logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Maja (---.centertel.pl)
Data:   2015-02-22 23:46

Witam,
Jestem Matką Chrzestną. Komunia w tym roku. Nigdy nie byłam zwolenniczką drogich prezentów pierwszokomunijnych, uważam, że ta uroczystość to przede wszystkim przeżycie duchowe, a nie materialne. Nie chcę chrześniakowi kupować laptopa, komórki czy tabletu (bo to i tak przekracza aktualnie moje możliwości finansowe). Co w takim razie mogłabym mu podarować, żeby nie był zawiedziony i czy mogę sama zadecydować o prezencie bez porozumienia z rodziną?

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Iza (ta wredna) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-02-23 07:43

Może komputerową grę biblijną?

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-02-23 11:02

Biblia dla najmłodszych. Naprawdę świetna i bardzo tania. Z przepięknymi ilustracjami na każdej stronie (nie żadne nowoczesne mazaje). Bardzo wierna tekstowi biblijnemu, piękny, przystępny język, pytania kontrolne dla dziecka po każdej opowieści biblijnej (czyli na każdej stronie)
Zadzwoń i albo poproś o przysłanie, albo zapytaj gdzie możesz kupić w Twojej miejscowości.
"Opoka" Wydawnictwo Małgorzata Szewczuk
wydawnictwo.opoka@wp.pl
tel. 22 614 48 89
ul. Szczerbca 15 a
03-105 Warszawa

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: 6673 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-02-23 12:52

Z Biblii się raczej nie ucieszy, nie wspominając już o tym, że tego dnia dostanie takich z pięć :) Jak nie kupisz lapka, komórki albo tabletu to co byś nie zrobiła i tak nie będzie zadowolony, ale nie ma co się tym przejmować. No chyba, że jest super ekstra wychowany to ucieszy się dobrą czekoladą.
Ja bym pewnie kupiła złoty łańcuszek + ze dwie stówki dla rodziców żeby im się impreza choć za mnie wróciła.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: AsiaBB (79.139.65.---)
Data:   2015-02-23 16:08

Lepiej w porozumieniu z rodzicami malucha, bo może akurat składa na coś droższego i zechce, żeby mu dołożyć trochę kasy. Na pewno warto wybrać się do którejś księgarni św. Jacka albo przetrząsnąć internetowe sklepy z dewocjonaliami - pełno tam pomysłów na pierwszokomunijny prezent. Duchowe przeżycie duchowym, ale mówimy o dziecku - jasne, że nie musi dostać laptopa czy komórki, ale będzie zawiedzione, jeśli dostanie tylko czekoladę. Jakaś zabawka z marketu nie jest chyba taka droga - piłka, samochodzik, puzzle, książka z bajkami, zestaw do malowania, jeśli lubi. W marketach są to dość tanie rzeczy. Nie wiem, jak u ciebie, ale w moim mieście jest pełno sklepów z podobnymi rzeczami, nazywają się "wszystko za 4 złote" itp. Prezent nie musi być drogi, ale powinien mieć na uwadze zainteresowania dziecka. Jeśli mały np. lubi określoną bajkę, zainteresuj się gadżetami z nią związanymi. Pracuję z dziećmi, stosując system nagród i swego czasu dzieciaki miały szał na Scoobi Doo - dałyby się zabić za naklejkę. Za cały ich zestaw zapłaciłam w tesco 2 zł. Jeżeli twój chrześniak lubi różne gry, daj mu grę planszową albo komputerową, najlepiej edukacyjną, jeśli lubi psy, zainwestuj w album o rasach, jeśli interesują go dinozaury, dobrym prezentem będzie drewniany dinozaur do złożenia itd.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-02-23 16:31

Mały odkurzacz przystosowany do możliwości fizycznych dziecka, żeby mogło posprzątać po sobie, jak nabrudzi.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: sadness (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-02-23 18:56

Zawsze niezawodny prezent i bezcenny: zamów Mszę Świętą Wieczystą (klik) za chrześniaka.
"Są to Msze św. odprawiane codziennie po wszystkie czasy za żyjących i zmarłych, aby nieść pomoc duchową oraz wyjednywać łaski potrzebne dla żyjących, a zmarłym spieszyć z pomocą Miłosierdzia Bożego, dopomagając im w zwolnieniu ich z kar czyśćcowych."
Ten rodzaj Mszy zamawia się za jedną osobę i ta osoba która zamawia dostaje potwierdzenie w formie dyplomu i to potwierdzenie możesz dać w prezencie. Ile wynosi stypendium mszalne przy tej okazji to różnie, pewnie co łaska. Msze są odprawiane codziennie do końca świata. Jak bym była chrzestną to bym taki prezent sprawiła. Ale nie jestem bo się na mnie wypieli i dziecko dostało rzecz, która jutro trafi na śmietnik, a plastik się dłuuugo rozkłada.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Marysia (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-02-23 20:23

sadness, nie jestem pewna, czy 8latek ucieszy się z prezentu w postaci dyplomu mszy wieczystej. Być może dorosły, który rozumie co to jest i ma głębokie potrzeby religijne byłby zadowolony, ale pytanie dotyczy dziecka. Nie wiem ilu z Was odpowiadających ma do czynienia z tak małymi osóbkami, coś co dla Was jest zbędnym kawałkiem plastiku dla dzieciaka może być źródłem fantastycznej zabawy, radochy na długie wieczory i powodem do uśmiechu i pochwalenia się kolegom. Jakoś sobie nie wyobrażam, żeby dzieciak z radością przyjął dyplom i chwalił się kolegom co otrzymał na Komunię. Oczywiście nie mówię, że ma brać udział w jakijś licytacji co kto dostał, ale tak to już jest - dzieci uczą sie funkcjonować w grupie rówieśniczej również poprzez porównywanie się. Pozdrawiam.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Iza (ta wredna) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-02-23 22:25

Może powiedz, jaki masz budżet? Łatwiej będzie coś doradzić. I mimo wszystko proponuję wysondować jakie prezenty zamierza dać reszta rodziny. Żeby dziecko nie dostało ani samych religijnych prezentów (bo będzie rozczarowane, w końcu to jeszcze dziecko i liczy na gadżety - niekoniecznie bardzo drogie), ani samych świeckich (bo to jednak uroczystość religijna, a nie urodziny ani Dzień Dziecka).

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-02-23 22:49

Ładny obraz przedstawiający patrona dziecka.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Aś (28 l.) (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-02-24 02:07

A ja bym jednak doradzała zamówienie Mszy Świętych Wieczystych. Fakt, dziecko zapewne nie będzie bardzo ucieszone, ale myślę, ze będzie to świetny prezent w wymiarze duchowym (nawet jeśli jako dziecko teraz nie doceni takiego daru, za to w życiu dorosłym niejednokrotnie Ci za to podziękuje) plus do tego prezent bardziej świecki, ale np jakaś gra edukacyjna lub biblijna, lub coś w tym stylu:). Warto rozejrzeć się już teraz i podpytać w księgarniach katolickich, co się najlepiej sprzedaje. Albo, może faktycznie zapytać wprost rodziców lub nawet samego chrześniaka co by go ucieszyło, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i zasobności Twojego portfela :)

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Ela (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2015-02-24 07:38

Polecam książkę z serii "E-mail od Pana Boga do...", w tym wypadku "...do dzieci". Kupiłam ją znajomej dziewczynce z okazji I Komunii (plus trochę słodyczy, ładny notes i długopis do zapisywania wniosków). Graficznie zostało to rozwiązane bardzo ciekawie: na każdej stronie znajduje się okienko poczty e-mail, w temacie wpisany jest fragment z Pisma Świętego, najczęściej jedno zdanie, w treści wiadomości - wyjaśnienie tych słów z pytaniami do refleksji nad sobą i swoim życiem napisane w formie listu od Pana Boga i z Jego podpisem :)))
Młodej bardzo się spodobało, książkę podbierają sobie nawzajem z mamą :), czytają pojedynczo i obie razem, modlą się i rozmawiają. Koszt niewielki (książka kosztuje ok.30 zł), a owoce wspaniałe :)

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: sadness (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-02-24 11:45

„Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje." Mt 6, 19-21.

Pewnie że 8latek nie będzie zachwycony. Już widzę jak się dziecko cieszy z Biblii dla dzieci z której wyrośnie za 4 lata, albo z obrazka ze Świętą Rodziną. Podstawowe pytanie, czy Matce Chrzestnej zależy na tym żeby zabłysnąć przed chrześniakiem kupując mu quada? Czy Matka Chrzestna chce robić targowisko i jarmark zabawkowy z uroczystości Pierwszej Komunii? Pokusa na posiadanie dóbr materialnych i pokusa na bycie chwalonym (o jakiego mi chrzestna kłada kupiła) jest bardzo silna. Myślę że dyplom Mszy Świętej wieczystej był by otrzeźwieniem dla całej rodziny o co tak naprawdę w życiu chrześcijanina chodzi. Chrześcijanie mają płynąć pod prąd a nie ulegać marnościom tego świata.
Dobrze 8latek dostanie quada, pobawi się nim przez max 10 lat, wyrzuci i zapomni, a Msze Święte Wieczyste, kiedyś dorośnie i doceni.
Druga sprawa, składając ofiarę na Mszę Świętą Wieczystą pomaga się poprzez te pieniądze potrzebującym, nikt tych pieniędzy nie przepija, są przeznaczane na szczytne cele, czyli pomoc jest podwójna, bo Jezus zawsze pomnaża dobro.
Nie rozumiem tego, bo dziecko nie będzie się miało czym pochwalić, zabawkę można kupić na urodziny lub imieniny, a Komunia Święta to jest przecież Wielkie Wydarzenie w życiu chrześcijanina, bądźmy poważni. Abo jesteśmy CHRZEŚCIJANAMI i zachowujemy się jak chrześcijanie, albo poganami odbębnimy Mszę w kościele a potem będziemy się bawić i składać część zabawką, przedmiotom, pieniądzom.
Maja pyta bo jest Matką Chrzestną i dobrze że pyta, widać że traktuje swoją funkcję poważnie.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-02-24 14:41

Można:
1. Zamówić prenumeratę czasopisma katolickiego dla dzieci/nastolatków.
2. Ufundować wycieczkę do miejsca pielgrzymek w Polsce.
3. Dać dotację na kościół parafialny chrześniaka w Jego imieniu.
4. Ufundować strój na I Komunię.
4. Jeśli chrześniak planuje zostać ministrantem, ufundować strój ministranta.
5. Ufundować sesję fotograficzną upamiętniającą I Komunię.

Z moich prezentów najmilej wspominam srebrny medalik z wizerunkiem Jezusa i obraz przedstawiający Matkę Boską Częstochowską. Byłabym też bardzo zadowolona z krzyża na ścianę, ale nie dostałam go. Reszta prezentów była dla rodziców. Mile wspominam sokowirówkę. Używaliśmy ją do robienia tartych placków ziemniaczanych, więc korzystałam, bo nie musiałam kaleczyć rąk przy tarciu ziemniaków na tarce ręcznej. Bardziej pamiętam prezenty brata - aparat fotograficzny Смена, i piłkę nożną.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: dylemat (109.206.193.---)
Data:   2015-02-24 15:00

Przychylam się do wypowiedzi sadness.
200zł żeby zwróciła się impreza komunijna? A cóż to za impreza za 200 zł od osoby? Kto tego wymaga? Kościół? Pan Jezus? Dziecko?
Dziecko nie ma się cieszyć z zabawek, które dostaje- czy to duże i drogie, czy małe i tanie. Komunia Święta nie ma być frajdą dla dziecka - jeszcze argument "bo jest dzieckiem i żeby mogło się czymś pochwalić przed rówieśnikami".
Rozumiem, że rodzice nie chcą żeby dziecku było przykro. Problem w tym, że nie maja kierować się samopoczuciem dziecka tylko jego dobrem. Kiedy dziecko ma się nauczyć tego, że wiara jest czymś ważnym, czymś dla czego warto wyrzec się jakiejś rzeczy, dla czego warto nieraz pocierpieć, a jeszcze-umrzeć? Jak to dziecko ma rozumieć radość z przyjęcia Pana Jezusa, jedyną radość tego dnia, tego wydarzenia, kiedy przyćmiewa mu się ją "tanimi drobnostkami z plastiku". Nie nauczymy nigdy dzieci radować się duchowo w ten sposób.
Potem takie dziecko po latach nudzi się w kościele bo nic z tego nie ma (żadnych fantów rzeczowych), a najmniejsze wyrzeczenie (post w piątek, czystość przedmałżeńska) staje się abstrakcją.
Komunia Święta jest dla wierzących, nie dla jarmarkowiczów. Jest to może pierwsza i ostatnia okazja, żeby zamanifestować swoją wiarę - przed dzieckiem i z nim właśnie. Dzieciństwo to nie jest żaden magiczny etap zupełnie odcięty w świadomości człowieka od reszty życia i nie, nie jest jego prawem wieczna szczęśliwość (dziś równe z przyjemność). Ileż osób ma zranienia z dzieciństwa i pod szyldem tych zranień potrafi przeżyć całe życie w cierpieniu - to każdy wie. Tylko nie każdy pamięta, że ten sam czas - dzieciństwo - odpowiada za dobre nawyki, za kształtowanie silnej woli, za samozaparcie.
Jeśli już w ogóle mowa o prezentach z rzeczonej okazji to w stylu Eli.
Co do porozumiewania się z rodzicami - to też śmiechu warte, bo Komunia Swięta nie jest okazją do zbiórki pieniędzy na "coś droższego" zaś upominek (podkreślam: upominek) ma być z okazji KOMUNII ŚWIĘTEJ i do niej nawiązywać.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2015-02-24 16:50

Pięknie "dylemat" piszesz. Ale to pobożne życzenia i po prostu utopia. Nawet na biednym i katolickim Podkarpaciu może 5% ludzi myśli podobnie, a zaproszenie gości tylko z takim (bardzo szlachetnym i religijnym) podejściem graniczy z cudem. Oczywiście wielu publicznie składa podobne deklaracje, ale w konkretnej sytuacji to "zastaw się, a postaw".

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Sowa_Przemądrzała (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-02-24 18:28

Msze św. wieczyste daję co jakiś czas komuś w prezencie, ale raczej jako część duchową prezentu. W tym roku czekają mnie trzy Komunie Święte. Na szczęście znam dobrze moich chrześniaków i prezenty dla nich dopasowuję do ich zainteresowań i moich możliwości finansowych. Maju, Ty chyba też znasz swojego chrześniaka? Jeśli niezbyt, to masz świetną motywację do bliższego poznania go. My, nic nie wiedząc o nim, nie jesteśmy w stanie dać Ci konkretnej rady.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Klemensowa (---.wieszowanet.pl)
Data:   2015-02-24 19:07

Jeśli Maja, jak pisze, ma ograniczone możliwości finansowe, to złoty łańcuszek+200 zł odpada.
Generalnie dobry zwyczaj jest taki, że prezent dla dziecka konsultujemy z rodzicami.
Co dziecku podarować, to powinna wiedzieć osoba z nim związana. Pomysły internatów mogą być tylko delikatnymi podpowiedziami.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-02-24 19:39

"Katechizm Kościoła Katolickiego" i książeczkę ze zbiorem rachunków sumienia.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Iza (ta wredna) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-02-24 20:46

Katechizm Kosciola dziewieciolatkowi? To moze jeszcze sw. Tomasza z Akwinu i wszystkie papieskie encykliki od roku 1900? Ludzie, to jest dziecko, jeszcze przyjdzie czas na KKK. W ten sposob mozecie tylko zniechecic dziecko do religii. Ja bym sie na pewno zniechecila, gdybym miala 9 lat.

Jesli nie ma byc komercyjnie, to proponuje zorganizowac dziecku jakis 'event'. Moze wycieczke do jakiegos najblizszego sanktuarium? Taka najzwyklejsza, chocby i rowerem (jak blisko) czy pociagiem, ale tylko z chrzesniakiem. Bedzie i religijnie, i niskobudzetowo, i pamiatkowo (zdjecia, wspomnienia), i wyrozniajaco na tle klasy, i przygodowo (jesli bedzie to wycieczka dwudniowa np. z noclegiem w namiocie). A i okazja bedzie do nawiazania z dzieckiem blizszej relacji, bo zeby przemycac jakiekolwiek tresci wychowawcze, to najpierw trzeba miec relacje. Inaczej jednym uchem wpadnie, a drugim wypadnie.

 Re: Co podarować na prezent komunijny?
Autor: Maja (---.centertel.pl)
Data:   2015-02-25 16:05

Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi i propozycje. Muszę przyznać (ze wstydem) że dopiero teraz się dowiedziałam o Mszach Św. Wieczystych.
Rodzice chrześniaka niestety nie należą do gorliwych katolików, co przekłada się na dziecko. Ale mimo to zawsze starałam się być przykładną Matką Chrzestną i myślę, że mój prezent będzie jednak bardziej związany z wiarą niż typowo świecki. Albo jedno i drugie z przewagą pierwszego;) Nie spodoba się - trudno, może jednak w przyszłości wyda owoce. W każdym razie żadnych quadów, laptopów itp.
Wracając myślami do mojej I komunii - byłam przeszczęśliwa gdy dostałam Biblię Tysiąclecia. Mam ją do dziś, moją skarbnicę wiedzy :) Doprawdy, nie cieszyłam się tak nawet z nowego roweru :) Ale to chyba właśnie zależy od wychowania i do czego głównie przywiązuje się wagę w domu rodzinnym. Dziękuję moim rodzicom, że nie wypaczyli mojego sposobu myślenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: