logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Pogrzebowa mowa pożegnalna dla zmarłej mamy.
Autor: Justyna (---.ostnet.pl)
Data:   2015-03-22 16:38

Witam,
Potrzebuję waszej pomocy. Nie mogę zebrać myśli. Chcę napisać krótką, wzruszającą mowę pożegnalną dla zmarłej mamy i nic mi nie przychodzi do głowy.
Zmarła chorowała na serce i często bywała w szpitalach. Liczę na Waszą wyrozumiałość i wsparcie w tych trudnych dla mnie chwilach.
Wierzę w Was. Z pozdrowieniami

 Re: Pogrzebowa mowa pożegnalna dla zmarłej mamy.
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2015-03-27 10:28

Współczuję. A nie będzie Mszy pogrzebowej? Ostatnio zaobserwowałam, że coraz bardziej powszechne jest łączenie homilii na Mszy pogrzebowej ze wspomnieniami o zmarłej osobie. Może warto poprosić księdza, by coś powiedział za ciebie? Nie znałam twojej śp. mamy, więc trudno mi coś doradzić. Ty wiesz najlepiej, co najbardziej cię porusza, gdy myślisz o mamie. Zresztą jeszcze może być za wcześnie na refleksje. Na pewno teraz jest czas na modlitwę za jej duszę. Nie zapomnij o tym. Nie szczędź jej ofiary na Msze gregoriańskie. Każda zmarła osoba tego potrzebuje, nawet najbardziej święta. Msza święta to o wiele większy dar, niż najpiękniejsze słowa mowy pożegnalnej.

 Re: Pogrzebowa mowa pożegnalna dla zmarłej mamy.
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-03-28 09:04

Justyno, przykro mi z powodu śmierci Twojej mamy.
Twoje pytanie przypomniało mi o mowie, którą mój znajomy powiedział przed rozpoczęciem mszy św. pogrzebowej. Ta mowa była wspaniała. Znajomy wspominał, jaka mama była, gdy oni byli mali i później dorośli, że nazywali ją "mamutem" :) Było to piękne i ciepłe wspomnienie wspaniałej Osoby. Takie podziękowanie Bogu za dar jej życia i ciągłą obecność i wsparcie całej rodziny. To czas, kiedy warto podkreślić dobro, które mama Wam okazała.

 Re: Pogrzebowa mowa pożegnalna dla zmarłej mamy.
Autor: xc (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-03-30 13:48

Wyrazy współczucia. Proszę po prostu odnieść się do Mamy, jej życia, Waszych relacji i tego co po niej zostało.
Parę słów. Jeżeli Pani nie czuje się na siłach, to można kogoś poprosić albo zrezygnować. Nie ma takiego obowiązku. Można po prostu wspólnie się pomodlić głośno nad grobem.

 Re: Pogrzebowa mowa pożegnalna dla zmarłej mamy.
Autor: Ela (---.play-internet.pl)
Data:   2021-07-31 20:12

Nie chcę nikogo urazić, ale mowy pogrzebowe sprawdzają się tylko, gdy są oficjalne. Wspomnienia dzieci, przytaczanie opowieści o życiu rodzinnym często bardzo osobiste, mogą być chętnie wysłuchane w rodzinnym gronie. Na szeroką szum formy, gdy w uroczystości pogrzebowej uczestniczą ludzie obcy, są nie na miejscu. Nie rozumiem dlaczego - wzorem celebrytów - normalni ludzie mają taką skłonność do ekshibicjonizmu. Kilka słów na temat zmarłego może powiedzieć ksiądz lub świecki prowadzący pogrzeb, może podziękować wszystkim za przybycie itp. Czy opowiadanie o tym, że zmarła mama była najlepsza matką na świecie, nie jest trochę infantylne, a jednocześnie deprecjonujące matki wszystkich innych osób? Czy ta wymiana uczuć nie może odbywać się bez słów, bez publiczności? Przecież można to wszystko powiedzieć nad trumną mamy, przed pogrzebem. W ciszy, a nie na pokaz przed wszystkimi ludźmi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: