje.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: