logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Bóg mówi np. do Iz, Jr czy do mnie?
Autor: Pytająca (---.gorzow.mm.pl)
Data:   2015-03-21 23:38

Często słyszałam w swoim życiu, że Bóg mówi do człowieka poprzez swoje Słowo, zawarte w Piśmie Świętym. Bóg na kartach Pisma Świętego mówi różne rzeczy, ale wypowiada je do konkretnych osób. Kilka razy spotkałam się z sytuacją, kiedy losuje się jakiś cytat z Pisma Świętego napisany na karteczce (np. na adoracjach) i to jest podobno Słowo Boga do mnie. Jak to jest, że słowo, które zostało wypowiedziane np. do proroka Izajasza, albo Jeremiasza, teraz jest do mnie? Czy to nie jest tak, że to słowo było wypowiedziane do nich w konkretnej sytuacji i w odniesieniu do ich życia? Jak to ma się do mnie? Przecież Bóg nie wypowiedział tych słów do mnie, tylko do którejś z biblijnych postaci. Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Z góry dziękuję.

 Re: Bóg mówi np. do Iz, Jr czy do mnie?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-03-22 02:08

Jeśli pozwolicie, to przed losowaniem cytatów przestrzegam. Jeżeli już koniecznie ktoś chce je organizować, to trzeba bardzo umiejętnie dobrać uniwersalne cytaty, tak aby z bardzo dużym prawdopodobieństwem mogły pasować do sytuacji każdego człowieka. W przeciwnym razie można wprowadzić spory zamęt i to przy użyciu słowa Bożego. Znam sytuację osoby, która tuż przed ślubem przejęła się wylosowanym cytatem o bezżeństwie i wpadła w rozpacz, że Bóg jest przeciwny ich małżeństwu. Było sporo kłopotu z wyklarowaniem sytuacji.

 Re: Bóg mówi np. do Iz, Jr czy do mnie?
Autor: xc (---.181.82.161.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-22 07:20

Kiedyś czytaliśmy ze znajomymi (w tzw. pięknych okolicznościach przyrody, nad brzegiem mazurskiego jeziora) pewien wiersz. Wiersz był poetyckm zapisem pewnej wizyty autora w górskiej chacie jego znajomego. Wiersz krótki, pisany lakonicznyn językiem, bez rymu, zdania rwane ale opowieść jasna, niemal reportaż. Czytaliśmy ten wiersz przez wiele godzin, z różnych perspektyw, rozmawialiśmy o nim i jego autorze, o jego gospodarzu, o kontekstach i korzeniach. Nie szło to łatwo, bo autor i jego gospodarz nie byli łatwymi ludźmi i czasy, w których żyli nie były łatwe. Było mi trudno. Parę razy chciałem porzucić towarzystwo i pójść do jeziora. Aż przyszedł taki moment gdy wiersz do mnie przemówił. Wpadłem w jego rytm i poetykę. Zobaczyłem barwy, którymi się mieni, zrozumiałem język usłyszałem pytania, które stawia mi, czytelnikowi, autor. Zobaczyłem opisywane w wierszu pejzaże i wszedłem w nie, poczułem, że jestem w środku, że uczestniczę w tym spotkaniu, że obaj protagoniści są obok mnie. Słyszę fragmenty ich rozmów, odbieram ciszę, która zapada między nimi.

 Re: Bóg mówi np. do Iz, Jr czy do mnie?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2015-03-22 07:56

Słowa, które Bóg przekazywał w ST prorokom dotyczyły wydarzeń w tamtym czasie dotyczących tego co Bóg chce od ludzi aby wypełnić wolę Bożą. Tak jak piszesz "to słowo było wypowiedziane do nich w konkretnej sytuacji i w odniesieniu do ich życia" a jak ma sie to do ciebie - to bezpośrednio nie ma to związku, co w tamtych czasach miało być wypełnione to się wypełniło aż do przyjścia Jezusa. Dziś Bóg mówi do nas w Biblii poprzez swoje Słowo abyśmy przestrzegali Dekalogu, kochali bliźnich, modlili się, nieśli krzyż itd.. Bóg dzisiaj nikomu nie daje wskazówek dotyczących przyszłych zdarzeń ponieważ wszystko już zostało zawarte w Biblii.

 Re: Bóg mówi np. do Iz, Jr czy do mnie?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2015-03-22 12:20

Słowo Boże ma odniesienie do życia człowieka, niezależnie od tego, kiedy on żyje. A Księga Izajasza (dla przykładu) została podyktowana Izajaszowi z tej prostej przyczyny, że był on prorokiem. I jego zadaniem było spisać i zachować dla potomnych to, co mówi Bóg.

Chciej odnaleźć te odniesienia, a zdziwisz się, że Biblia mimo upływu tylu tysięcy lat nie ulega deaktualizacji.
Z Bogiem

 Re: Bóg mówi np. do Iz, Jr czy do mnie?
Autor: Franciszka (---.158.218.208.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-22 22:13

Najlepiej to sprawdzić czytając Pismo Święte. Słyszałaś o Duchu Świętym? Każdy, kto jest ochrzczony, otrzymał Jego Dary. Wystarczy otworzyć się na Jego działanie, by z nich korzystać. On poprowadzi cię do poznania prawdy, której nieznajomość cię nurtuje.
Proponuję ci zacząć czytać od Nowego Testamentu. Dla nas najważniejsze jest to, co mówi Jezus, a Jego słowa są zapisane w Ewangeliach. To losowanie, o którym piszesz, może być modlitwą Słowem Bożym, jeśli wzbudzimy w sobie pragnienie otwarcia się na działanie Ducha Świętego. On natchnął autorów Pisma Świętego do napisanie go. Mówimy, że są to księgi natchnione. Dlatego czytamy Pismo Święte przede wszystkim w celu poznania, co Bóg mówi do mnie tu i teraz. To Słowo żyje, tak jak żyje Bóg: "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła". (J 1, 1-5)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: