logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-31 17:13

witam, czy w wierze koniecznie potrzebna jest wspólnota? Przez jakiś czas samo byłam w Oazie i to był naprawdę dobry czas, bardzo się tam rozwinęłam, swoją wiarę, podejście do życia i do Boga. W ostaniom czasie tak się stało, że przestałam tam chodzić i teraz czuję, że tracę ta relacje z Bogiem, którą niegdyś miałam, zmieniłam się i to na gorsze, nie wiem, jak to się dzieje. Staram się by było tak jak kiedyś, ale nie wychodzi. Czy to możliwe, ze przez opuszczenie wspólnoty można przestać wierzyć?

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Ada (---.docsis.tczew.net.pl)
Data:   2015-01-31 19:21

Wspólnota. CKły kościół jest wspólnotą a z tego wynika, że ona jest nam potrzebna. Uczęszczanie na spotkania wspólnot parafialnych nie jest konieczne ale wskazane. Jak sama zauważyłaś pomagają nam wzrastać a i raźniej idzie się z kimś niż w pojedynkę. Mi moja wspólnota wiele daje. Przede wszystkim wiem, że są tam ludzie którzy zawsze pomogą, cokolwiek by się nie działo. Nie jest tak, że znamy się tylko i wyłącznie w czasie spotkania, nie! Odwiedzamy się też prywatnie. Oczywiście nie wszyscy nad czym ubolewam, ale wiem, że Ci którzy są to ludzie zesłani od Pana i wiem, że razem wzajemnie mamy się do Niego prowadzić. I to działa. Wzajemnie się podtrzymujemy, żeby nie upaść a kiedy tak się stanie podnosimy się.
Czy niechodzenie na wspólnotę może popsuć się relacja z Bogiem? Pewnie też, ale chyba bardziej dlatego, że nie jest się konsekwentnym w modlitwie. Bo przecież w sercu wszystko się zaczyna.
Pragnij być blisko Niego i idź w Jego kierunku a jeśli wspólnota Ci w tym pomaga to czem prędzej zacznij z powrotem w niej uczestniczyć.
Pozdrawiam :)

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2015-01-31 20:15

Bycie we wspólnocie motywuje do tego aby pielęgnować wiarę. Poza wspólnotą trzeba jakby samemu sie pilnować, dbać o wiarę, pielęgnować pragnienie modlitwy.

Ignacy Loyola w swoich regułach przedstawia rożne stany ducha człowieka, może się w jakimś odnajdziesz?

"Ćwiczenia duchowe" - Ignacy Loyola

Reguła 9. Dla trzech głównych racji znajdujemy się w strapieniu.

Pierwsza: Ponieważ jesteśmy oziębli, leniwi lub niedbali w naszych ćwiczeniach duchownych; i tak z powodu naszych win oddala się od nas pocieszenie duchowe.

Druga: [Bóg chce nas] wypróbować, na ile nas stać i jak daleko postąpimy w jego służbie i chwale bez takiego [odczuwanego] wsparcia pocieszeń i wielkich łask.

Trzecia: [Bóg nam chce dać] prawdziwe poznanie i uświadomienie sobie, tak iż byśmy to wewnętrznie odczuli, że nie w naszej mocy jest zdobyć i zatrzymać wielką pobożność, silną miłość, łzy czy też inne jakie pocieszenie duchowe, lecz że to wszystko jest darem i łaską Boga, Pana naszego, i żebyśmy nie panoszyli się w cudzym gnieździe, podnosząc się rozumem do jakiejś pychy czy próżnej chwały i przypisując sobie pobożność lub inne jakieś skutki pocieszenia.

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Fortunata (91.244.209.---)
Data:   2015-01-31 20:40

A czemu przestałaś chodzić?

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2015-01-31 20:58

Jeśli przez opuszczenie wspólnoty przestaje się wierzyć, to taka wiara funta kłaków niewarta. Czy we wspólnocie, czy poza nią.

Osobiście nigdy w żadnej wspólnocie nie byłam i żyję, nikt mnie z Kościoła nie wyrzucił. Z tego co czytam to większości ludzi wspólnota bywa przydatna. Ale na pewno nie wszystkim i nie jest to warunek konieczny wiary.

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2015-01-31 21:05

Nie każdemu potrzebna jest wspólnota w wierze. Kiedyś mniej było formacji i ludzie też gorliwie wierzyli. Jeżeli człowiek naprawdę wierzy, to nawet jeśli opuści jakąś wspólnotę to nigdy nie straci wiary. A co to za wiara, która tak szybko się ulatnia? Może to była relacja bardziej z grupą a nie z Bogiem. Wiara jest darem od Boga i o nią trzeba się zawsze modlić.
pozdrawiam

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-01-31 21:20

Co prawda św. Jan od Krzyża powiedział poniższe zdanie na temat kwestii posiadania kierownika duchowego, ale można to zaadaptować na temat posiadania towarzystwa osób wierzących (niekoniecznie wspólnoty, lecz znajomych, którzy chętnie o Bogu z Tobą porozmawiają). Otóz św Jan powiedział (cytuję z pamięci):
Dusza pozbawiona kierownika będzie jak żagiew rozpalona, lecz wyjęta z ogniska. Prędzej wystygnie, niż się będzie rozpalała.
W obecnych czasach, kiedy jestesmy tak "atakowani", wręcz bombardowani przez świat, media, niewierzacych antywiarą, kpiną, pychą, stresem, przymusem konumpcji - jeśli nie bedziemy mieć towarzystwa osób myslących podobnie (-prawdziwie wierzących), będziemy narazeni na pokusy, ktorym moze nie uda nam się przeciwstawić. Najpierw nastąpi zniechęcenie do modlitwy, potem zanik wiary.
Potrzeba więc modlitwy, sakramentów, odpowiedniej lektury, ale przyjaciół także - choćby korespondencyjnie (to ostatnie dla osób, które np. są zagranicą)
Św. Teresa z Avila miała spowiednika, O. Graciana, którego bardzo ceniła. Każde spotkanie z nim, list od niego- powodowało, że bardziej jeszcze pragnęła kochać Boga i pełnić Jego wolę.
Bóg nie stworzył człowieka samotnego. Dał mu pomoc potrzebną w postaci drugiej osoby (por. Adama i Ewę, choć nie mam tu na myśli wyłącznie związku małżeńskiego, lecz bycie w ludzkim towarzystwie).
Nie musisz być we wspólnocie, ale musisz mieć z kim porozmawiać o Bogu. Jeśli tego brak - wspólnota w dzisiejszych czasach szczególnie jest wazna. Nie musi to być Oaza. Są też inne wspaniałe wspólnoty. Poszukaj.

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Marta (---.196.237.62.threembb.co.uk)
Data:   2015-02-01 01:32

Może całkiem wiarę stracić to nie, przynajmniej nie od razu, ale niewątpliwie jest trudniej samemu. Sama mówisz, że Ci trudniej teraz. Jeśli masz możliwość należeć do jakiejś wspólnoty, to skorzystaj i dziękuj Bogu, że masz okazję. Jak nie wspólnota typu Oaza (może już "wyrosłaś"?) czy duszpasterstwo akademickie, to stały spowiednik/kierownik duchowy może być bardzo dobrym wsparciem. Jak to nie, to znajdź sobie jakiś kościół, w którym liturgia będzie pięknie sprawowana. Mnie osobiście bardzo pomaga, jak widzę, że kapłan się modli, a nie tylko "odprawia" Mszę. Owszem, nie wszyscy się lubią modlić na widoku i nie oceniam tych, co "tylko odprawiają".
Aha, jeszcze "staram się, żeby było jak kiedyś" - to często nie wypala. Relacja z Bogiem jest dynamiczna i nie chodzi o to, żeby zawsze było fajnie. Może akurat przyszedł czas testu dla Ciebie, wierności modlitwie mimo, że nie jest tak fajnie jak było kiedyś. Trzymaj się.

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: AsiaBB (---.182.98.218.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-02-01 10:23

Wszystkim wam zazdroszczę fajnych wspólnot, które są miejscem wzrastania, mnie nie było dane. Próbowałam, ale raz chcieli mi narzucać na siłę udział w rekolekcjach, mimo, że w tym czasie miałam wykupione wczasy, innym razem opowiadali, że opieka nad chorym dzieckiem nie jest wystarczającym powodem opuszczenia spotkania wspólnoty, jeszcze innym przyczepiła się do mnie kobieta twierdząca, że miała objawienie na mój temat i przekazuje mi, co Bóg mi każe zrobić, w ogóle też nie zachowywali się, jak głosili - na spotkaniu hip hip hura, dobrze siostro, że jesteś, na ulicy nie odpowiadali na dzień dobry. I nawet, kiedy postanowiłam odejść, nękali mnie smsami, mimo, że odpowiadałam wprost, że nie nie chcę już w tym uczestniczyć. Nawet usłyszałam raz, że moja decyzja to podszepty szatana. I potem się dziwić, że niewierzący śmieją się z Kościoła. Jak kogoś interesuje, była to wspólnota związana z Odnową.

A co do tracenia wiary przez brak wspólnoty - nie można, chyba, że opierała się na emocjach i atmosferze panującej w tej wspólnocie. Ale można stracić pewien sposób praktykowania wiary i trzeba poszukać innego. Jak nie oaza, to może inna wspólnota czy coś, w co się można zaangażować? Można też mieć noc wiary, kiedy bezsensowna wydaje się nie tylko oaza, ale i nawet zwykła modlitwa, bo może Boga nie ma... Każdy chrześcijanin miewa takie noce wiary, zwątpienia, kiedy zadaje sobie różne pytania, ma wątpliwości. I to jest bolesne, ale jest momentem rozwoju.

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Izabella (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-02-01 13:19

Wspólnota w KK jest bardzo wazna z dwóch powodów. Powinna pomagac w umacnianiu swej wiary w Boga, relacji osobistej z Jezusem, poddanie się Mu, oddanie Mu swego zycia. Drugie zadanie jakie spełnia wspólnota to grupowanie ludzi o podobnych zapatrywaniach na życie na Ziemi i chcacych realizowac te same cele w zyciu. Także wzajemna pomoc. Jezeli wspólnota nie realizuje tych zadań to nalezy to powiedziec, o co Ci chodzi, czego oczekujesz. Tak sie dobrze składa, ze Kosciól jest katolicki (po polsku 'powszechny') i jest w Nim miejsce dla wszystkich wspólnot, których działanie i program jest zgodny z Nauczaniem Kongregacji ds. Nauki Wiary. Dlatego rózne wspólnoty róznia sie miedzy soba czasem bardzo ale są w Kościele, bo katolicyzm grupuje róznych ludzi.

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Anna (---.free.aero2.net.pl)
Data:   2015-02-01 18:47

Też zaglądałam ostatnio do jednej wspólnoty z tych tzw. charyzmatycznych. Spotkałam tam ludzi, którzy wykrzykiwali hip hip hurra, a szybko okazało się, że są zamknięci na innych, skoncentrowani tylko na sobie, patrzą na innych z góry, uważają, że tylko oni mają doświadczenie Boga, a nowe osoby, mimo że były od lat poważnie zaangażowane w Kościele, na pewno nie mają o niczym pojęcia. Widzę, że dla niektórych wspólnota jest jedynym sposobem, żeby jakoś zaistnieć.
Na pewno są zdrowe wspólnoty, ale trudno mi taką znaleźć.

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: dobra rada (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2015-02-01 20:56

Na tytułowe: TAK

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: Patrycja (---.centertel.pl)
Data:   2015-02-02 14:31

Dziękuje, za wszystkie informacje. Ta sytuacja może być też spowodowana tym, iż ludzie, którymi się otaczam stronią od Boga i właściwie nie rozmawiam z nimi na temat wiary. Dzięki na wszystkie odpowiedzi ;)

 Re: Czy w wierze potrzebna jest wspólnota?
Autor: pomi (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-02-02 15:01

Czytając Biblię widać jak ważna jest wspólnota Kościoła. W liturgii też. Nikt nie jest w Kościele sam. Nawet... pustelnik.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: