logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: Magdalena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-04 20:55

Co powinien zrobić spowiednik jeśli penitent mówi że popełni samobójstwo? Jak powinien zareagować?

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: NoName (---.eaw.com.pl)
Data:   2015-01-04 22:12

Miałem niedawno taka sytuacje. Spowiednik powiedział mi, że skoro nie dałem sobie życia, nie mam prawa go sobie odebrać. Życie jest darem.
Pozdrawiam

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2015-01-04 22:22

a co powiedziałaś to w konfesjonale i nie tak zareagował ksiądz? a jak nie Ty to powiedziałaś to i tak nie bardzo masz prawo pytać a jakikolwiek ksiądz odpowiadać. Jeśli to Twój problem to moim zdanie zbyt poważna sprawa, żeby rozwiązywać ją przez internet. A tak czysto teoretycznie to w ogóle nie ma co rozmawiać bo życie nie jest teoretyczne i spowiedź nie jest teoretyczna i myśli samobójcze nie są teoretyczne tylko zawsze związane z konkretnym człowiekiem z konkretną historią i w konkretnych okolicznościach

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-04 22:53

Myślę, że tak samo jak każdy inny człowiek, który słyszy od kogoś, że ten chce popełnić samobójstwo. Rozmowa, rozładowanie napięcia, pomoc na ile starczy czasu i sił. W konfesjonale - tyle ile to konieczne, aby wiedzieć, czy można udzielić rozgrzeszenia. Zaplanowany grzech ciężki, jeśli się z niego jeszcze nie zrezygnowało, uniemożliwia rozgrzeszenie (brak postanowienia poprawy i żalu za grzechy). Jeśli w trakcie rozmowy w konfesjonale nie uda się kogoś odwieść od tego zamiaru, a byłaby taka możliwość, to powinien umówić się na dalszą rozmowę poza konfesjonałem, w miarę szybki termin też jest ważny. W ogóle tam, gdzie jest pragnienie samobójstwa, jest ogromnie ważne umówienie się, nie na "kiedyś-tam", ale na jutro, za tydzień, we wtorek. Bo czas, termin, na który ten człowiek będzie czekał, jest ważny. Kolega, odratowany samobójca grożący recydywą, kiedyś mi powiedział: "Wiedziałem, że do wtorku nie mogę się zabić, bo będziesz na mnie czekała. A potem do następnego wtorku. I następnego". Nie muszę chyba pisać, że bardzo ważna jest też modlitwa. Na pewno spowiednik nie może jednak prosić nikogo z zewnątrz o pomoc, bo nie może zdradzić tajemnicy spowiedzi. Chyba, że uzyska zgodę penitenta, ale dla pewności taką rozmowę lepiej przeprowadzić poza konfesjonałem (niestety, na taką rozmowę też trzeba mieć zgodę penitenta, bo spowiednikowi nie wolno zaczepić kogoś na ulicy i rozmawiać o odbytej spowiedzi).
Niestety, nie zawsze da się kogoś odwieść od takiej decyzji, dlatego modlitwa za niego jest taka ważna.

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: Franciszka (---.30.66.66.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-01-04 23:30

Pewien kapłan zakonny opowiadał, że kiedyś został poproszony przez swoich współbraci, by porozmawiał z kimś, kto mówił, że chce popełnić samobójstwo. Oni nie dawali rady go przekonać, by tego nie robił. On zaprosił go do pokoju, poczęstował obiadem, wysłuchał jego skarg, a na koniec rozmowy dał pieniądze, bo ten człowiek mówił, że one rozwiążą jego problemy. Ale nie namawiam do wyłudzania pieniędzy w ten sposób. Nie każdy spowiednik ma tak dobre serce.

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2015-01-05 14:44

Pani Franciszko, brak tu puenty, a prawdopodobna mogła być taka. Za pieniądze które dostał kupił sznur na którym się powiesił. Przekładając to na bliższe realia - kupił tyle taniego wina, ze zapił się na śmierć (narkotyków i zaćpał się). Rozwiązanie takich problemów to jednak dużo wiecej niz rozmowa w konfesjonale i nie każdy ksiądz jest przygotowany na właściwą reakcję, nie ma chyba prostych i schematycznych recept. Taki desperat ma całkiem inne odczucia i przeżycia niż my teraz na tym forum.

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: Magdalena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-06 02:32

A czy ktoś mógłby mi podać stronę na której mogę napisać do księdza? Bo najbardziej by mi zależało chyba własnie na jego opini... a raczej pomocy :( Mam tylko 16 lat, może nie chcę się na razie zabijać ale często mam myśli samobójcze i nie mogę sobie z tym poradzić. Portal Opoka odpada...

Dziękuję za Wasze odpowiedzi :)

-----------

www.pogotowieduchowe.pl
moderator

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: Magdalena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-06 12:51

A nie znacie może strony gdzie mogę NAPISAĆ maila do kapłana?
Bo trudno mi się przełamać aby zadzwonić. :(

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: Natanel (---.lukman.pl)
Data:   2015-01-06 15:39

Polecam x Drzewieckiego z Wrocławia http://www.mdrzewiecki.wroclaw.pl/ autora książki Piszę do Księdza... Ks. Mirosław Drzewiecki odpowiada na listy z sieci.

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: annakatarzyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-01-06 16:04

Magdaleno, na każdej stronie parafialnej jest kontakt do miejscowych księży. Możesz szukać na stronie swojej parafii, możesz na jakiejkolwiek innej.

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2015-01-06 18:43

Proponuję Ci wybrać się do lekarza i powiedzieć mu o tych myślach. Być może niezbędne będą leki i/lub psychoterapia.

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: M (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-07 14:49

Witaj,
Na stronie każdej diecezji jest e-mail do Kapłana. Polecam www.petrus.kielce.opoka.org.pl/
Strona Księdza egzorcysty. Można do niego śmiało napisać. Zwykle szybko odpowiada na pytania. Choć teraz czas kolędy więc nie wiem, ale na pewno odpisze.

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: Magdalena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-07 15:13

M. a czy ten ksiądz egzorcysta odpowiada na każde pytania? I czy mogę do niego napisać o wszystkim co mnie trapi?

 Re: Jaka ma być reakcja spowiednika na zapowiedź samobójstwa?
Autor: M (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-07 17:13

Tak. Pisałam i odpowiedział na każde ważne pytanie. W sensie bez żadnych głupot, bo niektórzy się zbijają bądźmy szczerzy i nawet jak chciałam wysłać maila ważnego zaczął mi się mulić komp w poważnej sprawie i nie został dostarczony i napisałam kolejny mail że mam problem z wysłaniem krótki mail napisałam to za kilka minut odpisał na maila co się dzieję na nie które nie znał odpowiedzi to napisał ale był szczery więc pisz do niego bez problemu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: