logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka instytucja ocenia wiarygodność fundacji/inst. charytatywnych?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-03-03 18:37

Czy w Polsce istnieje jakaś instytucja, która ocenia fundacje/instytucje charytatywne pod względem ich wiarygodności? Myślę o czymś takim jak The Better Business Bureau w (BBB) USA i Kanadzie – organizacji non-profit, która przyczynia się do wzrostu zaufania między biznesami i ich klientami.

 Re: Jaka instytucja ocenia wiarygodność fundacji/inst. charytatywnych?
Autor: xc (213.158.222.---)
Data:   2015-03-03 19:16

Wedle prawa polskiego jedynymi organami, którymi składają sprawozdania fundacje są ministrowie właściwi dla celów danej fundacji. Np. minister kultury co roku dostaje sprawozdania fundacji, które mają cele kulturalne. Chyba te sprawozdania nie są dostępne publucznie, jeśli dana fundacja ich sama nie opublikuje. Nikt tych sprawozdań nie agreguje, analizuje i ocenia na szczeblu krajowym. O niczym takim nie słyszałem. Nie ma kryteriów oceny ogólnokrajowej. Te fundacje, które prowadzą działalność gospodarczą można indywidualnie sprawdzać poprzez tzw. wywiadownie gospodarcze, wedle kryteriów stricte finansowo-gospodarczych.

 Re: Jaka instytucja ocenia wiarygodność fundacji/inst. charytatywnych?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-03-04 20:22

Dziękuję Panu za odpowiedź. Zatem tu będę raczej opierać się na intuicji, doświadczeniu, i mojej dobrej wierze w innych.

 Re: Jaka instytucja ocenia wiarygodność fundacji/inst. charytatywnych?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-03-04 23:14

"będę raczej opierać się na intuicji, doświadczeniu, i mojej dobrej wierze w innych"

Intuicja i wiara w innych mogą okazać się zawodne. Np. nawet w kościołach rozkładane są ulotki z logo Radia Maryja i nawet ze zdjęciem O. Dyrektora i z... obcym kontem.
Raczej sprawdzona wiarygodność :)
Np. możesz być spokojna przeznaczając 1% podatku dla CARITAS prowadzonej przez Kościół lub dla Fundacji Nasza Przyszłość (czyli tu dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej założonej przez zespół Radia Maryja).
Myślę, że generalnie warto popierać cele wskazane przez Kościół (np. wspomniane wyżej, lub przykładowo miejscowe oratorium przykościelne mające status organizacji pożytku publicznego).
Są organizacje OPP które znamy osobiście. np. prowadząca liceum katolickie, do którego chodzi nasze dziecko.
Pozdrawiam :)

 Re: Jaka instytucja ocenia wiarygodność fundacji/inst. charytatywnych?
Autor: Beata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-03-09 01:57

Dobrze sprawdzić w KRS-ie online, na stronie: (klik).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: