logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Skupiać się na jednej intencji czy wzbudzać wszystkie?
Autor: Małgosia (212.244.145.---)
Data:   2015-01-04 08:14

Pani Bogumiło, dziękuję Pani za wypowiedzi na tym forum. Wiele z nich skorzystałam. Podziwiam Pani mądrość i sposób jej przekazywania, prosty a zarazem zmuszający do myślenia. Mam takie pytanie, czy podejmując post o chlebie i wodzie i mając wiele różnych intencji, należałoby skupić się na jednej z nich przez jakiś czas, czy wzbudzić wszystkie, bo przecież Bóg i tak wie czego nam potrzeba?

 Re: Skupiać się na jednej intencji czy wzbudzać wszystkie?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-04 14:12

Oczywiście, że Bóg dokładnie wie, czego nam potrzeba, lepiej niż my sami, więc nie ma żadnej konieczności informowania Go o tym. Ale modlitwa, to nie jest informacja. To jest rozmowa z kimś kogo kocham, a nawet jeśli jeszcze nie umiem kochać - to rozmowa z Tym, kto mnie kocha. Odkrywanie przed Bogiem naszych próśb nie jest "zawracaniem głowy", bo to On chce, żebyśmy się ze swoimi sprawami do Niego zwracali. "Proście, za mało prosicie".

Jednak nie ma to aż takiego znaczenia, czy na pewno o wszystko poprosiliśmy, czy nie zapomnieliśmy o czymś istotnym, właśnie dlatego, że Bóg nie potrzebuje informacji, tylko naszej miłości. Dlatego wobec Boga nie ma znaczenia, czy ten post będzie miał jedną intencję, czy wiele, codziennie te same, czy różne. Moim prywatnym zdaniem jednak ma to znaczenie dla nas, dla naszych emocji, które pomagają wytrwać w postanowieniach. Jeśli mamy jedną, najważniejszą intencję i na niej skupiamy wszystkie siły, to jest nam łatwiej wytrwać, łatwiej znieść trudy, nasza modlitwa jest bardziej gorliwa i bardziej ufna. Jeśli natomiast mamy wiele intencji, to w podświadomości mamy, że na pewno nie wszystkie zostaną spełnione, może jedna, może żadna - i to nam siłę odbiera. Wprawdzie każda modlitwa powinna mieć w sobie "bądź wola Twoja", ale przecież chcemy ufać, ze Bóg nas wysłucha. Wiele intencji nas rozprasza i sprawia, że bardziej zajmujemy się pamiętaniem o intencjach, powtarzaniem ich, ich hierarchią na dzisiaj, niż samą modlitwą czy postem. Od strony ludzkiej więc lepsza jest jedna intencja naraz.

Chciałabym jednak zwrócić uwagę na co innego. Post o chlebie i wodzie świadczy o tym, że chcesz prosić o coś bardzo ważnego dla Ciebie. Rzeczywiście, Jezus wskazał, że post jest ważny w niektórych modlitwach. Ale gdy chcesz w ten sposób modlić się o wiele rzeczy, to jak chcesz to zrobić? Jak długo chcesz taki post ciągnąć? Jak długo wytrzymasz i nie będzie to przeciw piątemu przykazaniu? Zdrowemu człowiekowi dzień czy dwa ścisłego postu nie zaszkodzi, ale na pewno masz jakieś obowiązki w życiu i musisz mieć siły do ich wypełniania. Musisz mieć siły żyć. Przemyśl więc dobrze czas postu. Bóg uczy: "Miłości pragnę, nie krwawej ofiary" (Oz 6,6). Nie odradzam postu, ale czasem warto więcej postawić na dobre czyny, na miłość, a post w rozsądnym wymiarze.
Tak, nie napisałaś czy ten post ma trwać długo. Chodzi mi jednak o zdanie "należałoby skupić się na jednej z nich przez jakiś czas" - które to sugeruje.

 Re: Skupiać się na jednej intencji czy wzbudzać wszystkie?
Autor: Małgosia (---.19.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2015-01-04 23:13

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Powiem coś więcej w takim razie. Ten post podjęłam już jakiś czas temu, w każdy piątek, żeby też uczcić dzień Męki Pańskiej. Nie określiłam do kiedy ma trwać. Do postu skłoniła mnie pewna trudna sytuacja, a potem postanowiłam go kontynuować. To prawda, że chcę prosić Boga o coś bardzo ważnego, chodzi między innymi o czyjeś nawrócenie. Nie formułowałam konkretnie intencji w ten sposób, raczej były one podyktowane różnymi sytuacjami spowodowanymi przez złe nastawienie tej osoby do wiary, Kościoła, sakramentów itp. Są też inne intencje, przyszłość dzieci, ich problemy, a także inne, że się tak wyrażę - krótkoterminowe, stąd ten mętlik w głowie, czy w jeden piątek prosić o to, a w inny o coś innego.

Tak, mam swoją rodzinę, pracuję zawodowo więc obowiązków jest sporo, ale myślę, że nie zaszkodzę swojemu zdrowiu.
Dziękuję i pozdrawiam :))

 Re: Skupiać się na jednej intencji czy wzbudzać wszystkie?
Autor: annakatarzyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-01-05 11:29

Małgosiu, im więcej się modlimy, tym więcej widzimy intencji, w których chcemy się modlić. Przynajmniej ja tak mam. Czasem zatem po prostu modlę się, adoruję Pana Jezusa i proszę Go, tak bez słów, żeby sam ogarnął te wszystkie intencje, żebym kogoś, czy czegoś nie ominęła.

 Re: Skupiać się na jednej intencji czy wzbudzać wszystkie?
Autor: Małgosia (---.19.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2015-01-06 14:35

Czasem mam tak, że wydaje mi się że nie umiem się modlić. Zamiast skoncentrować się na Bogu i Jego miłości do nas, myśli kłębią się w głowie. Wtedy często mówię tylko Jezu, ufam Tobie, kocham Cię, no i dziękuję za wszystko bo jest za co.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: